kebir reklamı

Gündem'de neler var

İŞTE ÖZEL HAREKATÇILARIN İSİMLERİIŞİD'in Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nda rehin aldığı özel harekâtçılardan Sayit Coşgun'un sosyal medya hesabında birlikte görev yaptığı özel harekâtçılar ile fotoğraflarını paylaştığı görüldü.Coşgun'un 7 Haziran'da "

Gündem'de neler var

banner197

İŞTE ÖZEL HAREKATÇILARIN İSİMLERİ

IŞİD'in Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nda rehin aldığı özel harekâtçılardan Sayit Coşgun'un sosyal medya hesabında birlikte görev yaptığı özel harekâtçılar ile fotoğraflarını paylaştığı görüldü.

Coşgun'un 7 Haziran'da "İki gündür yanıyor her taraf" mesajını paylaştığı, son paylaşımı ise 10 Haziran'da "IŞID Selahaddin kentine ilerliyor" başlıklı bir haberdi.

Coşgun'un hesabından birlikte görev yaptığı özel harekâtçılarla çektirdiği fotoğrafları paylaştığı görüldü.

Özel harekatçı Sayit Coşgun ile birlikte Ali İşleyen, Rasim Pamuk, İsmail Akbalık, Hanifi Koçak, Zafer Yıldız, Ali Durmuş, Ahmet Eser, Nizamettin Kıraç, Halim Kargıoğlu, Doğan Yıldız, Atay Karakaş, Bünyamin Uludağ, Nihat Taş, Tekin Alp, Suat Gürbüz, Tufan Türkyılmaz, Kenan Güven, Murat Şençelik, Alpaslan Yaşar'ın alıkonuldu.

'MUSUL'DAKİ DURUMDAN ÇOK ENDİŞELİYİZ'

[PAGE]

AB üyesi ülkeler ve Türkiye'den gazetecileri Diyarbakır'da bir araya getiren AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Stefano Manservisi, gazetecilerin Musul'da yaşanan durum ve çözüm süreci ile ilgili sorularını yanıtladı.

AVRUPA Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Stefano Manservisi, Musul'da yaşananlar ve Türkiye Konsolluğunun basılıp diplomatlarının rehin alınması ile ilgili, "Türkiye'ye ve Türk halkına büyük destek verdiğimizi, sizin endişelerinizi paylaştığımızı söylemek isterim. Sizinle dayanışma içerisindeyiz, umarım en kısa zamanda Konsolos ve oradaki diğer Türk vatandaşları kurtulacaktır, güvenli duruma geçecektir. İkincisi olarak çok endişeliyiz"dedi. Büyükelçi Manservisi, Musul'da yaşananların Türkiye'deki çözüm sürecini etkilemesinden de endişe ettiklerini söyledi.

AB üyesi ülkeler ve Türkiye'den gazetecileri Diyarbakır'da bir araya getiren AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Stefano Manservisi, gazetecilerin Musul'da yaşanan durum ve çözüm süreci ile ilgili sorularını yanıtladı. Büyükelçi Manservisi, Musul'da yaşananlar ile ilgili konuşurken, AB olarak Türkiye'ye ve Türk halkına büyük destek verdiklerini, Türkiye'nin endişelerini paylaştıklarını belirterek, "Sizinle dayanışma içerisindeyiz, umarım en kısa zamanda Konsolos ve oradaki diğer Türk vatandaşları kurtulacaktır, güvenli duruma geçecektir. İkincisi olarak çok endişeliyiz. Bölgede neler oluyor bir endişe konusu. Musul'daki durum çok hassa ve buradaki bu gelişmeler bölgedeki barışın, bölgedeki durumun ne kadar hassas ne kadar kırılgan olduğunu bize bir kere daha gösterdi. Ve bütün bunların Suriye'deki çalkantıdan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Ve bölgede diyalog ile bir sonucu ulaşmanın ne kadar zor olduğunu görüyoruz"dedi.

"MUSUL'DA YAŞANANLARIN BARIŞ SÜRECİNİ ETKİLEMESİNDEN ENDİŞELİYİZ"

AB Türkiye Büyükelçisi Stefano Manservisi, bir başka endişe kaynaklarının da Musul'da olanların Türkiye'de devam etmekte olan Türk-Kürt barış sürecini olumsuz olarak etkilemesi endişesi olduğunu ifade ederek, "Bu nedenle endişe ile izliyoruz bütün durumu. Bizce Kürtlerle başlatılan bu barış süreci, Kürtlerle başlatılan bu diyalog bugün için en önemli konudur. Eğer bu çözüm süreci başarılı olursa yalnız Türkiye için değil, bütün bölge için çok önemli. Bu çözüm sürecinin başarısı bölgeye diyalog yoluyla barış ile de çözümün gerçekleşebilmesini göstermesi açısından çok önemli. Dolayısıyla aynı gerçeklere dayanarak bölgede barış için de bir varlık oluşturabilir. Dolayısıyla Musul'daki bu olayların bu barış sürecine olumsuz etki etmesine hiç arzu etmeyiz, bunu endişe ile izliyoruz"diye konuştu.

