kebir reklamı

Gündem'de neler var

Genelkurmay'dan iddialara yanıt!Genelkurmay Başkanlığı, dün bazı basın organlarında yer alan ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu tarafından TBMM gündemine taşınan iddialara ilişkin bir açıklama yaptı.Açıklamada, 'Irak'ta IŞİD terör örgütü mens

Gündem'de neler var

banner197

Genelkurmay'dan iddialara yanıt!

Genelkurmay Başkanlığı, dün bazı basın organlarında yer alan ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu tarafından TBMM gündemine taşınan iddialara ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada, 'Irak'ta IŞİD terör örgütü mensuplarına dört Türk subayı tarafından eğitim verildiği ve söz konusu subayların Irak askerleri tarafından Felluce'de göz altına alındığı" iddiaları 'mesnetsiz' denilerek, yalanlandı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklama şöyle; "14 Haziran 2014 tarihinde bazı basın yayın organlarında "Irak'ta IŞİD terör örgütü mensuplarına dört Türk subayı tarafından eğitim verildiği ve söz konusu subayların Irak askerleri tarafından Felluce'de göz altına alındığı" yönünde haberlere yer verilmiştir. Haberlerde yer alan iddialar mesnetsiz ve gerçek dışıdır."

Dışişleri'nden önemli açıklama

[PAGE]

Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada, "1 Haziran'dan bu yana alıkonulan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ile Musul'un Geyara ilçesinde tutulan, bir firmamızda çalışan 31 şoförden oluşan vatandaşlarımızın en kısa sürede, sağ salimen ülkemize dönmelerinin sağlanması için de devletimiz tüm imkânlarını seferber etmiş durumdadır" denildi.

"500 BİN CİVARINDA KİŞİ ÜLKENİN NİSPETEN SAKİN BÖLGELERİNE GÖÇ ETMİŞTİR"

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle; "Irak'ta son dönemde yaşanan gelişmeler ve güvenlik durumundaki hızlı kötüleşme hakkında Bakanlığımızca düzenli olarak her gün açıklama yapılarak kamuoyumuzun bilgilendirileceği dün Sayın Bakanımız tarafından ifade edilmişti. Irak'ın Musul vilayetinde 6 Haziran'da başlayan çatışmalar nedeniyle, Uluslararası Göç Örgütü verilerine göre sadece geçtiğimiz hafta içinde Musul'dan yaklaşık 500,000 civarında kişi ülkenin nispeten sakin bölgelerine göç etmiştir. Şehirde hastanelere erişim sağlanamamakta, içme suyu ve gıda ihtiyacı artmaktadır. Kerkük, Selahaddin, Diyala ve Anbar vilayetlerindeki pek çok yerleşim yeri civarında da çatışmalar devam etmektedir."

"IKB DIŞINDA KALAN 15 VİLAYETTE 7 İLA 10 BİN ARASINDA VATANDAŞIMIZIN BULUNDUĞU TAHMİN EDİLİYOR"

"Irak'taki mevcut istikrarsızlığın vatandaşlarımız üzerindeki etkisinin mümkün olduğunca asgari düzeyde olabilmesi için gayret gösterilmektedir. Irak'ta görev yapan diplomatik ve konsüler temsilciliklerimizdeki resmi verilere göre, Irak Kürdistan Bölgesi (IKB) dışında kalan 15 Vilayette 7 ila 10 bin arasında vatandaşımızın bulunduğu tahmin edilmektedir. IKB içinde ise 110,000 civarında vatandaşımızın ikamet izni olduğu bilinmektedir. Bunun dışında, geçici sürelerle giden veya turist olarak giriş yapıp bu ülkede çalışan vatandaşlarımızın sayısına ilişkin sağlıklı bilgi bulunmamaktadır. 13 Haziran tarihinde Bakanlığımızca yapılan güvenlik duyurusunda kayıtlı unsurlar geçerliliğini korumakta olup, Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar ve Bağdat'ta bulunan vatandaşlarımızın can güvenlikleri bakımından her koşulda müteyakkız bulunarak, mümkün olan en kısa sürede bu vilayetlerden ayrılmaları ve bu vilayetlere seyahat etmekten kaçınmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir. Gelişmelerin seyrine göre sözkonusu duyuruda gerekli güncellemelerde bulunulacaktır."

