İlk kez bir Emniyet Müdürü ...

HSYK bu kararı, 2005’te yürürlüğe giren Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 161/5 son maddesindeki “En üst dereceli kolluk amirleri hakkında, hâkimlerin görevlerinden dolayı tâbi oldukları yargılama usulü uygulanır” düzenlemesi çerçevesinde verdi. Altınok’la ilgil

İlk kez bir Emniyet Müdürü ...

HSYK bu kararı, 2005’te yürürlüğe giren Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 161/5 son maddesindeki “En üst dereceli kolluk amirleri hakkında, hâkimlerin görevlerinden dolayı tâbi oldukları yargılama usulü uygulanır” düzenlemesi çerçevesinde verdi. Altınok’la ilgili olarak ‘Soruşturmayı karartmak ve engellemek’ iddiasıyla inceleme yapılmasına karar verildi.

DUBAİ TATİLİ DE

Zekeriya Öz’ün ise ailesinden 8 kişiyle Ekim 2013’te Dubai’de yaptığı tatilin 77 bin 500 liralık faturasını Ali Ağaoğlu’nun şirketinin ödediği iddiası incelemeye alındı. HSYK 3. Dairesi dün sabah 10.00’da  Ahmet Hamsici’nin başkanlığında toplandı. Toplantıda, ‘Büyük Rüşvet’ ve 2. Dalga Soruşturması sonrasındaki ihbar ve şikâyetler incelendi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ve Başbakan Yardımcılığı döneminde Bekir Bozdağ’ın yaptığı suç duyurusu çağrısı ile medya haberlerinin toplandığı dosya görüşüldü. HSYK’nın 8 savcı ile ilgili inceleme yapılmasını istediği iddialar şöyle:

HANGİ SAVCI, NEDEN?..

Zekeriya Öz: Dubai tatilinin parasını Ağaoğlu’nun inşaat şirketinin ödediği, Fatih Belediyesi’nde iş takibi iddiaları. Yönettiği ‘Büyük Rüşvet Soruşturması’nın hukuka aykırı yapıldığı ve gizliliğin ihlal edildiği, basına bilgi sızdırıldığı.

Muammer Akkaş: 2. Dalga Soruşturması’nda gizliliği ihlal ettiği, basına bilgi sızdırdığı, bildiri dağıtmasının yasalara aykırı olduğu. UYAP sistemine kaydetmeden soruşturma yaptığı. İstanbul Cumhuriyet Başsavısı Çolakkadı’nın usulsüz soruşturma yaptığı ve kendisine bile bilgi verilmediği iddiası.

Turan Çolakkadı: Savcı Muammer Akkaş’ın kendisine ve Başsavcıvekili Oktay Erdoğan’a 2. Dalga öncesinde dosyayı 24 Aralık 2013’te ayrıntısı ile anlattığı. Akkaş’ın Başsavcı Çolakkadı’nın dosyayı başka savcılara vererek soruşturmaya müdahale ettiğini ileri sürmesi. Şüphelilerinin önlem alması, kaçması ve delil karartması imkanı verildiği.

Oktay Erdoğan: Akkaş’ın görevden alınarak, 2. Dalga’nın engellendiği, şüphelilerin önlem alması, kaçması, delil karartması imkanı verildiği iddiası.

Celal Kara: ‘Büyük Rüşvet Soruşturması’nın usulsüz ve hukuka aykırı yapıldığı. Basına sızdırıldığı ve soruşturmanın gizlilliğinin ihlal edildiği iddası.

Mehmet Yüzgeç: Ali Ağaoğlu ile Oğuz Bayraktar dahil 23 kişiyle ilgili soruşturmayı yürüttü. Bayraktar dahil 14 kişinin örgüt kurmak ve yönetmek, örgüt üyeliği, nüfuzu kötüye kullanmak, resmi belgede sahtecilik, imar kirliliği iddiasıyla tutuklanmalarını diğer savcılarla talep etti. Bu soruşturmada gizliliğin ihlal edildiği, usule aykırı davranıldığı.

Ekrem Aydıner: Reza Zarrab, Barış Güler, Kaan Çağlayan ve Süleyman Aslan’ın arasında bulunduğu 21 kişinin ifadelerini Savcı Celal Kara ile soruşturmaya sonradan dahil edilen savcılar Ekrem Aydıner ve Mustafa Erol almıştı. Savcıların talebiyle Zarrab, Güler, Çağlayan ve Aslan’ın arasında bulunduğu 14 kişi altın kaçakçılığı, kara para aklama, rüşvet suçlarından tutuklanmıştı. Soruşturmanın usülsüz yapıldığı iddiası..

Mustafa Erol: İfadeleri alan diğer savcı Erol’a da diğer savcılarla aynı iddialarla inceleme istendi.   
 
Kararı duydu, programı kesti

İstanbul’da Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’nün çocuklara yönelik düzenlediği ‘Farkındayım Aldanmam’ isimli tiyatro oyununu izlemek için Beylikdüzü Kültür Merkezi’ne gelen İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, HSYK’nın hakkında inceleme başlattığı haberini alır almaz programını yarıda kesti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513