Delegasyon olarak AB üyesi ülkelerinden ve Türkiye'den gazetecilerle birlikte Diyarbakır'a geldiklerini söyleyen Büyükelçi Manservisi, "Diyarbakır'ı toplantı mekanımız olarak özellikle seçtik. Biz burada temel haklar, özgürlükler ve hukuk konusunu tartıştığımız gibi Türk-Kürt barış sürecine de tartıştık, inceledik. AB üyesi ülkelerinin önemli gazetelerinin ve Türkiye'nin önemli gazetelerinin gazetecileri ile buradayız. Bu girişimimiz barış sürecinin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gösteriyor. Bunu göstermek için buradayız. Yetkililerle de görüştük, 2 Belediye başkanı vali ile ve bir çok sivil toplum kurulmuşunun temsilcisi ile görüştük. Bu barış sürecinin ne kadar önemli olduğunu göstermek için buradayız. Sadece bizler için değil, sizler içinde ne kadar önemli olduğunu biliyoruz"dedi.

Gazetecilerin, Musul'da yaşananlara neden olan Suriye konusunda AB ülkelerinin ihmali olup olmadığı ile ilgili bir soruya ise Büyükelçi Stefano Manservisi, şöyle yanıtladı:

"AB'NİN İHMALİ YOK, BÖLGEDEKİ RADİKAL UNSURLARI BİRLİKTE ORTADAN KALDIRMAK GEREKİR"

"Hayır, ihmal olduğuna inanmıyorum ben. Suriye'deki durum fevkalalde karmaşık kompleks. ABD'de ve Birleşmiş Milletlerde sürekli konu inceleniyor, tartışılıyor, müzakere ediliyor. Daha önceki gün ABD'nin BM'deki elçisi geldi Ankara'yı ziyaret etti. Yani hep birlikte bir çözüm arıyoruz. Ama Suriye'deki durum çok karışık. İhmal olduğunu sanmıyorum ama oradaki durum çok zor. Ancak, birlikte çalışarak bunu çözebiliriz. Bu bölgedeki radikal unsurları hep birlikte çalışarak ortadan kaldırmak gerekir. Yani radikal unsurların elimine edilmesi gerekir. Bunun çözümü için, Suriye probleminin çözümü için böyle bir formül, sihirli bir şey bir gecede bulunacak bir şey yok."

ELE GEÇİRİLEN TÜRK KONSOLOSLUĞU'NDAN SON FOTOĞRAF

[PAGE]

Musul Başkonsolosluğu’nu basıp 49 Türk’ü rehin alan IŞİD militanlarının, konsolosluktaki Tük bayrağını indirdikleri öğrenildi.IŞİD baskınının ikinci günü (dün) Türk Konsolosluğu’nun önünden geçen Iraklı bir görgü tanığı, IŞİD militanlarının konsolosluğun kapılarını açtıklarını ve içeriye yataklar serdiklerini anlattı.

'ANKARA ŞEYTANI KOVALAMAK İÇİN İBLİSE DESTEK OLDU'

[PAGE]

Alman 1. Kanalı ARD'nin Tahran muhabiri Reinhard Baumgarten imzasıyla yayımlanan analiz haberde, IŞİD'in Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nu basmasına, Türkiye'nin izlediği dış politikanın neden olduğu öne sürüldü.

"Ankara ve Cihatçılar" başlığıyla yayımlanan haberde, AKP Hükümeti'nin kısa süre önce El Nusra'yı terör örgütü olarak tanımlamasının baskının yapılmasına yol açtığı, Türkiye'nin son üç yıldır Suriye'ye karşı izlediği dış politikayla aşırı grupların güçlenmesine neden olduğu iddia edildi.

ŞEYTAN GİTSİN DİYE İBLİSE DESTEK OLDU

Türkiye'nin özellikle Suriye'de Beşar Esad'ın devrilmesi için aşırı İslamcı gruplara destek olduğu kaydedilen yorumda, "Türkiye, kısa süre öncesine kadar, Suriye'deki iç savaşta, İslami grupların yanında yer aldı. Şeytandan kurtulmak için iblise destek oldu" ifadesi kullanıldı.