UÇAK BİLETLERİ EN DÜŞÜK TARİFEDEN

"Vatandaşlarımızın Irak'tan ülkemize rahatlıkla geri dönebilmeleri amacıyla, THY, Bağdat, Basra, Necef, Süleymaniye ve Erbil Havalimanlarından gerçekleştirdiği normal seferlerin devam etmesi, tarifeli seferler için kullanılan mevcut uçak tiplerinin büyütülerek daha fazla yolcu taşınması, ihtiyaç duyulması halinde ek seferler gerçekleştirilmesi ve uçak biletlerinin mümkün olan en düşük tarifeden ücretlendirilmesi kararlarını alarak uygulamaya geçirmiştir."

"DEVLETİMİZ TÜM İMKÂNLARINI SEFERBER ETMİŞ DURUMDADIR"

"Öte yandan, 11 Haziran'dan bu yana alıkonulan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ile Musul'un Geyara ilçesinde tutulan, bir firmamızda çalışan 31 şoförden oluşan vatandaşlarımızın en kısa sürede, sağ salimen ülkemize dönmelerinin sağlanması için de devletimiz tüm imkânlarını seferber etmiş durumdadır. Bu konuda gerekli çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir. Irak'ta alıkonulan vatandaşlarımıza ilişkin olarak çok sayıda dost ülke tarafından yapılan ve ülkemizle dayanışma içinde olunduğu mesajına yer verilen açıklamalar da memnuniyetle izlenmektedir

Musul'a dönüş başladı!

[PAGE]

IŞİD'ın işgalinden sonra Musul'dan kaçarak Erbil yakınlarında kamplara sığınan ailelerden bazıları Musul'a geri dönmeye başladı.

Saddam'ın askerleri

[PAGE]

IŞİD örgütünün başkent Bağdat’a yürüyüşü devam ederken, Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in kızı Raghad “Bu, babam ve amcam İzzet el Duri’nin savaşçılarının zaferi” dedi. IŞİD’e Saddam’ın sağ kolu ve ABD’nin bir türlü ele geçiremediği El Duri ile Baas komutanlarının da destek verdiği söyleniyor

Binlerce kişi güvenli yerlere sığınmaya çalışırken Irak Şiilerinin ruhani lideri Büyük Ayetullah El Sistani’den yangını daha da körükleyecek bir çağrı geldi. Sistani, başkente yürüyen “Sünni aşırı unsurlara” karşı Iraklıların silahlanması çağrısında bulundu. Binlerce Şii, orduya gönüllü yazılıyor.

IRAK’ta 10 Haziran’da Musul’u ele geçiren radikal İslamcı Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) ülkenin başkenti Bağdat’a yönelik baskısını artırıyor. Örgüt üç gün önce de devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’in doğduğu Selahaddin vilayetinin başkenti Tıkrit kentini ele geçirmişti. Devrik liderin Ürdün’de sürgünde yaşayan kızı Raghad Hüseyin’den de IŞİD’e destek açıklaması geldi. Ürdün’de yayımlanan Al-Kuds gazetesine konuşan Hüseyin, “Bütün bu zaferleri gördüğüm için mutluyum. Bu, babamın ve amcam İzzet el Duri’nin savaşçılarının zaferi” açıklamasında bulundu. Saddam’ın Başkan Yardımcı İzzet el Duri Irak hükümetinin yasakladığı Baas Partisi’nin liderliğine 2007 yılında getirilmişti.

