kebir reklamı

Haber61'in Ajandası...

Haber61 Trabzon'un nabzını tutuyor.

Haber61'in Ajandası...

banner197
MALTEPE’DE TRABZON RÜZGARI ESECEK!

Trabzon Dernekler Federasyonu(TDF) tarafından İstanbul’da her yıl Feshane'de gerçekleşen Trabzon'un Fethi'nin 555.inci yıldönümü Kutlamaları ve Her Yönüyle Trabzon Tanıtım Günleri'nin adresi bu yıl Maltepe olacak.10-13 Kasım 2016 tarihlerinde Maltepe Orhan Gazi Şehir Parkında gerçekleşecek Trabzon Fetih Kutlamaları ve Trabzon Tanıtım Günleri ile ilgili hazırlıklar devam ediyor.

Trabzon Fırtınası bu kez İstanbul Maltepe’de eseceğini belirten TDF Genel Başkanı Mustafa Demir "Çok hassas bir süreçten geçiyoruz.15 Temmuz sonrası oluşan birlik ve beraberlik anlayışına uygun bir şekilde bu yıl etkinliklerimizi demokrasi şöleni havasında gerçekleştireceğiz. Bütün hemşerilerimizi etkinliğimize sahip çıkmaya ve destek vermeye davet ediyorum" dedi.

**
SOSYAL MEDYADA BEŞİKDÜZÜ İSYANI!


Trabzon yağmura teslim.Trabzon sele teslim..Beşikdüzü-Vakfıkebir’de meydana gelen sel felaketin yaraları sarılmaya devam ediyor.Hasar oldukça büyük.İlçe halkı mağdur ve tepkili.Seslerini duyurmak isteyen vatandaşlar taleplerini sosyal medya aracılığı ile getiriyorlar.

İlçeye giden televizyonların mikrofonları vatandaşa değil siyasilere tuttuklarını belirten ilçe halkı “Canı yanan biz konuşan anlar. Ne olacak halimiz böyle.Yetkililerden acil yardım bekliyoruz” şeklinde konuştular.Zararların karşılanması noktasında durum tespitlerinin yapılmasını isteyen vatandaşlar bir daha böyle felaket yaşanmamasına adına da yetkililerin duyarlı olmasını istediler.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi son yılların en büyük afet olayının yaşandığı Beşikdüzü’nde çalışmalarına 415 personel ve 112 iş makinesiyle 24 saat esaslı olarak devam ediyor. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, 3 gündür çalışmaları bizatihi sevk ve idare ediyor.

**
DOĞA HINCINI ALMAYA DEVAM EDECEK!


Beşikdüzü-Vakfıkebir ve Eynesil’de yaşanan sel felaketi ile ilgili Metin Serdar adlı okurumuz şu görüşü paylaştı: “Sinop’tan başlayıp Sarp Sınır Kapısı’nda sona eren 604 kilometrelik şeridi kapsayan Karadeniz Sahil Yolu’nun amacı yolu güvenli ve kısa hale getirerek ticareti ve turizmi artırmak olarak gösterildi.

Karadenizliler ise denizi doldurarak ekolojik sistemi bozan ve halkın denizle olan bağlantısını kesen bu yolu hiçbir zaman istemedi ve onlarca dava açtı. Karadeniz sahil yolunun akan suların önünden bariyer oluşturacağını bunun da gelecekte ciddi sorunlar oluşturabileceğini bilim insanları söylemişti. Akademisyenlerin oluşturduğu raporlar ile alternatif yolları sunulmuş. Bu raporlara göre Karadeniz için en uygun yol projesinin şehrin güneyinden tünellerle ve viyadüklerle geçecek bir yol olması gerektiği belirtilmişti. Bunlar önerildi ancak en çok para nereden kazanılacaksa o şekilde oluşturuldu.

Doğa hıncını alıyor ve almaya devam edecek. Küresel iklim değişikliği nedeniyle bilim insanları denizlerin yükseleceğini, kıyı kentlerinin sular altında kalacağını söylüyor. Bunlar Türkiye’de de yaşanacak. O yol su altında kalacak ve kullanılamayacak”

**
TRABZONLU O VEKİL SIKINTIDA!


Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş,  aralarında AKParti Trabzon eski Milletvekili Safiye Seymenoğlu’nun da olduğu AK Partili 12 milletvekilinin Pensilvanya’da yaşayan FETÖ lideri Fetullah Gülen’i ziyaret fotoğrafına ilişkin “Bunlar değerlendirilir” dedi.

Kurtulmuş, örtgünü ‘gizli haberleşme sistemi’ ByLock’ı kullandığı iddia edilen AKP’liler için ise “ByLock'la ilgili devam eden soruşturma devam eden bir soruşturmadır. Bu tür söylentiler üzerinden AK Parti ve AK Partili siyasetçileri töhmet altında bırakmanın doğru olmadığı kanaatindeyim. Doğru olan bilgiler varsa gereken adımlar atılır”  yorumunda bulundu.

