İçişleri Bakanlığı'ndan Ekrem İmamoğlu açıklaması

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Fatih Sultan Mehmet Türbesi'nde ellerini arkadan bağlı yürümesiyle ilgili soruşturma açılmadığını açıkladı.

Gündem 04.05.2021, 15:47
İçişleri Bakanlığı'ndan Ekrem İmamoğlu açıklaması

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Fatih Sultan Mehmet Türbesi'nde ellerini arkadan bağlı yürümesiyle ilgili, hakkında soruşturma açılmadığını, İstanbul Cumhuriyet Savcılığının talebi doğrultusunda ön inceleme yapıldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 4 Mayıs 2021 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde; 'İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Fatih Sultan Mehmet Türbesinde elleri arkadan bağlanmış şekilde yürümesinin İçişleri Bakanlığını harekete geçirdiği, elleri arkasında gezdiği için hakkında soruşturma açıldığı ve Mülkiye Müfettişi tarafından ifadesinin istendiği' şeklinde özetlenebilecek bir haber yer aldığı belirtildi. Bunun üzerine açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtilerek, şöyle denildi: 

"Kayıtlarımızın tetkikinde; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına 'İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun görevinden uzaklaştırılan HDP'li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, ziyaret ettiği belediye başkanlarının ve anılan partinin teröre olan yardımlarını desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet'e ait türbeye saygısızlık yaptığı' iddialarını içeren şikayette bulunulduğu, başsavcılık tarafından da 10 Eylül 2020 tarihli yazıyla İçişleri Bakanlığından işlem yapılmasının talep edildiği, başsavcılığın talebi üzerine 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun gereğince bakanlık makamının 24 Ocak 2021 tarihli onayı üzerine Mülkiye Müfettişi görevlendirildiği, müfettiş tarafından da 28 Nisan 2021 tarihinde ifade talebinde bulunulduğu, ifadenin henüz müfettişe ulaşmadığı anlaşılmıştır."   

'SORUŞTURMA DEĞİL, ÖN İNCELEME'

Açıklamada, "Bahse konu haberde yer aldığının aksine, Bakanlığımızca yapılan işlem bir soruşturma olmayıp, Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine başlatılmış bir ön inceleme niteliğindedir. Ön inceleme ise, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun gereğince yürütülmekte ve iddianın savcılıkça soruşturulmasını gerektirecek nitelikte olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ön inceleme sonucunda savcılıkça soruşturma açılmasını gerektirecek yeterlilikte delil elde edilmesi durumunda yetkili makam tarafından soruşturma izni verilmekte, diğer durumda ise verilmemektedir. 4483 sayılı Kanunun 6'ncı maddesi gereğince; ön inceleme sürecinin tamamlanabilmesi için, hakkında inceleme yapılan memur veya diğer kamu görevlisinin ifadesinin alınması zorunluluğu bulunmaktadır. İfade talep edilmesi, kamu görevlisi hakkında mutlaka soruşturma izni verileceği anlamına gelmeyip, savunma yapabilmesi için kendisine yasal olarak tanınmış bir hak olduğundan müfettiş tarafından tamamlanması zorunlu olan rutin bir işlemdir. Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine başlatılan bu ön inceleme sürecinde de diğer görevliler gibi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanından da ifade talep edilmiştir. İfadenin gelmesini müteakip, müfettişçe 'soruşturma izni verilmesi' veya 'verilmemesi' kanaatiyle ön inceleme raporu düzenlenecek, yetkili merci tarafından bahse konu kararlardan biri verilerek, ilgililere tebliği ile de süreç tamamlanmış olacaktır."

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NDAN AÇIKLAMA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında bahse konu ihbarlarla ilgili olarak yürütülen herhangi bir soruşturma bulunmamaktadır. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan inceleme neticesinde soruşturma izni verilmesi halinde Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından gerekli değerlendirmenin yapılacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur" açıklamasını yaptı.  

İmamoğlu'na soruşturma açıldığı iddialarıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaptı. Açıklamada, "Bazı basın yayın kuruluşlarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma başlatıldığını içeren haber ve paylaşımlarla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılması gereği hasıl olmuştur" denildi.

