kebir reklamı

Gündem'de neler var

IŞİD TEHDİDİ DIŞ BASINDAIrak ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD), Musul’da kontrolü ele geçirdikten sonra diğer kentlere doğru ilerlemesi ve Türk Başkonsolosluğu’na düzenlediği baskın dış basının da gündemine oturdu. İngiliz Telegraph gazetesinde ise Türkiye'

Gündem'de neler var

banner197

IŞİD TEHDİDİ DIŞ BASINDA

Irak ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD), Musul’da kontrolü ele geçirdikten sonra diğer kentlere doğru ilerlemesi ve Türk Başkonsolosluğu’na düzenlediği baskın dış basının da gündemine oturdu. İngiliz Telegraph gazetesinde ise Türkiye'nin Pakistan gibi radikal İslamcı militanların hedefi olabileceği uyarısında bulunuldu.

Amerikan haber sitelerinde IŞİD sözcüsü Ebu Muhammed El Adnani’nin, "Hedef Bağdat ve Kerbela" sözlerini içeren ses kayıtları büyük yankı uyandırırken, Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin geçen ay ABD’ye gizlice götürdüğü hava operasyonu teklifinin Obama yönetimi tarafından reddedildiğinin altı çizildi.

Bölgede giderek büyüyen IŞİD tehdidi İngiltere basınında da başlıca haber ve yorum konusu oldu.

İşte dış basında çıkan o haberler:

CNN – Irak, yıllar içinde bu duruma geldi

Irak’ta bugün olanlar dramatik, belirleyici, tarihi öneme sahip olabilir ancak kimileri için şaşırtıcı değil. Musul’un ele geçirilmesi belki ani ve beklenmedik olabilir ancak Şii-Sünni gerilimi yüzyıllara dayanmıyorsa da on yıllardır var olan bir gerçek. Tüm bu olanlar, yoktan gelmedi. Uzmanlar yıllardır bölgedeki birçok faktörün istikrarsızlık ve şiddeti körüklediğini söylüyor.

Washington Post – Irak’ın kuzeyindeki isyancılar kilit şehirleri ele geçirdi, Bağdat’a ilerliyor

El Kaide eğilimli isyancılar, hızlıca Bağdat’a doğru ilerliyor. Pek fazla direnişle karşılaşmayan isyancılar, artık geniş bir şeridi kontrol altında tutuyor. Militanlar, havanın kararmasıyla birlikte Bağdat’ın sadece 110 kilometre uzağındaki Samarra kentine kadar ulaştı.

New York Times – Irak, ABD’den militanları vurmasını istemiş

Irak’ın batısındaki Sünni militanların yarattığı tehdit, geçtiğimiz ay iyice yükselince, Başbakan Nuri el Maliki’nin gizlice Obama yönetiminden hava operasyonu düzenlemesi istediği ortaya çıktı.Ancak Irak’ın bu askeri yardım talepleri, Beyaz Saray tarafından karşılık bulmadı.

KERKÜK KÜRTLERİN ELİNE GEÇTİ

[PAGE]

Irak’ın petrol zengini kenti Kerkük’ten Irak Ordusu’nun çekilmesi üzerine bölge Kürtlerin kontrolüne geçti.

AFP’nin haberine göre iki gündür Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) tehdidi altında olan şehir Irak Ordusu’nun çekilmesi üzerine Kürtlerin kontrolüne geçti.

Kerkük’te Irak Ordusu’nun kalmadığını belirten Bölgesel Kürt Yönetimi'ne bağlı Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, “Kerkük’ün tamamı Perşmerge'nin elinde” dedi.

IŞİD iki gün önce Kerkük’ün bazı bölgelerinde kontrolü ele geçirdiğini açıklamıştı. 