SADDAM’IN MEZARINI ZİYARET ETTİ

Saddam Hüseyin’in büyük kızı olan Raghad, “İçim rahat. Bir gün Irak’a geri dönüp babamın mezarını ziyaret edeceğim. Belki bu hemen olmayacak ama kesinlikle olacak” dedi. Irak Başbakanı Nuri el Maliki, 2006 yılında göreve geldiğinde ilk iş olarak Raghad Hüseyin ve İzzet el Duri’nin arananlar listesinde olduğunu açıklamıştı. El Duri listenin birinci sırasında, Raghad ise 16’ncı sırasında bulunuyordu. Ürdün Kraliyet Ailesi Saddam Hüseyin’in devrilmesinden sonra aile üyelerine insani gerekçelerle sığınma hakkı tanımıştı. Görgü tanıkları Tıkrit kentinde hem Saddam Hüseyin hem de yardımcısı İzzet el Duri’nin posterlerinin asılı olduğunu bildirdi. El Duri ise ABD Yönetimi’nin yayınladığı listede ‘Sinek Papazı’ ve altıncı sıradaydı. New York Times’a göre IŞİD, bazı eski Baas komutanlarının da kendilerine destek verdiğini, bunlardan birinin de El Duri olduğunu söyledi. Bir IŞİD lideri, Duri’nin perşembe günü öğleden sonra 2006’da asılan Saddam Hüseyin’in Tıkrit’e yaklaşık 5 km uzaklıktaki Avja’daki mezarını ziyaret ettiğini öne sürdü. Siyasi analistler, IŞİD’in hızla ilerleyişinin arkasında El Duri’nin olduğu yorumlarını yapıyor.

İRAN SINIRINA DAYANDILAR

Ninova vilayetinin başkenti Musul ile Tıkrit’i ele geçiren IŞİD dün de harekatlarını sürdürdü. İran sınırındaki Diyala vilayetinin başkenti Bakuba’ya yönelen IŞİD vilayete bağlı Saadiyah ve Calula ilçelerini ele geçirdi. Yerel kaynaklar Diyala’da örgüt militanlarının Iraklı Şii milislerle Bağdat’ın kuzeyindeki Udhaim ile Mukdediye kasabalarında çatıştığını bildirdi. Udhaim başkent Bağdat’a 90 km, Mukdediye ise 80 km uzaklıkta bulunuyor. IŞİD güçlerinin Şiilere ait İmam Hasan el Asker’in türbesinin bulunduğu Bağdat’tan 110 km uzaktaki Samarra kentine saldırmak üzere toplandığı bildirildi. Kent ile Tıkrit arasındaki Dur bölgesindeki yerel kaynaklar silahlı militanlarla dolu çok sayıda aracın önceki gece boyunca güneye doğru hareket ettiğini duyurdu.

BAĞDAT İÇİN GÜVENLİK PLANI

Bu arada Irak İçişleri Bakanlığı, Bağdat’a yönelen IŞİD güçlerine karşı yeni bir güvenlik planını yürürlüğe koyduklarını açıkladı. Bakanlık Sözcüsü Tuğgeneral Saad Maan yaptığı açıklamada, “Plan, kuvvet konuşlandırılmasının yoğunlaştrılmasını, istihbarat faaliyetlerinin artırılmasını ve gözlem balonu, kamera gibi teknolojilerin kullanılmasını içeriyor. Bir süredir terörizme karşı savaştaydık” dedi.

SİSTANİ: ŞEHİT OLUN

Binlerce Iraklı Şii, hükümetin çağrısıyla orduya yazılırken, Irak Şiilerinin ruhani lideri Büyük Ayetullah Ali el Sistani de başkente yürüyen “Sünni aşırı unsurlara” karşı Iraklıların silahlanması çağrısında bulundu. Kerbela’da Sistani’nin mesajını Büyük Ayetullah’ın temsilcisi, cuma hutbesi sırasında okudu. Mesajda, “Eli silah tutan, teröristlerle savaşabilecek, ülkesini ve kutsal yerlerini savunan vatandaşlar bu amaca hizmet için gönüllü olarak güvenlik güçlerine katılmalılar. Ülkesini, ailesini ve onurunu koruma uğruna ölenler şehit sayılacak” dendi.