Açıklamada, "Cumhuriyet Başsavcılıklarının elektronik posta adresleri ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden ulaşan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 'Fatih Sultan Mehmet Han Türbesini ziyareti sırasında saygısızlık yaptığına ve HDP Belediye Başkanlarını ziyaret ederek görevini kötüye kullandığına' yönelik ihbarlar kayda alınmıştır. Akabinde ilgilinin kamu görevlisi olması nedeniyle yasal zorunluluk gereğince (4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun) İçişleri Bakanlığı'ndan soruşturma açılması için izin istenmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında bahse konu ihbarlarla ilgili olarak yürütülen herhangi bir soruşturma bulunmamaktadır. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan inceleme neticesinde soruşturma izni verilmesi halinde Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından gerekli değerlendirmenin yapılacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur" bilgileri yer aldı. Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (34)
Borabay 5 ay önce
Yürüyüşe soruşturma, yürütmeye, çalmaya, hırsızlığa, parsel parsel satmaya, ihanete gık yok, yakında Adliye binaları, hakimler savcılar, hapishaneler yetersiz kalacak ve o gün merhamet etmeyeceğim.
Süper 5 ay önce
Sayın İmamoğlu nun aleyhinde yapılan yorumların beğenilmeme ve lehine yapılan yorumların beğenilme oranına bakınca helal olsun Trabzon umuza.
Süper 5 ay önce
Sayın İmamoğlu aleyhine yapılan yorumların beğenilmeme oranı ile lehine yapılan yorumların beğenilme oranını görünce helal olsun Trabzon umuza işte budur.
Kuduruyorsunuz 5 ay önce
Biliyorsunuz bu defa yolcudur Abbas, vıyvıylar aldı sizi durmak yok çirkefliğe devam.Ama bizim heyecanımız yüksek ve gençliğimiz var.
Vatandaş 5 ay önce
Ne hallere kaldık! Levent Kırca nin tv programı geldi aklıma " güler misin ağlar mısın" .teröristbaşını trt ye çıkarana soruşturma yok rüşvet alana yok vergi kaçırana yok siyasi rant saglayana yok gazeteci ve siyasetci dövenlere yok lebalep kongre yapanlara yok kalabalık cenaze katılımlarına yok v.b. neymiş efendim elleri arkada yürümüş...suc işlemiş.vay be ne büyük suç.Sevin sevmeyin Atatürk e hakaret edeni ( fesli Kadir ) yıllarca el üstünde tuttunuz.
Vatandaş 5 ay önce
Doğru, on yıllarca dine, Allah’a, peygambere hakaret edenleri. Şu an ise Ermenileri savunanları sizin el üstünde tuttuğunuz gibi.
Borabay 5 ay önce
Vay anasını yahu, siyasi iktidar acz içinde, çaresiz, yetersiz, Bu yürüyüşe soruşturma açmak demek, Bu yürüyüş Ankara’ya, bunu ne pahasına olursa olsun durdurmalıyız demek. Ama nafile, Siyasi iktidarın yürüyüşü ise hesap vermeye...
Farozlu 5 ay önce
Trabzonun Evladı İmamoğlu 2023 de hepinizin elini bağlatır inşA.
Osman Berk 5 ay önce
Soruşturma değil, ön inceleme, ne demekse? artık nereden saçmalayacağınızı şaşırdınız.
Yeter bee 5 ay önce
Siz mağdur edin ibb seçimlerinde aynısını yaptınız sonraki seçim ne oldu hatırlayın rüzgarın kayadan aldığı bir avuç tozdur. Sıkıntı yok herşey çok güzel olacak.
Olli 5 ay önce
Ahh ülkem ahh, ne hallere düsdün, ülke batmis, enflayon uçmus ekenomi çökmüs, iktidar nelerle ugrasiyor, çok yazik, el kol baglamak nezaman suç oldu.Birakin bu ucuz isleri, ülkenin gerçek sorunlarini çözün, tabiiki yapabiliyorsaniz, yazilacak çok sey var ama bu kadari yeter
Sahtekarlar 5 ay önce
Hizmet pasaportu verip yurtdışına adam kaçakçılığı yapan akp li belediye başkanları hakkindada soruşturma acsaniza. Kendi şirketinden tezenfektan satan kendi bakanligina ticaret Bakanı hakkindada soruşturma acsana akpliler. Şaka gibisiniz suyunuz ısındı artık bu milletten size oy moy yok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@