banner526

banner535

KTÜ’lü Bilim Kurulu üyesinden bayram ve tatil uyarıları: "1,5 metreden yakın olmayın"

KTÜ’lü bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Bayram ve tatil nedeniyle memleketlerine gideceklere önemli uyarılarda bulundu.

Gündem 12.07.2020, 11:28
KTÜ’lü Bilim Kurulu üyesinden bayram ve tatil uyarıları: "1,5 metreden yakın olmayın"

Haber61 – Haber Servisi – Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü Bayram ve tatil nedeniyle memleketine gitmeyi düşünenlere önemli uyarılarda bulundu.

“Büyüklerinizi, yakınlarınızı, dostlarınızı ziyaret ettiğinizde el öpmeyin, tokalaşmayın, sarılıp, öpüşmeyin; 1,5 metreden yakın olmayın” diyen Prof. Dr. Özlü şunları söyledi;

“Bayram veya tatil nedeniyle memleketlerine, Anadolu’ya dönüp yakınları, dostlarıyla bir araya gelecek yurttaşlarımız! Çok zor gelse de, sevdiklerimizi ve kendimizi korumak için alttaki kurallara uymamız gerekiyor, çünkü şu sıra olgularımızın en sık nedeni bu kurallara uymamak.

Büyüklerinizi, yakınlarınızı, dostlarınızı ziyaret ettiğinizde el öpmeyin, tokalaşmayın, sarılıp, öpüşmeyin; 1,5 metreden yakın olmayın. Ziyaret sırasında karşılıklı maskelerinizi takın. Mümkünse ziyareti açık havada yapın, çok uzun tutmayın. Birlikte bir şeyler yiyip içmeyin.

Vazgeçemedikleriniz dışında düğün, nişan, sünnet, mevlit gibi davetlere katılmayın; telefonla arayıp tebrik edin; salgın nedeniyle katılamayacağınızı, başkalarına zarar vermek istemediğinizi söyleyin ve hediyenizi kendilerine ulaştırın. 

Bu törenleri siz düzenliyorsanız: açık havada yapın; az sayıda kişiyi davet edin; katılımcılar arasında sosyal mesafeyi koruyacak ve temasa izin vermeyecek şekilde planlayın; gelen kişilerin maskesi yoksa, maske verin ve herkesin maske takmasını sağlayın; programı kısa tutun.

Eskisi gibi yaparsak, evimize geri döndüğümüzde; sevdiklerimizin hastalandığı veya öldüğü haberiyle yıkılabiliriz. Büyük kentlerde yaşayanların, kendileri hasta olmasa da virüsü taşıyıp bulaştırma olasılıkları çok daha fazla. Sevdiklerimize zarar vermeyelim.

Aksi de oluyor. Büyük kentlerden Anadolu'ya tatile, düğüne, taziyeye giden sağlıklı aileler, dönüşte virüsü kapmış olarak evlerine dönebiliyor. Dikkatli olalım. Virüs her fırsatı değerlendiriyor, ona fırsat vermeyelim.”

KTÜ’lü Bilim Kurulu üyesinden bayram ve tatil uyarıları: "1,5 metreden yakın olmayın"
 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
Vatandaş 4 hafta önce
Bayramı bilmem ama güncel hayatta insanlar işlerine evlerine gitmek zorunda. Değil o mesafe yarım metreden az mesafe oluyor malesef otobüs ve dolmuş larda çalışırken insan sirkülasyonu da artı bir dezavantaj sayın yetkililer

Gelişmelerden Haberdar Olun

@