İRAN ASKER GÖNDERDİ Mİ

İran Dışişleri Bakanlığı, Tahran yönetiminin IŞİD’e karşı savaşmak için Irak’a asker gönderdiğine dair çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. DHA’ya göre, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Irak ordusunun güçlü bir şekilde teröristlerle savaşabildiğini belirterek, İran askerlerinin Irak’a girdiği iddialarının gerçek olmadığını ifade etti. Kısa süre sonra ise CNN International, Tahran’ı yalanlayan bir haber geçti. Bağdat’taki üst düzey bir güvenlik yetkilisi, İran’ın geçtiğimiz günlerde üç Devrim Muhafızı birliğini Irak’a konuşlandırdığını söyledi. 

'Canlı şehitler' Musul'a hareket etti!

[PAGE]

Musul - Erbil'de peşmergenin canlı şehitler ismi verilen gönüllü birliği bölgesel kürt yönetimi sınırını korumak için Musul'a doğru hareket etti

Tuzhurmatu'da sokaklar bomboş

[PAGE]

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üyelerinin Musul ardından Selahaddin kentine ilerlediği bilgisi geldiği ilk andan sonra Tuzhurmatu merkez ve çevre köylerde yaşayan 250 bin Türkmen'den 150 bini başta Kerkük, Erbil ve Süleymaniye olmak üzere daha güvenli yerlere göç etmişti.

IRAK BAYRAĞI YERİNE BÖLGESEL KÜRT YÖNETİMİ BAYRAĞI ASILDI

Tuzhurmatu'da güvenliği sağlayan merkezi Irak hükümetine bağlı asker ve polislerin kaçışından sonra Bölgesel Kürt Yönetimi, sözde güvenliği sağlamaları için bölgeye 2 peşmerge tugayı yönlendirmişti. Peşmergelerin asker ve polis noktaları ile devlet dairlerini yağmaladıkları görülmüştü. Yaşana bu gelişmelerden sonra devlet dairlerindeki Irak bayraklarının yerine Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bayraklarının asıldığı belirtildi. Peşmergeler bu daireler ve kontrol noktalarında adeta kuş uçurtmuyor ve görüntü alınmasına da izin vermiyor.

Türkiye'ye çağrı

[PAGE]

Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Meclis Üyesi Ali Mehdi, peşmergelerin kentin her tarafını sarmasının kendilerini endişelendirdiğini belirterek, "Bizimle koordine içinde değiller. Emrivaki yapıyorlar. Peşmergenin baskısı altında yaşayamayız. Biz kimsenin hakimiyeti altında yaşamayız" dedi.

IŞİD'in Musul'u ele geçirmesinin ardından hedefinde bulanan Kerkük'te Irak ordusunun çekilmesi sonrası kente giren Kürt yönetimine bağlı peşmergeler, bütün kritik noktaları tutup, giriş ve çıkışlara kontrol noktaları kurdu. Yıllardır Kürt hükümetinin denetiminde bulunan topraklara katmayı hayal ettiği yaklaşık 1.5 milyon nüfuslu Kerkük'te hemen her yerde KDP ve KYB başta olmak üzere birçok Kürt partisinin binası bulunuyor. Bu Kürt partilerinin binalarının yanı sıra kentin birçok yerinde de Kürt bayrakları dalgalanıyor.

Kamu kurum binalarının dışında Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı semtlerde sıralı halde Kürt bayrakları dikkati çekiyor.

"PEŞMERGELERİN ÇIKMASI ÇOK ZOR"

Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Meclis Üyesi Ali Mehdi, Kerkük'ü tamamen kontrollerine alan peşmergelerin kentten çıkmasının artık zor olacağı kaygısını duyduklarını söyledi.

