kebir

Haber61'in ajandası

Haber61 Trabzon'un nabzını tutacak.

Haber61'in ajandası

AYVAZOĞLU’NUN MÜDÜRLÜĞÜ

İsmail Kansız’dan sonra Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koltuğuna  kimin geleceği uzun zamandır tartışılıyordu.O göreve Ali Ayvazoğlu getirildi.Ayyavzaolu’nun İl-Kültür Turizm Müdürü olması sosyal medyada tartışmaları da beraberinde getirdi.Ayvazoğlu’na gün boyunca destek verip hayırlı olsun diyenler olduğu gibi çok sert eleştiri getirenlerde oldu.  

AK Parti Trabzon Kadın Kolları Başkanı Bahar Ayvazoğlu’nun eşi olan Ali Ayvazoğlu  uzun dönemdir Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nda uzman olarak görev yapıyordu.Ayvazooğlu Trabzon bürokrasisi için oldukça önemli koltuğun sorumlusu oldu.Trabzon için turizmi çok önemli. Şehrin vizyonu ve misyonu açısından bu tarihi görevin hakkıyla yerine getirilmesi şart. İsmail Kansız’un bugüne kadar önemli katkıları ve çabası oldu.Artık bayrak Ayvazoğlu’nda. Turizmde var olan sorunların aşılması ve çıtanın yükseltilmesi için herkesin taşın altına elini sokması şart.Ayvazoğlu’na bu noktada başarılar diliyoruz.

**
MAZLUM VE PEKER UNUTULDU MU?


Türk Telekom Trabzon Bölge Müdür Yardımcısı Necmi Mazlum genel seçimlerde milletvekili aday-adayı olmuş birinci sıra adayı gibi de önemli bir performans göstermişti.Mazlum’un bürokraside önemli bir yere getirileceği noktasında iddialar vardı.

Fakat gelinen sürece baktığımızda Necmi Mazlum’un hak ettiği göreve getirilmediğini gördük.Yine aynı şekilde Jeolojiler Mühendisi Odası başkanı Semih Peker’de genel seçim sürecinde milletvekili aday-adayı olmuş yıldızı parlayan isimler arasına girmişti.Peker’in de önemli bir sorumluluk alması bekleniyordu. Bu arada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor.Bakan Soylu AK Parti Trabzon İl Yönetim Kurulu Üyesi Ali Faik Hacıoğlu’nu bakanlık müşavirliğine atadı.Hacıoğlu yeni görevine bugün itibarıyla başladı. Soylu’nun ekibine DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay ve Çalışma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan’ın getirmesi bekleniyor..

**
ERKEN EMEKLİLİKTE YENİ FIRSAT!


Erken emeklilik denilince akla 15 yıl hizmet süresi ve 3600 günle emeklilik gelir. Aslında bu emeklilikte yaş şartı düşük değildir. Erkeklerde 60, kadınlarda 58 yaşma kadar çıkabiliyor. Ancak prim günü düşük olduğu için erken emeklilik olarak değerlendiriliyor.

SSK kapsamında 15 yıl ve 3600 günle sadece 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olanlar yararlanabiliyor. Bugüne göre kolay 8 Eylül 1999 veya sonrasında sigorta başlangıcı olanlar ise bu şartlardan yararlanamıyorlar. Ancak bu tarihten sonra işe başlayanlar da üzülmesin. Onların emekli olma şartları da bugüne göre oldukça kolay. Sigorta girişi 8 Eylül 1999 veya sonrası olanlar SSK kapsamında 25 yıl sigortalılık süresi ve 4500 prim günü ve 58 (kadm), 60 (erkek) yaş şartıyla emekli olabiliyor. 30 Nisan 2008'den sonra SSK'lı olanlarda emeklilik için 5400 gün gerekiyor.

Sigorta girişi 1 Mayıs 2008 tarihinden önce olan memurlar da 15 yılla kısmi emekli olabiliyor. Ayrıca, sigorta başlangıcı 1 Mayıs 2008'den önce olan SSK'lılardan engelliliği nedeniyle vergi indiriminden yararlananlar özel şartlarla emeklilik imkanına sahip. Buna göre; yüzde 80-100 arası engelliliği olanlar yaşları ne olursa olsun en az 15 yıl ve 3600 günle, yüzde 60-79.9 arası engelliliği olanlar yaşları ne olursa olsun en az 18 yıl sigortalılık süresi ve 4000 günle emekli olabilirler.