IŞİD'in Musul baskınının, üç yıldır izlenilen politikan dönülerek El Nusra'yı Türkiye'nin terör örgütü olarak tanımlamasına tepki olduğu vurgulanan analizde, bölgedeki gelişmelerin Kuzey Irak petrolünde söz sahibi olma mücadelesi olduğu da dillendirildi.

REHİNE KRİZİ LİRAYI VURDU!

[PAGE]
 
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Musul'da rehin aldığı Türk vatandaşlarını hala serbest bırakmaması lirada gerilemeyi yeniden tetikledi ve dolar 2.12 liranın üzerine çıkarken, borsa da güne düşüşle başladı.
 
Rehinelerin bırakılacağına ilişkin haberler ile dolar dün 2.10 liranın da altına gerilemişti. Ancak, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve diğer yetkililerin, rehin tutulan 80 Türk vatandaşının en kısa zamanda serbest bırakılması için çabalarının sürdüğü yolundaki açıklamalarıyla piyasalarda satışlar yine arttı.
 
Dolar güne 2.11 liranın üzerinde başladı ve kısa sürede 2.12 liranın üzerine çıktı ve en yüksek 2.1244 liraya kadar yükseldi.
 
Borsa İstanbul Endeksi de güne dün akşamki kapanışa göre yüzde 0.54 düşüşle 79,406.59 puandan başladı. Daha sonra 79,015 puana kadar gerileyen Borsa Endeksi, daha sonra gelen alımlarla 79,600 puan düzeylerine yükseldi.
 

'IŞİD'E EĞİTİM VEREN 4 TÜRK SUBAYININ GÖZALTINA ALINDIĞI DOĞRU MU?'

 

[PAGE]
 
CHP'li Sezgin Tanrıkulu; '1.Irak'ta IŞİD terör örgütü mensuplarına askeri eğitim verdikleri belirlenen 4 Türk İstihbarat subayının 30 Mayıs 2014 günü Irak askerleri tarafından Felluce'de gözaltına alındıkları iddiası doğru mudur?' diye sordu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, Musul'daki Türk Konsolosluğu çalışanlarını alıkoyan IŞİD isimli terör örgütüyle ilgili iddialar Meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle sunduğu önergede şu sorulara yer verdi; ' 
 
1.Irak'ta IŞİD terör örgütü mensuplarına askeri eğitim verdikleri belirlenen 4 Türk İstihbarat Subayının 30 Mayıs 2014 günü Irak askerleri tarafından Felluce'de gözaltına alındıkları iddiası doğru mudur? 
 
2.İddia doğru ise, 30 Mayıs 2014 günü Irak Ordusu tarafından gözaltına alınan 4 subay kimdir?
 
3.Irak'ta tutuklanan 4 istihbarat subayının akıbeti nedir?
 
4.Halen Irak'ta görevli olarak bulunan TSK mensuplarının sayısı nedir?
 
5.Tutuklanan subayların Irak'ta IŞİD teröristlerine askeri eğitim verdikleri iddiası doğru mudur?
 
6.Son 1 yıl içerisinde Türkiye'den Irak'a geçiş yapan emekli subay ve astsubayların sayısı nedir?
 
7.Halen Irak'ta çeşitli nedenlerle bulunan emekli subay ve astsubayların sayısı nedir?
 
8.Halep'te bir çatışmada öldürülen emekli subayın IŞİD'in üst düzey yöneticilerinden olduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, bu kişi kimdir?
 
9.BM kayıtlarında 9303 koduyla gözüken silah ve mühimmatların, Türkiye İstatistik Kurumu'nun, Uluslararası Standart Ticaret Sınıflaması'na göre de 'Askeri Silahlar ve Mühimmatlar' başlığı altındaki 'Askeri Amaçlı Olmayan Silahlar' kategorisinde av tüfeği, namludan doldurulan silahlar cinslerinde belirtildiği dikkate alındığında Suriye'ye gönderilen savaş silahları ve mühimmatlarının gümrüksüz olarak sevkiyatlarının temininin sağlandığı iddiası doğru mudur?
 
10.2011, 2012 ve 2013 yılları ile 2014 yılının ilk 5 aylık döneminde Irak'a yapılan askeri malzeme, mühimmat ve silah satışlarının toplam tutarı ne kadardır?'
 
"Silahlarınızı alın ve IŞİD'e karşı ülkenizi savunun"
 
[PAGE]

Irak'ın en etkili Şii liderlerinden Ayetullah Sistani  halka, "Silahlarınızı alın ve IŞİD'e karşı ülkenizi savunun" çağrısı yaptı.