Irak merkezi yönetimi ile Kürt yönetiminin yaptığı anlaşmalar gereği peşmerge güçlerinin kentten 30- 40 kilometre uzakta duracağını hatırlatan Ali Mehdi, şunları söyledi: "Peşmergeler şilmdi Kerkük'ün etrafını sardı. Bu sorun bizim için Türkmenler için nedir? Zaten Irak'ta bir ihtilaflı bölge var. Kerkük, Tuzhurmatu, Hanekin içindedir. Kürtlerin 2003'te yapılan Irak anayasasında bu ihtilaflı bölgeler Kürdistan'a bağlansın diye talepleri bulunmaktaydı. Bu anayasada 140'ıncı maddedeydi. 2007'de bitti. Çünkü süresi vardı bu maddenin. Şimdi Peşmergenin dağılımı 140. maddenin belirlediği sınırlarına dağılmışlar. Biz Kerkük için her zaman çözümün özel ortak bir federasyonun olmasını talep etmiştik. Peşmergenin böylesine dağılması bizi endişelendiriyor. Artık Peşmergelerin buradan çıkması benim kanaatimce zor. Son 2 günde KDP ve KYB ile yaptığımız toplantılarda bizimle koordineli çalışmaları talebinde bulunduk. Kerkük'te olup bitenler için ancak biz bu koordineyi, dayanışmayı görmedik. Adeta bir emrivaki yapıyorlar. Biz onun için şimdilik tarafsız kalacağız."

TÜRKİYE'YE ÇAĞRI

Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Meclis Üyesi Ali Mehdi, olayları dikkatle takip ettiklerini belirtirken, "Burada Kerkük'te, Musul'da, Telafer'de Tuzhurmatu'da Türkmenler var. Biz olayların ortasında kalmışız. Türkiye'nin bu durumu gözönünde alması gerekir" dedi.

Soruna çözüm bulunmasını isteyen Ali Mehdi, "Bizim için tek çözümün bu bölgede yaşayan insanlarla ister Musul'da ister Kerkük'te birlikte yaşama kültürüne kavuşmamızdır" diye konuştu.

KERKÜK FEDERASYONU İSTEDİ

Ali Mehdi, çözümde Türkmenlere ait bölge olması gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Irak'ta Şiilere ait bölge var, Sünnilere ait bölge de oldu. Kürtlere ait bir bölge var. Biz tam sünni Kürtler ile Sünni Arapların ortasında kalmışız. Bizim Kerkük için çözüm önerimiz. Mesela idari bir bölgemiz olsun. Kerkük özel federasyonu kurulsun. 10 yıllık ortak yönetim olsun. Başbakan olur, meclis başkanı olur bir de bölge başkanı olur. Bölge başkanı Kürt olursa başbakan Türkmen olur, meclis başkanı Arap olur. Bizim 6-7 yıldır böyle bir önerimiz var. Telafer il olsun ve orda da ortak yönetim kurulsun. Tuzhurmatu, Kerkük özel federeasyon olursa buraya bağlansın veya orada da özel bir irade olsun" dedi.

"PEŞMERGENİN BASKISI ALTINDA YAŞAYAMAYIZ"

Irak Türkmen Cephesi Kerkük İl Meclis Üyesi Ali Mehdi, Irak ordusunun çekilmesinden sonra Kerkük'e gelen peşmergelerin yağmacılık yaptığını da belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz kimsenin hakimiyeti altında yaşamayı kabul etmiyoruz, edemeyiz. Burada peşmerge kalsın, ben onun kontrolünde kalayım, onların baskısı altında yaşayayım, kabul edemeyiz. Şu anda Irak ordusu yok, bütün Kerkük'ü koruyor ona göre davranmaları da gerekir. Şu anda peşmergelerin yaptığı hatalar var. Önce biz birinci talebimiz bizimle beraber çalışsınlar. Her hareketleri bizimle olsun. Bu yoktur. Bizimle çalışmıyorlar. Bir de Irak ordusundan kalan silahları yağmalıyorlar. Bu olmaz ki, bu devletin malı. Biz de bu devlette yaşıyoruz. Bazı fertleri bunu yapıyorlar. Bundan endişeliyiz. Çünkü 2003'te böyle şey gördük. Yine peşmergenin bir bölümü yağmalamaya başladı. Sonra halkları başladı yağmaya. Bu endişe var içimizde. Onun için acilen şimdi Kuzey Irak yönetimi ile Türkiye çok iyi ilişkiler içinde. Bir toplantı yapılması lazım Türkmenler de o toplantıya katılıp, Türkiye garantörlüğü altında bu sağlanmalı ve sorunlar çözülmeli."

