alexa metrics

banner536

İçişleri Bakanlığı'ndan PCR testi zorunluluğu genelgesi

İçişleri Bakanlığı 81 il Valiliğine "Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu" konulu genelge gönderdi.

Gündem 20.08.2021, 21:32 20.08.2021, 21:36
İçişleri Bakanlığı'ndan PCR testi zorunluluğu genelgesi

İçişleri Bakanlığı 81 il Valiliğine "Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunlululuğu" konulu genelge gönderdi. Genelgede, koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riskin asgari seviyeye düşürülmesi için salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgınla mücadeleden güçlü unsurun gönüllülük esasına göre yürütülen aşılama faaliyeti olduğu belirtildi.

BİRİNCİ DOZ AŞILAMADA %73 ORANINA ULAŞILDI
Genelgede ülkemizde aşılama çalışmalarında büyük mesafe alındığı, birinci doz aşılamada % 73, ikinci doz aşılamada ise % 55,5 düzeyine ulaşıldığına, aşılama süreçlerini tamamlamış kişilerde salgın kaynaklı vaka, hasta ve vefat sayılarının oldukça düşük seviyelerde olduğuna vurgu yapıldı.

TEDBİRLER HAYATA GEÇİRİLECEK
Genelgede ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 19 Ağustos 2021 tarihinde toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde salgının ülkemizdeki seyri, aşılama faaliyetlerinde kat edilen mesafe, yerli aşı geliştirilmesine yönelik çalışmalar ve aşılama faaliyetlerine ilişkin toplumun bazı kesimlerinde gözlenen tereddüt konuları Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak ele alındığı ve aşağıdaki tedbirlerin hayata geçirilmesine karar verildiği ifade edildi.

AŞI KONUSUNDA TEREDDÜTLER GİDERİLECEK
Alınan tedbirler ise şu şekilde sıralandı:

Aşılama çalışmaları gönüllük esasına göre yürütülmeye devam edilmekle birlikte aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine vali ve kaymakamların koordinasyonunda ağırlık verilecek. Bu amaçla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların ve kanaat önderlerinin katılımı ve desteğiyle geniş tabanlı çalışmalar yürütülecek.

TOPLU FAALİYETLERDE PCR TESTİ ZORUNLULUĞU
6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin; konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilecek. Bu çerçevede işletmeciler/organizatörler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmeyecek.

YOLCULUKLARDA AŞISIZLAR İÇİN TEST ZORUNLULUĞU
Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak. Bu çerçevede 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine müsaade edilmeyecek.

HES KODU ÜZERİNDE PCR KONTROLÜ YAPILACAK
Valilikler/kaymakamlıklarca illerinde/ilçelerinde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararlarıyla HES kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu getirilebilecek.

SARILMA VE TOKALAŞMADAN UZAK DURULMALI
Salgın süreci ile birlikte mesafe kuralı doğrultusunda imtina edilen sarılma ve tokalaşma benzeri davranışların özellikle son dönemde toplum içerisinde yaygınlaştığı görülüyor. Kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte salgınla mücadele sürecinde salgının yayılımını artıran tokalaşma/sarılma gibi faaliyetlerden bir müddet daha uzak durulmasının öneminin vatandaşlara hatırlatılmasına yönelik çalışmalar, vali ve kaymakamların koordinasyonunda sürdürülecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.


Yorumlar (11)
Faroz 5 ay önce
Insanlara zorla asi vurdurmk.istiyorsunuz zorlan is olurmu sacmalik herkes özgürdür
rıza 5 ay önce
Başkalarının özgürlüğünü kısıtlayana kadar herkes özgürdür. Kanser hastaları gibi aşının işe yaramadığı insanlar ömürboyu evde mi otursun. Aşı karşıtlığı doğru değil. Lütfen herkes aşısını olsun
birisi 5 ay önce
sefa kardeşim o kafaya vergi ödüyor musun :) erdoğan açıkladı testler ücretsiz olacak boş propaganda yapma :))))))))))
SAFA KITI 5 ay önce
Aşı olmayanlara tes seçeneği verilmiş diyen arkadaş SAFA
Keşke güzelim dünyada oksijen tüketmesen
Pcr testi 200 tl insanlar aşı olmak zorunda değil
safa 5 ay önce
E aşı istemeyenler için test seçeneği verilmiş. Zorlama nerede?
Sıtkı 5 ay önce
İnsanlar neden aşı olmıyor
Vakaları yalan yanlış açıkladınız
İnsanları sürekli yanılttınız
Net kesin bilgi verimedi hiç birzaman
Bugun doğru dediğinize yarın yanlış dediniz
İnsanların akıllarıyla dalga geçtiniz
Mustafad 5 ay önce
İnsan kendini Allaha denk hissetmemeli . Haydi horona bu saatten sonra ağızdan çıkan yasadır zorunluluktur :)
İkra 5 ay önce
Bilmediğimden soruyorum;

1- Aşı olan hasta olmuyor mu?

2- Aşı olan Hasta olsa bile kimseye bulaştırmıyor mu?

3- Aşı olan hasta olmuyor ve kimseye bulastırmıyorsa neden maske takmaya devam ediyor?

4- Aşı olan hasta olabiliyorsa neden PCR testi zorunluluğu yok?
Altuğ 5 ay önce
Aşı olan (biontech) eğer yaşlı, bağışıklı sistem bozukluğu yoksa hasta olmuyor. Virüs burun boğazda birkaç gün kalıyor, akciğere inemiyor. Bu birkaç günlük süreçte başkasına virüs bulaştırabiliyor. Aşı olduğu halde korunamayan bağışıklık sistemi bozuk kişilere ve aşı olmayanlara virüs bulaştırmamak için aşılıların da maske takması doğru. Herkes aşı olsa virus zaten biter, kimse maske takmaz
Kml 5 ay önce
İnsanlar işe yaradığından değil baskidan dolayı aşı oluyor aşınizin işe yarayıp yaramadigini bilmediğinizi aşı öncesi imzalattiginiz kağıtta bile belirtiyorsunuz !!
Ahmet 5 ay önce
Bu AKP nin hiç düzgün bir işi olmayacakmı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@