KILIÇDAROĞLU IŞİD'İN KAÇIRDIĞI KONSOLOSUN EŞİYLE KONUŞTU

[PAGE]

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, IŞİD'in baskın yaptığı Musul Konsolosluğu'ndaki görevlilerin sağlık durumlarıyla ilgili olarak açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, ''Güvenliklerinin yerinde olduğuna dair bilgi var. Konsolosun eşiyle dün akşam konuştum. Herhangi bir sorun olmadığı ifade edildi. UND'nin başkanı ile de TIR şoförleriyle ilgili görüştüm. Onlarda 8'i hariç bir sorun olmadığını, heyet gönderdiklerini ifade ettiler. Durumu yakından takip ediyoruz" dedi.

Bu arada Gürsel Tekin'in de baba Şerafettin Yılmaz ile görüştüğü belirtildi.

TÜRK REHİNELER İÇİN KRİTİK İDDİA

[PAGE]

Irak Şam İslam Devleti Örgütü'nün (IŞİD) Türkiye'nin Musul Konsolosluğu'nu basarak 49 personel ve aile fertlerini kaçırması bir anda gündeme oturdu.   Personel ve ailelerin salıverilmesi için aracılar vasıtasıyla örgütle temas kuruldu.Rehineleri kurtarabilmek için yürütülen görüşmeler sürüyor. Ancak yetkililer bunun bir fidye pazarlığı olmadığını belirtiyor.

GÖRÜŞ AYRILIĞI MI VAR?

Yetkililerden alınan bilgilere göre, IŞİD Örgütü içerisinde görüş ayrılığı var. Bir grup rehinelerin bırakılmasını isterken, diğer grup buna karşı çıkıyor.

Pazarlıklar da karşıt grubu ikna etmek üzerine yoğunlaşmış durumda.Ankara'da yapılan kritik toplantıların ardından çıkan eğilim, askeri seçeneğin gündeme alınmaması yönünde.Yani rehinelerin bırakılması için şu an herhangi bir askeri müdahele seçeneği masada yok.Yetkililer, ikna çalışmaları ile kısa bir süre içerisinde rehinelerin serbest bırakılmasını hedefliyor.

IŞİD KOMUTANI KONUŞTU

Öte yandan Türk rehinelerle ilgili flaş bir iddia daha ortaya atıldı. Rudaw'a konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen bir IŞİD komutanı, "Onları ülkelerine iade edeceğiz. Korkulacak bir şeyleri yok, onlar Sünni ve Hanefi inancından" diye konuştu. Söz konusu IŞİD komutanı konsolosluk baskınını "kentin gergin durumuna" bağladı ve ardından "Güvenliklerini sağlıyoruz. Diplomatlardan birinin yanında bir köpeği var ve biz köpeği için de yiyecek ve su verdik" diye konuştu.

IŞİD TIR ŞOFÖRLERİNİ SERBEST BIRAKTI

[PAGE]

Uluslararası Nakliyeciler Derneği'nden (UND) yapılan açıklamada, ''IŞİD, TIR şoförlerini serbest bıraktı, başka bir grup rehin aldı'' denildi.

VAN-HAKKARİ YOLUNDA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTTIRILDI

[PAGE]

DİYARBAKIR’ın Lice İlçesi’nde 2 kişinin hayatını kaybettiği olayları protesto eden BDP’lilerin dün Van-Hakkari Karayolu’nu Başkale İlçesi Güzeldere Boğazı Mevkii’nde kapatıp eylem yapması üzerine güvenlik güçleri bölgedeki önlemlerini arttırdı.

Bir grup BDP’li dün Van-Hakkari karayolunun 80’inci kilometresinde bulunan Güzeldere Boğazı Mevkii’nde yolu trafiğe kapattı.

Eylemcilerin yolu 3 ayrı noktada araç ve taşlarla kapatması nedeniyle Van’dan Hakkari ve Van yönüne giden yüzlerce araç mahsur kaldı.

Yolun açılmaması üzerine de çok sayıda asker ve polis bölgeye sevk edildi. Uyarılara rağmen göstericiler tarafından yol açılmayınca müdahaleye başlandı. Gözyaşartıcı bomba ve basınçlı suyla yaklaşık 5 saat süren müdahale ardından göstericiler dağıtılıdı ve karayolu saat 23.00 sıralarında trafiğe açıldı.

