banner556

İçişleri Bakanlığı kısıtlamalar ile alakalı kafa karıştıran 5 soruya cevap

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs kısıtlamalarıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı

Gündem 02.12.2020, 18:10
İçişleri Bakanlığı kısıtlamalar ile alakalı kafa karıştıran 5 soruya cevap

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs önlemleri nedeniyle getirilen yeni kısıtlamalarla ilgili kılavuz yayımlandı. Kılavuzda yeni kısıtlamalarla ilgili vatandaşların merak ettiği 5 soruyu yanıtlandı.

İçişleri Bakanlığı, yeni alınan Kovid-19 tedbirlerinin uygulamasıyla ilgili detayları internet sitesinden paylaştı. Bakanlık, resmi internet sitesinde, tedbirlerin uygulanmasına ilişkin sık sorulan soruların cevaplarına yer verdi.

Yeni Kısıtlama ve Tedbirler Genelgeleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

Hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süreler içerisinde lokanta, restoran tarzı yeme-içme yerleri paket servis hizmeti verebilirler mi?

30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Genelgemiz ile hafta içi günlerde sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre içerisinde; 18.11.2020 tarih ve 19161 sayılı Genelgemizde belirtildiği üzere, lokanta, restoran, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları saat 20.00'den sonra telefonla ya da online sipariş yoluyla paket servisi hizmetini saat 24.00'e kadar sürdürebileceklerdir.

SAUNA, HAMAM, SİNEMA, YÜZME HAVUZU GİBİ İŞLETMELERİN FAALİYETLERİ

Bünyesinde yüzme havuzu, hamam, spa, sauna, masaj salonu, sinema ve lunapark gibi yerleri bulunduran tesislerde bu bölümlerin faaliyetleri durdurulacak mı?

30.11.2020 tarih ve 20077 sayılı Genelgemize göre; yeni bir karar alınıncaya kadar yüzme havuzu, hamam, sauna, masaj salonu ve lunaparkların faaliyetleri durdurulmuştur. Bu çerçevede ana faaliyet alanına herhangi bir kısıtlama getirilmeyen tesisler/işletmeler içerisinde bulunan yüzme havuzu, hamam, spa, sauna, masaj salonu, cep sineması ve lunaparkların da yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı olması/hizmet vermemesi gerekmektedir.

PASTANELERİN FAALİYETLERİ

Tatlıcılar/Pastaneler sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan gün ve saatlerde nasıl faaliyet göstereceklerdir?

Lokanta ve restoran tarzı işyerleri;

Hafta sonları (Cumartesi ve Pazar), 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Genelgemizin 1.4 maddesine göre 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis şeklinde,

Hafta içi (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma), 18.11.2020 tarih ve 19161 sayılı Genelgemize göre; 10.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise telefonla ya da online sipariş yoluyla paket servisi şeklinde hizmet verebilmektedirler.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan gün ve saatlerde; tatlıcılar (sadece tatlı satışı yapılan yerler) ve pastaneler de lokanta ve restoranlara dair Genelge hükümlerine tabidirler.

OTELLERDEKİ KONAKLAMA

Otel veya konaklama tesislerinde rezervasyonu bulunan 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızın seyahatleri nasıl olacaktır?

Otel rezervasyonu bulunan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 24.06.2020 tarih ve 10134 sayılı Genelgemiz kapsamında Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden veya elektronik ortamda e-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almak kaydıyla konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde özel ve toplu ulaşım araçlarıyla araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

Otel rezervasyonu bulunan 20 yaş altı gençlerimiz ve çocuklarımız ise yanlarında veli/vasisinin bulunması şartıyla konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde rezervasyonu olduğunu belgelemek/ibraz etmek kaydıyla herhangi bir izin almaksızın özel ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

CEMEVLERİYLE İLGİLİ MERAK EDİLEN DETAY

Cemevlerindeki 65 yaş ve üzeri dernek/vakıf yöneticileri, bu yaş grubu için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına tabi midir?

Cemevlerindeki inanç faaliyetlerini yürüten (dede, dernek/vakıf yöneticisi) 65 yaş ve üzeri kişiler; hafta içi ve hafta sonlarında sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde, cemevlerine gidip gelebilmek için herhangi bir izin almaksızın bu yaş gruplarına getirilen kısıtlamalardan muaftır.

Yorumlar (1)
Ali Papa 2 ay önce
Bilim kurulunun toplantısı sonrası,Cumhurbaşkanınca açıklanan diğer tedbir ve yasaklarla birlikte ana okullari ve benzerleri kapatıldı denmisti.Bu kararın resmi okulları kapsadığı ve özel okulların ilgili bölümleri için ,valilkler karar almadıkça açık olduklari gibi acaip saçma bir uygulamayı büyük bir üzüntüyle gördüm. Bu konuda CİMER kanaliyla,MEB ye gönderdiğimiz yazıyi aynen ekliyorum.Yorum size ait.""Ülkemizde günlük vakaların 30.000 sınırında olduğu ve sıkı önlemlerin alınmaya devam ettiği bu günlerde devlet okullarının tüm kademelerinde (anaokulundan-liseye) yüzyüze eğitime ara verilmiştir. Özel eğitim kurumlarında ise anasınıfı-kreş ve gündüz bakım hizmetlerine ara verilmemiştir. Bu durum hem öğrencilerimiz hem öğretmenlerimiz hem de velilerimizi risk altında bırakan bir durumdur. Aynı koşulları devlet-özel diye ayırmayarak uygulamak hukuk devletinin bir gereğidir. Farklı uygulamalar Anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Tehlike herkes için geçerlidir. Bu durumun acilen düzeltilmesi gerekmekte olup yüzyüze eğitime her eğitim kurumunda ara verilmesi gerekmektedir. Önlemlerin yarım olarak uygulanmaya devam etmesi alınan önlemleri maalesef ki anlamsız kılmaktadır. Gereğinin yapılması ve tüm kurumların uzaktan eğitime geçip riski toplum yararına azaltması zorunludur. Eğitime yüzyüze devam eden kurumların eğitime uzaktan devam etmesi konusunda gereğinin yapılmasını talep ediyorum.""

Gelişmelerden Haberdar Olun

@