Saddam'ın kızı Musul'a mı gidiyor?

[PAGE]
IŞİD'in Musul ve Tikrit operasyonlarının ardından ülkenin idam edilen eski Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin'in kızı Reghat'ın Ürdün'den Musul'a geçeceği öğrenildi.
 
IŞİD'in Musul yönetim konseyi yetkilileri, Reghat Saddam'ın Musul'a gelmesi için güvenli yol koridoru oluşturmaya çalıştıklarını ifade ettiler. Dün itibari ile Musul'da İzzet Duri ile birlikte Regıt Saddam'ın fotoğrafları da duvarlara asılmıştı. Saddam'ın kızının Musul'a gelmesi halinde kentte hareketli saatler bekleniyor.
 
IŞİD şehir savaşı hazırlığında
 
ABD ve Bağdat'tan gelen sert uyarılar ve İran'ın ülkeye sınırlı sayıda birlik yolladığı yönündeki açıklamalar üzerine IŞİD kente olası bir operasyon durumuna karşı şehir savaşına hazırlanıyor. Operasyonlarda kente ağır zırhlı araçların girmesini önlemek için şehrin bir çok ana alteri kazıldı.
 
Kentin giriş çıkışları yüksek su depolarından 24 saat dikkatle izleniyor.
Musul Suriye sınır hattında da hareketli saatler yaşanıyor. IŞİD bir yandan Musul'un kontrolünü elinde tutmaya çalışırken bir yandan da elde ettiği teçhizatın bir kısmını Suriye sınır hattına taşıyor. Suriye sınır hattında atıl Koçer ve Rabia bölgeleri PYD'nin kontrolünde olduğu için bölgeye giremeyen IŞİD'in ilk aşamada Bağdat yönetimini ve Şiiler dışında Irak Kürdistan bölgesini hedef almayacağı düşünülüyor.
 
IŞİD'e yakın kaynaklar, Musul Başkonsolosluk çalışanlarımızın sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtirken, güvenli bir yerde tutulduğunu kaydediyor.
 
TARİHİ ESERLER YAĞMALANDI
 
Öte yandan, köklü Mezopotamya tarihinin tüm örneklerinin bulunduğu Musul müzesindeki bazı tarihi eserlerin yağmalandığı öğrenildi. 2003 Irak işgalinden bu yana güvenlik nedeniyle kapalı tutulan müzede çok sayıda önemli tarihi eser bulunuyordu.
 
IŞİD Bakuba'da, Bağdat'a 50 kilometre kaldı
 
[PAGE]
 
Başkent Bağdat'a doğru ilerleyişini sürdüren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Irak Ordusu arasında çatışmalar Diyala eyaletinin Bakuba kenti kırsalında devam ediyor. Polis ve ordu yetkililerine göre çatışmalar kentin 35 kilometre kuzeydoğusundaki Mikdadiye'de yoğunlaşıyor. 
Diyala eyaletinin başkenti Bakuba, Irak'ın başkenti Bağdat’ın kuzeydoğusuna 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Büyük çoğunluğu Sünni olan yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı kentte Şiiler ve Kürtler de bulunuyor. Bakuba, İran sınırına ise 93 kilometre uzaklıkta.
Al Jazeera kaynaklarına göre, IŞİD güçleri Bakuba’nın güneydoğusunda bulunan altı köyü ele geçirdi ve Bağdat yönüne ilerleyişini sürdürüyor.
Reuters’ın Irak güvenlik güçlerine dayandırdığı bilgiye göre ise, Diyala eyaletine bağlı Saidiyye ve Celula bölgeleri de IŞİD’in eline geçti. Celula çevresinde bulunan peşmergeler ile IŞİD güçleri arasında herhangi bir çatışma yaşanmadı. Celula ve Saidiyye'de bulunan onlarca aile İran sınırına doğru kaçtı.
 
100 DOLARA KAÇIYORLAR
 
NBC'den Richard Engel ise Bağdatlıların 100 dolarak ödeyerek kaçmaya başladığını söyledi.
 
HEDEF BAĞDAT VE Kerbela
 
IŞİD'in sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnani bir sonraki hedefin başkent Bağdat ve Şiiler için kutsal olan Kerbela olduğunu açıklamıştı.
 
