Hrant Dink'in jandarma davası 3. kez İstanbul yolunda

Trabzon’da Dink cinayetiyle ilgili olarak davaların birliştirilmesi gündeme geldi

Gündem 21.03.2017, 13:37 22.03.2017, 00:09
Hrant Dink'in jandarma davası 3. kez İstanbul yolunda

Trabzon’da Dink cinayetiyle ilgili olarak dönemin Jandarma Komutanı Ali Öz ve Yüzbaşı Metin Yıldız ve aynı dönem görevli 8 asker hakkında açılan davanın İstanbul’da kamu görevlilerinin yargılandığı davayla birleştirilmesi istendi. Birleştirme kararını İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi verecek.

 
Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili Trabzon’da yapılan yargılama devam ediyor. Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyanın İstanbul'da devam eden ve kamu görevlilerinin yargılandığı davayla birleştirilmesine karar verdi. Duruşmaya, İstanbul’da devam Dink cinayeti soruşturmasından tutuklu bulunan Ali Öz, Metin Yıldız, Okan Şimşek, Veysel Şahin,Gazi Günay ve Hüseyin Yılmaz, Silivri Cezaevinden SEGBİS sistemiyle bağlandı. Sanıklar Önder Araz ve Hacı Ömer Ünalır ise duruşmaya katılmadı.
 
CİNAYETİ 3-4 AY ÖNCESİNDE BİLİYORDUK

 
Sanıklar, davanın birleştirilmemesini istedi. Tutuklu sanık Veysel Şahin, cinayetten 3-4 ay öncesinde cinayetin olabileceğine dair duyum aldığını söyledi.  Yasin Hayal’in böyle bir eylem yapabileceği bilgisini Metin Yıldız’a ve sağ faaliyetler masasında çalışan Hüseyin Yılmaz ve Hacı Ömer Ünalır’a bildirdiğini söyledi. Okan Şimşek de elde ettikleri bilgileri ilgili birime aktardıklarını söyledi. Şimşek, cinayetten 6 ay önce elde ettikleri bilgilerle ilgili rapor düzenlenmesi gerektiğini ancak bu raporun düzenlenmesi gereken tarihte düzenlenmediğini aktardı.

YILMAZ TANIK OLMAK İSTEMİŞ

Hüseyin Yılmaz ise savunmasında, 2006 Temmuz ayında, Okan Şimşek ve Veysel Şahin’in Yasin Hayal ve arkadaşlarının Dink’e yönelik eylem yapacağı bilgisini aldıklarını, ertesi gün toplantıda dile getirdiklerini, ancak Ali Öz’ün Metin Yıldız’a bunu sonra özel olarak görüşelim dediğini aktardı. Olaylı kendisinin takip etmediğini söyledi.

Yılmaz, Veysel Şahin ve Okan Şimşek’le şubede bir odada görüştüğünü, gidip ifade vereceklerini söylediklerini ve kendisinin ise tanık olmasını istediklerini söylediklerini aktardı.Yılmaz, daha sonra tutanakları şube müdürü olan İlhan Yıldız’a götürdüğünü ve Yıldız’ın kendisine “Olayı senin üzerine yıkmışlar” dediğini anlattı.

DAVALARIN BİRLEŞTİRİLMESİ GÜNDEMDE

Mahkeme heyeti, dosyanın birleştirilmesi talebini kabul etti ve birleştirilmesine izin verilmesi için dava dosyasının İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar verdi. Davaların birleştirilmesine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi karar verecek.
 
İKİ DAVA AÇILMIŞTI
 
Dink cinayetinin ardından Trabzon Jandarma Komutanlığında görevli Jandarma Alay Komutanı Ali Öz, Kıdemli Yüzbaşı Metin Yıldız, astsubaylar Hüseyin Yılmaz, Okan Şimşek ve uzman çavuşlar Hacı Ömer Ünalır ile Veysal Şahin, Astsubay Gazi Günay ile Uzman Çavuş Önder Araz hakkında dava açılmıştı.
 
Jandarma görevlileri hakkında Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın yanı sıra 25 Aralık 2008’de de Sulh Ceza Mahkemesinde bir dava açıldı. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından, yapılan yargılama sonucunda, 6 ay ile 4 ay arasında değişen hapis cezaları verilmiş, iki sanık ise beraat etmişti. Yargıtay, Sulh Ceza Mahkemesinin kararını bozmuş, dosyanın Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesine karar vermişti.
 
9 YIL ÖNCE BİRLEŞTİRME TALEBİ
 
Jandarma görevlileriyle ilgili olarak Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı ilk olarak 30 Ekim 2007’de soruşturma başlatmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise aynı görevliler hakkında başlatılan soruşturmayı Trabzon’a göndermişti. Jandarma görevlileri hakkında dava açılmıştı.
 
25 Şubat 2008’de Dink cinayetiyle ilgili açılan ilk davada, Dink davası avukatları Trabzon’da görülen davanın İstanbul’da devam eden davayla birleştirilmesini talep etmiş, bu talep mahkeme tarafından reddedilmişti.
 
2. BİRLEŞTİRME TALEBİ
 
Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi 16 Aralık 2015 tarihinde, dosyanın İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesinde, yeniden görülmeye başlanan Dink cinayeti davasıyla birleştirilmesini istemiş, İstanbul Mahkemesi bu talebi reddetmişti.
 
15 TEMMUZ’DAN SONRA TUTUKLANDILAR

 
Trabzon’da yargılanan Jandarma Alay Komutanı Ali ve Öz ve Yüzbaşı Metin Yıldız’ın da aralarında bulunduğu 6 sanık, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, Dink cinayeti soruşturması kapsamında tutuklanmıştı. Sanıklar hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında halen devam eden bir soruşturma da var. 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@