banner491

KİKAP’tan Kadın Üniversitesi tepkisi: “Kazandıracağı hiçbir olumlu tarafı yok”

KİKAP yaptığı açıklama ile Kadın Üniversitesi’ne tepki gösterdi.

KİKAP’tan Kadın Üniversitesi tepkisi: “Kazandıracağı hiçbir olumlu tarafı yok”
banner432

Haber61 – Haber Servisi – Karadeniz İlleri Kadın Platformu (KİKAP) Trabzon Başkanı Makine Yüksek Mühendisi Nilgün Turan, Kadın Üniversitesi kurulması ile ilgili yaptığı açıklamada “kadın üniversitesinin gündem olmasının ülkemize kazandıracağı hiçbir olumlu tarafı yoktur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya ziyaretinde gördüğü Kadın Üniversiteleri için "Türkiye'de benzer bir adım atılmalı" çıkışına tepkiler gelmeye devam ediyor. 

KİKAP Trabzon Şube Başkanı Nilgün Turan ve beraberindekiler Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde basın toplantısı düzenledi.

Nilgün Turan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; 

“Son günlerde Japonya’daki kadın üniversitesi örnek alınmak suretiyle Türkiye’de de kadın üniversitesi açılması yönündeki açıklamaları endişe ile izliyoruz. Örnek alınan Japonya’daki kadının; insan hakları ve tarihteki yeri ile Türkiye Cumhuriyeti’ndeki kadının tarihsel ve kültürel yeri kıyaslanamaz.

Tarihten alınan güçle Türkiye Cumhuriyeti döneminde çok önemli kadın kazanımları elde edilerek, bugün ülkemizde kadınlar erkeklerle anayasamızda ve kanunlarımızda eşit yurttaşlar olarak yer almıştır. Elbette hala aşmamız gereken kadın sorunlarımız mevcuttur. Ancak kadın hakları konusunda Japonya’dan örnek alacağımız hiçbir şey yoktur. 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduktan sonra Cumhuriyetimiz laik bir hukuk devleti olmuş ve yapılan bir seri devrimle de, bunların arasındaki Eğitim Birliği Yasası ve karma eğitimle de, kadın kazanımlarının yolu açılmıştır. Karma eğitimin ihlaline yol açacak, bu tür bir girişim, aynı zamanda anayasamıza ve imzaladığımız uluslararası sözleşmelere de aykırı olacaktır.

Kadınlarımızın; toplumsal cinsiyet eşitliği, fırsat eşitliği, yaşam hakkı, eğitim hakkı, istihdam, şiddet ve istismar gibi birçok sorunu varken ve bu sorunların çözümü için odaklanılması gerekirken, kadın üniversitesinin gündem olmasının ülkemize kazandıracağı hiçbir olumlu tarafı yoktur. 

Ülkemizde 6284 sayılı yasanın daha etkin bir kanun haline geldiği, İstanbul Sözleşmesine ilk imzanın atılmış olduğu bir dönemde toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı bir uygulamanın gündeme alınmaması için yetkililerle ve halkımızla endişelerimizi ve itirazlarımızı paylaşıyoruz.

Eğitimde ayrıştırma toplumsal cinsiyet eşitliğini yok saymaktır ve kabul edilemez.”
 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2019, 15:06

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
erdinc
erdinc - 3 ay Önce

Vay anasini ya japonlar bise blmiy yani he...

Mücahid
Mücahid - 3 ay Önce

Siz yine karma eğitim olan yere gidin bunu isteyen insanların özgürlüğünü kısıtlamanızı gerektirecek ne var.

İsa Sayar
İsa Sayar - 3 ay Önce

Kadın platformunun resminin yarısı erkek. Sizin sözünüzle mi hareket edecek devletimiz?

İbrahim 3361
İbrahim 3361 - 3 ay Önce

Galatasaray kap açıklaması yaptı.bülent yıldırım ve Serkan çınarla yolların ayrıldığını açıklamış ????????????

Tursun
Tursun - 3 ay Önce

Solcu lumpenler tine karşı çıkmış bunların babaları istanbulda kopruyede karşı çıkmıştı 6 okun anlamını bilmeden atatürkçülük yapan cicisler

banner472