BAĞDAT'TA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
 
Bağdat'taki gergin bekleyişi anlatan Al Jazeera muhabiri Ömer El Salih, IŞİD savaşçılarının başkente dışarıdan ilerlediğini söyledi. Salih şunları ifade etti:
"Selahaddin vilayetinden Bağdat'a doğru yaklaşıyorlar. IŞİD'in Irak ordusuna Samara'yı terk etmeleri mesajını verdikleri yönünde bilgiler var. Tikrit ise tamamıyla IŞİD'in kontrolünde. Ayrıca IŞİD'in farklı gruplarla Al Baluiye'yi kontrol ettiklerine dair bilgi geliyor. Al Baluiye, Bağdat'ın oldukça yakınında, yaklaşık bir saat uzaklıkta. Hükümet gece sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bağdat saatiyle 22:00'den 4:00'e kadar yasak ilan etti. Sokağa çıkma yasağı Bağdat'ın etrafındaki bölgelerde güvenliği arttırmak için ilan edildi. Şu ana kadar Bağdat'ta herhangi olağan dışı bir olay yaşanmadı. Hükümet ve yerel medya özel birliklerin Selahaddin'e gittiği bildiriliyor."
 
İRANLI KOMUTAN MI SAVUNACAK?
 
The Times gazetesi İran İslam Cumhuriyeti'nin, Irak hükümetinin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün hızlı ilerleyişini durdurmasına yardım amacıyla, İslam Devrimi Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'yi ve beraberindeki 150 elit komutanını Irak'a gönderdiğini duyurmuştu.
Gazete ayrıca bu grubun, İslam Devrimi Muhafızlarına bağlı ve SAS komandolarının muadili olan seçkin Sabirin Timi ile desteklendiğini yazmıştı.
 Bölgedeki bazı yerel kaynaklar ise General Kasım Süleymani'nin Bağdat'ta olduğunu ve şehrin savunma noktalarını denetlediğini iddia etti. El Kuds Ordusu’nun komutanı ve bölgenin en güçlü askeri figürlerinden biri olan General Kasim Suleymani krizi yönetmek için Bağdat’a gittiği öne sürülüyor.
 
İRAN: YANINIZDAYIZ
 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak’taki gelişmeler üzerine Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’yi arayarak Irak halkı ve devletinin yanında olduklarını belirtti.   İran Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, dün gece yapılan telefon görüşmesinde, Ruhani, IŞİD militanlarının Irak’taki cinayetlerini kınayarak örgüte karşı Irak halkı ve devletinin yanında olduklarını ifade etti. Irak’taki istikrar ve güvenliğin zedelenmesine yönelik yapılan terör eylemlerine izin vermeyeceklerini kaydeden İran Cumhurbaşkanı, bu konuda uluslararası ve bölgesel alanda çaba göstereceklerini bildirdi. Görüşmede, Nuri El-Maliki, Irak ordusunun IŞİD militanlarına karşı başarı sağladığını ve yakında ülkeyi bu örgütten temizleyeceklerini ifade etti. 
 
Türk esirlerden flaş haber
 
[PAGE]

Irak'ın Musul kentinde kaçırılan Türk konsolosluğu çalışanlarının durumuna ilişkin açıklama yapan Bülent Arınç; "Ümit ediyorum ki çok kısa bir zaman içinde, bugün hayırlı bir haberi, bir müjdeyi alabilecek bir noktayız. Ama kırılganlık devam edebilir" dedi.

 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, televizyon kanallarının Ankara temsilcileriyle toplantıda bir araya geldi.
 
Basın mensuplarını ağırlayan Arınç, toplantıda Musul'daki Türk Konsolosluğu çalışanlarının kaçırılmasına ilişkin açıklama da yaptı. Arınç, olay karşısında Türkiye'de milli bir refleksin oluştuğunu söyleyerek; "Biz kendi iç meselelerimizde çoğu zaman kavga ediyoruz, birbirimiz suçluyoruz. Ama Musul Konsolosluğu'muzun işgal edilmesi konusunda anamuhalefet partisi de, MHP ve HDP'de çok sorumlu açıklamalarda bulundular .Bu memnuniyet vericidir. Hatta CHP, Meclis Soruşturma Önergesi ve Gensoru önergesini de 'Bu iç politikaya ait konulardır, şimdi hepimizin dikkati, duası Musul'daki vatandaşlarımızın üzerindedir' diyerek geri çektiler" diye konuştu.
 
IŞİD'in hedefinde Türkiye de mi var?
 
[PAGE]

IŞİD'in medya kolu tarafından Twitter'da yayınlanan haritada örgütün İslam devleti kurarak şeriat ilan etmek istediği ülkeler gösterildi. O ülkeler arasında Türkiye de yer aldı. IŞİD'in hedefinde Roma, Kudüs ve Endülüs de var.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adil türk - 3 yıl önce
Sabret sabret nereye kadar.Bir gün bir patlar Alim Allah.