Bu olay ardından bölgedeki önlemler artırıldı. Askerin, sabahın erken saatlerinden itibaren Van-Hakkari karayolu üzerinde geniş güvenlik önlemi aldıkları görüldü.

KÜRT PETROLÜ RUSLARA SATILDI

[PAGE]
rak'ta çıkarılan petrolü sadece kamu petrol şirketinin satmaya yetkili olduğunu savunan merkezi hükümet iki yıldan bu yana Kürt özerk yönetimi ile petrol gelirlerinin nasıl paylaşılacağı ve satılacağı konusunda mücadele ediyor.
 
Özerk Kürt yönetimi, kendi sınırları içinde çıkarılan petrolü Türkiye'ye gönderiyor. Petrol Mayıs ayı sonunda uluslararası piyasalara sevk edilmek üzere Türkiye'den gemilere yüklenmeye başladı. Irak merkezi hükümeti bir taraftan özerk Kürt yönetiminin tek başına petrol satmasını engellemeye çalışırken, diğer taraftan da ülkenin ikinci büyük kenti Musul'u Salı günü ele geçiren Radikal İslamcı militanları kentten çıkarmak için Kürt yönetimine bağlı askeri güçlerinden destek istiyor.
 
Irak hükümeti düzenli olarak Kürt petrolünü alan Avusturyalı enerji şirketi OMV'yi daha önce kara listeye almıştı. Hükümet ayrıca ülkedeki zengin petrol yataklarıyla ilgilenen şirketlerin gözünü korkutmak için de büyük petrol sahalarını işletme anlaşmalarında değişiklik yapabileceğini söylemişti. Kürt petrolünü Almanya'da BP ile birlikte işlettiği rafineri için satın alan Rosneft'in Irak'ta büyük bir projesi bulunmuyor.
 
Rafineriyi işleten Ruhr Oel şirketinin ana ortağı BP ise Irak'ın en büyük petrol sahası olan Rumaila'yı işletiyor. İki şirket de Kürt petrollerini satın alınmasına dair sorulara cevap vermedi. Irak hükümeti ile Kürtler arasındaki anlaşmazlık, Kürtlerin daha önce Türkiye'ye kamyon ile taşıdıkları petrolü geçen yıl Aralık ayı sonunda, kendi inşa ettikleri boru hattı üzerinden sevk etmeye başlamasıyla daha da derinleşti. Boru hattının devreye girmesiyle sevk edilen petrol miktarı ciddi bir artış kaydederken, Bağdat yönetimi şu ana kadar hattan taşınan petrolün satışını engellemeyi başarmış görünüyordu.
 
Kürt petrolünün yüklendiği ilk tanker olan United Leadership, yükünü boşaltamadan iki kere rota değiştirmek zorunda kaldı. Ancak Reuters'a bilgi veren ticaret kaynakları, ikinci bir tankere yüklenen Kürt petrolünün Avrupa pazarında sessizce satın alındığını ifade ettiler. Minerva Antonia adlı ikinci tanker Kuzey Irak'taki Taq Taq sahasından çıkarılan ve Mersin'e kamyon ile sevk edilen yaklaşık 41,000 ton hafif Kürt petrolü taşıyordu.
 
Reuters AIS Live gemi izleme verileri ve nakliyat kaynaklarının verdiği bilgiye göre tanker, piyasa değeri yaklaşık 30 milyon dolar olan petrolü İtalya'nın Trieste limanına götürdü. Konu hakkında doğrudan bilgi sahibi sektör kaynakları petrolün buradan Trans-Alpine boru hattıyla Ruhr Oel'ün Almanya'daki rafineri tesislerine aktarıldığını söyledi.
 
Reuters'ın elde ettiği irsaliye belgeleri ve bir kaynağın verdiği bilgiye göre petrolü teslim alan taraf, teknik olarak rafineriyi işleten şirketin ana ortağı olan BP'nin Almanya birimi Deutsche BP oldu. Piyasa kaynaklarının verdiği bilgiye göre Kürt petrolünü satın alan Rosneft, petrolü nereden satın aldığını BP ile paylaşmak zorunda değil. Buna rağmen satın alma işlemi BP'yi zor durumda bırakabilir.
 