Kurtulmuş ‘yeni kalkışma’ iddiaları için ise “Bu yönde bir rapor yok. Halkı endişeye ve telaşa sürüklemenin de bir alemi yok” dedi. Kurtulmuş özellikle hükümete yakın medyada sık sık dillendirilen “ikinci darbe kalkışması iddialarına” ilişkin ise “Bu yönde bir rapor yok. Halkı endişeye ve telaşa sürüklemenin de bir alemi yok. Ülkeyi yönetenler olarak şunun farkındayız. 15 Temmuz’u yapmak isteyenlerin kenara çekilmeyeceklerini biliyoruz. Halkın içine fitne sokmak için fırsat kollayacaklarını bilmek için müneccim olmaya gerek yok. Olası bir şekilde bu FETÖ'cü grup bazı fitneleri nasıl ortaya çıkabilir bunları takip ediyoruz. Uyanık olacağız. Uyanık olmanın yolu Yenikapı ruhunu sürdürmektir” dedi.

**
EMNİYETTE BY-LOCK ŞOKU!


MİT, daha önce FETÖ üyelerinin kendi aralarında haberleşmek için kullandıkları ByLock listesini deşifre etmişti.

İlk incelemelerde 53 bin dolayında olan ByLock kullanıcısı sayısının, araştırmanın devamında 180 bine çıktığı öğrenildi. İncelemelerde halen aktif görevde olan EGM’de 4 daire başkanı ile 2 daire başkan yardımcısı ve 1 il emniyet müdürü de ByLock listesinde çıktı. 17 - 25 Aralık soruşturmalarının ardından yeniden yapılanmaya giden EGM’de paralel yapıyla bağlantılı daire başkanları, emniyet müdürleri değiştirilmişti. ByLock listesinde çıkan bu 7 yöneticinin son süreçteki icraatları incelemeye alındı.

Uzun zamandır bekleyen il emniyet müdürleri kararnamesinin de tamamlandığı öğrenildi. İçişleri Bakanlığı’na Süleyman Soylu’nun gelmesinin ardından son şekli verilen kararnamenin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD dönüşünde yayınlanması planlanıyor. Hazırlanan kararname ile 40 ilin emniyet müdürü ile birçok daire başkanının değişeceği öğrenildi. İçişleri Bakanlığı, darbe girişiminin hemen ardından Türkiye genelinde 3 bin 21’i rütbeli olmak üzere 7 bin 795 polisi de açığa almıştı. Daha sonra 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 2 bin 360 polis ihraç edilmişti.

**
O PARTİNİN LİDERİ DEĞİŞİR Mİ?


Saadet Partisi 30 Ekim Pazar günü büyük kongresini yapacak. Rahmetli Necmettin Erbakan’dan sonra hızlı bir düşüşe geçen Saadet Partisi 1 Kasım seçimlerin de büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Büyük Kongre öncesi Saadet Partililer 1 Ekim’de Ankara’da toplanacak.

Büyük Kongre Delegeleri, İlçe Başkanları, İl Başkanları, GİK üyeleri, İl Gençlik ve Kadın Kolları Başkanları, İl Müfettişleri ve MİLKO kuruluşlarının katılacağı büyük bir temayül yoklaması toplantısı düzenlenecek. Ardından GİK üyeleri, İl başkanlarımız  ve MİLKO Başkanlarımız ile birebir istişareler yapılacak. Saadet Partisinde mevcut başkan Mustafa Kamalak dışında henüz bir aday yok.Erbakan Hocanın oğlu Fatih Erbakan’ın adaylığı yeniden seslendirilmeye başlandı.Bakalım Saadet Partisi eski günlerine dönebilecek mi?

**
SEÇİMLER BİRLEŞİYOR VEKİLLERİN SÜRESİ UZUYOR!


Başbakan Binali Yıldırım ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu anlaştı ve genel seçimlerin 4 yerine 5 yılda bir yapılması benimsendi. Bu durumda Anayasa değişip milletvekili seçim dönemi 5 yıla çıkarılırsa, hem yerel seçim hem de genel seçim 2020'de birlikte yapılacak. Milletvekilleri ve belediye başkanlarının görev süresi de uzamış olacak.

Değişiklik gerçekleşmezse Kasım 2019'da hem genel, hem yerel seçim birlikte yapılacak. Bu durumda da, Mart 2014'de seçilen belediye başkanlarının görev süresi 8 ay uzamış olacak. Değişiklik halinde, 2019 Ağustos ayında sadece Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. 2020'de ise, yerel ve genel seçim birlikte gerçekleşecek. Yerel seçimler 30 Mart 2014'de, Cumhurbaşkanlığı seçimi 10 Ağustos 2014'de, genel seçimler ise 1 Kasım 2015'de yapılmıştı.Milletvekili seçimleri 2007'ye kadar 5 yılda bir yapılıyordu. Ancak 2007'de yapılan anayasa değişikliğiyle ile süre 4 yıla indirildi. 21 Ekim 2007 referandumu ile bu değişiklik benimsendi.

Aynı referandumda Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi de kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2013’te yaptığı bir konuşmada bu değişikliği “hata” olarak nitelendirip, pişmanlığını dile getirmiş ve ”5 yıl olan seçim süresini 4 yıla indirdik, Ama yanlış yaptık, çünkü 4 yıl bir hizmet süresi için yeterli değil. Bunun 5 yıl olması lazım” demişti. CHP ise genel seçimlerin 5 yılda bir yapılması kararlaştırılsa dahi bunun mevcut parlamentoyu etkilememesini, 27. Dönemden itibaren 5 yılın uygulanmasını istiyor.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

Etiketler; #trabzon

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.