İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile Koronavirüs genelgesi

İçişleri Bakanlığı yarın tüm illerde bütün birimlerin katılımıyla denetim gerçekleştirilmesi için genelge yayınladı.

Gündem 18.08.2020, 17:00
İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile Koronavirüs genelgesi

İçişleri Bakanlığı'ndan yeni corona genelgesi! 81 ile gönderdi...

 İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine, “Covid-19 Tedbirleri Denetimleri” konulu genelge gönderdi.

Genelgede, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek bu kural ve tedbirler çerçevesinde faaliyetlerin sürdürüldüğü belirtildi.

Kontrollü sosyal hayat döneminde Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenerek yayımlanan rehberlerde yer alan kurallara ve alınması gereken önlemlere ilişkin sorumlulukların yerine getirilip getirilmediğinin düzenli olarak denetlenmesi amacıyla 81 İl Valiliği talimatlandırıldığı hatırlatılatılan genelgede, yarın ülke genelinde yapılacak denetimlerle ilgili şu bilgilere yer verildi:

Tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından “SAĞLIK İÇİN HEPİMİZ İÇİN” mottosu ile 19 Ağustos Çarşamba günü yaşamın tüm alanlarını kapsayacak şekilde genel denetimler gerçekleştirilecek.

Valilerin yönetim ve koordinasyonunda ticari taksiler, pazar yerleri, sosyete pazarları, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, camiler, lokanta, restoran, kafe, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, çay bahçesi, sahil bantları, dernek lokalleri, düğün ve nikah yapılan yerler, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, berber/kuaför/güzellik merkezi, alışveriş merkezleri, park/piknik alanları vb. yerler, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, SPA ve spor merkezleri ile sinema, tiyatro ve diğer kültürel aktivite yerleri, lunapark ve tematik parklar, halı sahalar, bilardo salonları ve bilumum yaşam alanlarında gerçekleştirilecek.

Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünce başta şehir içi ve şehirlerarası
toplu ulaşım araçları olmak üzere vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği halka açık park, bahçe, meydan, cadde, sokak ve benzeri yerlerde maske, fiziki mesafe ve bu alanlar için belirlenmiş diğer kuralların denetimine yönelik gerekli planlama ve hazırlıklar yapılacak.

Denetim ekiplerinin her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.) ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek.

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
Sıradan vatandaş 1 yıl önce
Ne tedbir alırsanız alın. Eğer insan evladı insan olmaz ise aldığınız tedbirin hiç bir hükmü yok. Bilinç olacak vatandaşta bilinç
önlem 1 yıl önce
önlemler yetersiz adeta virüse davetiye çıkartıyoruz. İlk önce şehirler arası dolaşım kısıtlaması 65 yaş üstü 18 yaş altı gerekirse bazı kamu çalışanlarına izin bazı işyerlerine kısıtlama vs önlemler ile dolmuş otobüs ve sokak kalabalığını önlemek gerek yoksa sadece maske o da ne kadar korur şüpheli her şey serbest sonra denetim bana göre yetersiz
yakun 1 yıl önce
Siz bu işleri geçeceksiniz. Sen, vatandaşına 5 adet maskeyi becerip dağıtamamışsın; şimdi de çıkmış ne kadar memurun varsa kontrol yapsınlar diye sokaklara salıyorsun. Kimse kusura bakmasın ama ülke yönetmek akıl işidir. Terör örgütlerinin her istediğini vererek ülke yönetilmez. Vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışacaksın. habere baktınız zaman bu uygulamanın amacının ceza yazmak olduğunu çok rahat görürsünüz.
Mk 1 yıl önce
Abat oldunuz kovit sayesinde

Gelişmelerden Haberdar Olun

@