"KÜRDİSTAN İSMİNİ TÜRKMENLER VE ARAPLAR KABUL ETMEZ"

Kürdistan isimli bir federal yapıya bağlanmak istemediklerini de kaydeden Ali Mehdi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz Türkmen halkı olarak, Türkmen siyasetçileri olarak Kürtlerle bir sorunumuz yok. Ama ortak yaşama kültürüne varamadık daha. Bunun da nedeni Kürtlerin yaptığı hatalardır. Biz isimlere karşı değiliz. Kürdistan'ın bir bölgesi var. Ama Kerkük Kürdistan'ın bir bölgesi olmadı. Onun için biz bu eskiden Musul vilayeti vardı. Kerkük, Süleymaniye ve Musul dahildi. Musul vilayeti olsun. Eğer Irak parçalanırsa Musul vilayeti olsun. Kürdistan dediğimiz bölge Erbil ve Süleymaniye Duhok'tan oluşuyor sadece. Bunu daha büyük bir federe yapalım ismini Musul vilayeti yapalım. Kerkük'ü de Telafer'i de kapsasın. İçinde Kürdistan federasyonu da olsun. Kürdistan ismini yalnız Türkmenler değil bölgede yaşayan Sünni Araplar da kabul etmezler. Madem ki uzlaşı ile ortak yaşayacağız her şeyin adını ortak koyalım."

"BİZE ZARAR VERİLİRSE SİLAHLANIRIZ"

Türkmenlerin içinde radikal görüşlülerin silahlanmak istediğini ve zaman zaman bunu kendilerinede söylediklerini kaydeden Ali Mehdi, "Biz olaylara bağımsız olarak bakıyoruz. Türkmen kimliğine Türkmen varlığına herhangi bir zarar olursa elbetteki kayıtsız kalmayız" dedi.

Irak'ta herkesin kendisine göre silahının olduğunu kaydeen Ali Mehdi, "Biz şu ana kadar silah kullanmıyoruz, aklımızı kullanıyoruz. Umarım ki karşı taraf da Irak'ta olan ve Kerkük'te olan gruplarda bizimle akıl yöntemiyle konuşur. Herhangi bir Türkmen zarar görürse biz de silahlanırız. Tabii silahlanma eğiliminde olan Türkmenler vardır. 1991'de peşmergeler Kerkük'te kötü bir tercübe bıraktılar. 2003'te Türkmenlerin ev ve işyerlerini yağmaladılar. Öyle bir korkumuz var. Böylesi bir durum tehlikeli olursa silahlanmamız gerekir" diye konuştu.

BARZANİ: KÜRDİSTAN HALKI PEŞMERGEDEN EMİN OLSUN

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ise IŞİD'in Musul'u ele geçirmesi üzerine yayınladığı mesajında, "Peşmerge güçleri Kürdistan sınırlarını hassasiyetle korumalıdır" dedi. Peşmerge güçlerinin Kürdistan halkını korumak için Irak ordusunun boşalttığı alanlara girdiğini kaydeden Barzani şunları söyledi: "Musul ve Kürdistan sınırına yakın bölgelerde yaşanan olayların ardından Irak ordusu geri çekilmiş ve ciddi bir güvenlik zaafı doğmuştur. Binlerce Nînovalı can güvenliği olmadığı için kaçıp peşmerge güçlerinin denetimindeki alanlara sığınmıştır. Peşmerge güçleri, Kürdistan halkının tüm dini ve etnik unsurlarını, onların kurum ve kuruluşlarını savunmak için Irak Ordusu'nu çekildiği alanlara girmiştir'. Peşmerge ve asayiş güçleri, Kürdistan halkının mal ve can güvenliğini sağlama konusunda hassas ve duyarlı olmalı, hiçbir sınır ihlaline fırsat verilmemelidir. Kürdistan halkı da emin olmalı ki, Peşmerge güçlerimiz hiçbir şekilde Kürdistan'ın güvenlik ve asayişinin bozulmasına müsaade etmeyecektir."