**
TRABZON’UN SİMGELERİ İLE OYNAMAYIN!


Eski Belediye Başkan Yardımcısı Osman Necip Sevinç Büyükşehir Belediye Meclisine 3 partinin ortak önerge vererek, Trabzon’un merkezdeki simgelerinden olan Atatürk Alanı Meydan Parkı isminin değiştirilerek yeni adının 15 Temmuz,Atatürk,Hürriyet ve Demokrasi Meydanı olmasını na şu şekilde tepki gösterdi.:

“80 senenin üzerinde bir zamandır meydan parkı,daha sonra Atatürk Alanı Meydan Parkı bilinen ve söylenen,Trabzon tarihine ,dedesinden torununa belleklere işlenen bu isim,şimdi 50-60 meclis üyesi istedi diye zihinlerden kazınabilir mi? Adı Fatih parkı diye değişen Aşıklar parkı diye söylenen park halâ ne diye anılıyor.Ganita parkının, Ataparkın adını Trabzonlulardan silebilir misiniz.Kâğıt üzerinde kalacak işlere isim takılacağına,Trabzon ile çook çok AZ ilgisi olan Gülcemal sahil dolgusu yerine bu muhteşem 15 Temmuz şehitlerinin anısına bu ismi koymayı düşünün lütfen. Bağımsız komisyona iyi düşünülmesi için acizane çağrımdır.

Olmayacak duaya amin demeyin ve Trabzon’umun tarihi ve kültürünü koruyun...Sonra gelen bu yanlışı bozar.Şu Gülcemalinde kim tarafından ortaya atılan isim olduğunu bir an için unutun ve Trabzon da neyi,ne kadar simgelediğini ,ondan çok daha önde simgeler olduğunu bir araştırın lütfen..”

**
CHP’DEN BAYKAL’A DESTEK!


CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör ve il yönetimi   KTÜ Rektörü Süleyman Baykal'ı makamında ziyaret etti. Güngör ziyaretle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Kuruluşundan bu güne kadar KTÜ'sini değerlendirdik. Trabzon'a 2.Devlet Üniversitesini konuştuk. Kentimiz ve kent sorunları konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Yararlı bir görüşme olduğu kanaatindeyim”. KTÜ Trabzon’un ve bölgenin çok önemli bir değeri elbet de.Her kesimin katkı sağlaması önemli.Anamuhalefet partisi İl Başkanı Güngör’ün bu ziyareti önemli.Fakat bu ziyaret de CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in de olması gerekmez miydi?Muhalefetin eleştirileri ve desteği KTÜ için ışık olacaktır her zaman.

O SENDİKA BİLE İSYAN ETTİ!

MEB, iki gün önce yayınladığı genelgede norm kadroların atanacağını açıklarken, dört eğitim sendikası da norm kadroların güncellenmeden atanması durumunda ciddi sıkıntılara yol açacağı konusunda birleşti. Hükümete yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir-Sen de norm kadrolarının güncellenmesi gerektiğini, aksi takdirde mağduriyetlere neden olacağını vurguladı.

Darbe girişimi sonrası binlerce öğretmenin açığa alınmasının ardından öğretmen açığının kapanması için norm fazlası kadronun kullanılması gündeme gelirken, MEB de pazartesi günü yayınladığı genelgede ihtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenlerin ihtiyaç bulunan eğitim kurumlarına 23 Eylül’e kadar başvuru yapması gerektiğini belirtti. Bununla birlikte dört eğitim sendikası atamalar için norm kadro listesinin güncellenmesi gerektiği konusunda birleşti.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, norm kadro güncellenmesi yapılmadan atama yapılmasının birçok sıkıntıya yol açacağını belirterek, “Böylece boşalan okullarda öğretmen ihtiyacı olacak. Bu nedenle önce güncelleme sonra da atama yapılmalı” diye konuştu. Eğitim Bir-Sen de norm kadroların güncelleşmesi gerektiğini düşünüyor.Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Abdullah Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 19 Eylül 2016 tarihinde yayımladığı genelgeyle norm fazlası öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerini yapmak isteğini, ancak norm kadrolar güncellenmeden söz konusu işlemin uygulanmasının yeni mağduriyetlere neden olabileceğini ifade etti.

Bu şekilde yapılacak bir uygulamanın öğretmen ihtiyacı olan eğitim kurumlarının sorunlarına çözüm getirmeyeceğine işaret eden Başkan Çelik, “2016 yılı yaz döneminde uygulanan isteğe bağlı yer değişikliği ve mazerete bağlı yer değişikliği işlemlerinin yapılmış olması ve bunun yanında çok sayıda terör örgütü mensubu öğretmenin görevden uzaklaştırılması kamu görevinden çıkarılması nedeniyle norm kadro güncellenmesine ihtiyaç duyulduğu aşikardır.


 

Etiketler; #trabzon

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.