DÜKKANLAR KAPALI, İHTİYACI OLAN KÜRT MAHALLELERİNDEN ALIŞVERİŞ YAPIYOR

Maddi imkansızlıklar nedeni ile Tuzhurmatu'dan ayrılamayan Türkmenler'in, ilk IŞİD tehdidi ardından evlerine erzaklar yığdıkları ve şuanda da bunları kullandıkları belirtildi. Erzak ihtiyacı olanlar ise ilçenin daha doğusunda, Kürtlerin ağırlıkta olduğu Cumhuriyet Mahellesi'ndeki açık olan dükkanlardan alışveriş yapıyor.

SOKAK GİRİŞLERİNE BETON BARİYERLER KONULMUŞ

İlçede elektrikler var ancak internet hatları kesilmiş durumda. Türkmenler sokaklar ve ev girişlerine kendilerince engeller yerleştirmiş. Sokak girişlerinde beton bariyerler ve demir çubukların konulduğu görülürken, boş sokaklarda zaman zaman megafondan yapılan anonslar ile çocuk sesleri duyulabiliyor.

BİZ BURADA SAHİPSİZ KALDIK

Yaşanan gelişmeleri büyük bir tedirginlikle izleyen Türkmenler yardıma ihtiyaçları olduğunu belirterek, "Biz burada sahipsiz kaldık. Burada korumasız kaldık, bizim korumaya ihtiyacımız var. Türk dünyasına sesleniyoruz, bizi koruyun" diyor.

KERKÜK'TE DE İNTERNET HATLARI KESİLDİ

Bu arada Türkmenlerin büyük bir bölümünün geçici olarak yerleştiği Kerkük'te Irak İletişim Bakanlığı'nın talimatı ile internet bağlantılarının kesildiği belirtildi.

Suriye’de bombalı saldırı: 30 ölü

[PAGE]

Suriye devlet televizyonundan yapılan açıklamada, saldırının Mayadeen bölgesine bağlı bir silah pazarında gerçekleştiği kaydedildi. Açıklamada, “Teröristlerin silah satın aldığı markette büyük bir patlama yaşandı. Patlamada 30 terörist öldü ve onlarcası yaralandı” denildi.

Irak’ta kadınlar tecavüzden kaçıyor

[PAGE]
 
Irak ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Irak’ın Musul kentinde neden olduğu çatışmalardan sonra yüz binlerce insan evlerini terk etti. Birleşmiş Milletler (BM) rakamlarına göre, pazartesiden bu yana evini terk etmek zorunda kalan insan sayısı yarım milyonu buldu.
 
Kaçanların çoğu, Erbil, Kerkük ve Duhok kentine sığınıyor. Amerikan ajansı AP’nin haberine göre, Erbil-Duhok yolundaki Hazer kontrol noktasındaki trafik insanlık dramını aratmıyor.
 
Uluslararası yardım kuruluşlarının kaçanlar için gönderdiği gıda desteği izdiham yarattığından gönüllüler ve askerler dağıtımı kontrol altına almaya çalışıyor.
 
TECAVÜZ İÇİN KAÇIRIYORLAR
 
Zira çatışmalardan, kaçırılma ve tecavüz korkusundan kaçan bu insanların, evlerinden çıkarken yanlarına neredeyse hiçbir şey almadığı görülüyor.
 
Çatışma mağduru Abed, yaşadıkları trajediyi, “Maskeli adamlar evimize gelip bizi ‘Sizi alacağız’ diyerek tehdit etti. Birçok kişiyi kaçırdılar, insanları sorguya çekmek için kaçırıyorlar” diye anlattı. Abed’in dikkat çektiği bir başka nokta ise IŞİD militanlarının kadınlara tecavüz ettiği iddiasıydı.
 
Diğer iç savaş mağdurları gibi soyadını vermekten çekinen Abed, “ Genç kadınları tecavüz etmek veya evliliğe zorlamak için kaçı
 
Dışişleri Bakanlığı: Uçuk biletleri en düşük tarifeden
 
[PAGE]
 
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle; "Irak'ta son dönemde yaşanan gelişmeler ve güvenlik durumundaki hızlı kötüleşme hakkında Bakanlığımızca düzenli olarak her gün açıklama yapılarak kamuoyumuzun bilgilendirileceği dün Sayın Bakanımız tarafından ifade edilmişti. Irak'ın Musul vilayetinde 6 Haziran'da başlayan çatışmalar nedeniyle, Uluslararası Göç Örgütü verilerine göre sadece geçtiğimiz hafta içinde Musul'dan yaklaşık 500,000 civarında kişi ülkenin nispeten sakin bölgelerine göç etmiştir. Şehirde hastanelere erişim sağlanamamakta, içme suyu ve gıda ihtiyacı artmaktadır. Kerkük, Selahaddin, Diyala ve Anbar vilayetlerindeki pek çok yerleşim yeri civarında da çatışmalar devam etmektedir."
 
15 VİLAYETTE 7 İLA 10 BİN KİŞİ VAR
"Irak'taki mevcut istikrarsızlığın vatandaşlarımız üzerindeki etkisinin mümkün olduğunca asgari düzeyde olabilmesi için gayret gösterilmektedir. Irak'ta görev yapan diplomatik ve konsüler temsilciliklerimizdeki resmi verilere göre, Irak Kürdistan Bölgesi (IKB) dışında kalan 15 Vilayette 7 ila 10 bin arasında vatandaşımızın bulunduğu tahmin edilmektedir. IKB içinde ise 110,000 civarında vatandaşımızın ikamet izni olduğu bilinmektedir. Bunun dışında, geçici sürelerle giden veya turist olarak giriş yapıp bu ülkede çalışan vatandaşlarımızın sayısına ilişkin sağlıklı bilgi bulunmamaktadır. 13 Haziran tarihinde Bakanlığımızca yapılan güvenlik duyurusunda kayıtlı unsurlar geçerliliğini korumakta olup, Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar ve Bağdat'ta bulunan vatandaşlarımızın can güvenlikleri bakımından her koşulda müteyakkız bulunarak, mümkün olan en kısa sürede bu vilayetlerden ayrılmaları ve bu vilayetlere seyahat etmekten kaçınmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir. Gelişmelerin seyrine göre sözkonusu duyuruda gerekli güncellemelerde bulunulacaktır."
 
UÇAK BİLETLERİ EN DÜŞÜK TARİFEDEN
"Vatandaşlarımızın Irak'tan ülkemize rahatlıkla geri dönebilmeleri amacıyla,  THY, Bağdat, Basra, Necef, Süleymaniye ve Erbil Havalimanlarından gerçekleştirdiği normal seferlerin devam etmesi, tarifeli seferler için kullanılan mevcut uçak tiplerinin büyütülerek daha fazla yolcu taşınması, ihtiyaç duyulması halinde ek seferler gerçekleştirilmesi ve uçak biletlerinin mümkün olan en düşük tarifeden ücretlendirilmesi kararlarını alarak uygulamaya geçirmiştir."
 
TÜM İMKÂNLAR SEFERBER EDİLDİ
"Öte yandan, 11 Haziran'dan bu yana alıkonulan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ile Musul'un Geyara ilçesinde tutulan, bir firmamızda çalışan 31 şoförden oluşan vatandaşlarımızın en kısa sürede, sağ salimen ülkemize dönmelerinin sağlanması için de devletimiz tüm imkânlarını seferber etmiş durumdadır. Bu konuda gerekli çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir. Irak'ta alıkonulan vatandaşlarımıza ilişkin olarak çok sayıda dost ülke tarafından yapılan ve ülkemizle dayanışma içinde olunduğu mesajına yer verilen açıklamalar da memnuniyetle izlenmektedir."

 

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin Karagöz - 3 yıl önce
ABDnin BOPçuları....Vaşintonun talimatı ile...Diyarbakırda ve Musulda ay yıldızlı al Türk bayrağını,Kerkükte gök mavi hilali indirmiştir...
Avatar
ilhan sağlam - 3 yıl önce
hakikat eninde sonunda gelir.Türkiye bu musibetlerin ardından gücünü pekiştirir. Amerikan uşakları da ortaya çıkar
Avatar
osman yavuzyilmaz - 3 yıl önce
bob es baskani elbet birgün adaletin karsisina hesap vermek icin cikacakt ve bütün bunlarin hesabi tek tek sorulacaktir