IŞİD'E YAKIN TWİTTER HESABINDAN: KÜFRETMEYİN

 
[PAGE]
 
IŞİD’in örgütle ilgili haberleri İngilizce olarak duyurduğu, kaçırılan Türk diplomatlarla ilgili bilgiler de verilen “Dawla_NewsMedia” isimli Twitter hesabına dün dikkat çeken bir not düşülmüştü.  Türk kullanıcıların kaçırılan konsolosluk çalışanları ile ilgili haberler için “Türkçe yazın” ısrarları karşısında “I don’t speak Turkish!” (Türkçe bilmiyorum) cümlesi eklenmişti. Twitter hesabı Türklerin ısrarlı mesajları sonrası koruma altına alınmış, mesajların sadece onaylanmış kullanıcılar tarafından görülmesi sağlanmıştı.
 
BUGÜN YENİ BİR NOT EKLENDİ
 
Söz konusu hesap bugün yeniden açıldı. Bu kez Türkçe bir tweet atıldı ve küfür edilmemesi istendi. O mesajda şu ifadeler yer aldı: "Saygılarımla: Türk Dili bana sormayın ve laneti (Küfürlü dil) kullanmayın lütfen. Yine ben Türkçe bilmiyorum. Teşekkür ederim." Aynı mesaj İngilizce olarak da paylaşıldı.
 
Bir Türk kullanıcının "Böyle düzgün düzgün cevap verince medeniyetten nasibini almış gibiler ama gerçek başka tabi" mesajı da söz konusu hesap tarafından Retweet edildi.
 

KAÇIRILAN KONSOLOSUN BABASI KONUŞTU

[PAGE]
 
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından kaçırılan Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz’ın Bursa’da yaşayan babası Şerafettin Yılmaz DHA’ya konuştu
BURSA'da 30 yıldır yaşayan Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz'ın babası Şerafettin Yılmaz, "Evladımız ne yapıyor şu anda? Nerede olduğunu da bilmiyoruz. Biz devletimize çocuğumu emanet ettik. Devlette bize çocuğumuzu bir gün emanet edecek" dedi.
 
Merkez Osmangazi İlçesi Dikkaldırım Mahallesi'ndeki evinde eşi Ana Yılmaz ile birlikte televizyon izleyerek oğullarından bir haber almaya çalıştıklarını söyleyen Şerafettin Yılmaz, "Evladımız ne yapıyor şu anda? nerede olduğunu da bilmiyoruz. Biz devletimize çocuğumu emanet ettik. Devlette bize çocuğumuzu bir gün emanet edecek. Ama bugün ama yarın. Ancak hiçbir taraftan bilgi gelmiyor. Hiç ses gelmiyor. Ailesi Ankara'da. Gelinle telefonla konuşuyoruz. Bana 'sen nasıl izliyorsan televizyondan, ben de öyle izliyorum'. Başka yerden bize haber gelmiyor. Endişeliyim. Evlat ya. Bir ağaç bile on seneye meyvesini veriyor. Bir evladı yetiştirip de bu hallere getirmek kolay değil. Allah ona da, devletimize de bir fırsat versin, bir hale, bir yola çıkarız inşallah" diye konuştu.
 
Öztürk Yılmaz'ın annesi Ana Yılmaz ise gözyaşı dökerek, "Sabah akşam televizyon izliyorum, ağlıyorum. Devletimiz, inşallah Allah'ın fırsatıyla oğlumu geri getirir, biz de kavuşuruz diye konuştu.

TÜRK REHİNELERİ MUSUL VALİSİ TESLİM ALDI

[PAGE]
IŞİD'in Musul Konsolosluğumuzu basıp rehin aldığı Türkiye vatandaşlarını Musul Valisi teslim aldı. IŞİD'in valilik binasında tuttuğu rehineler birazdan Musul Valisi'nin evine götürecelek. Akşam saatlerinde Türkiye'ye getirilmesi bekleniyor.
 

IŞİD MİLİTANLARI AYLARDIR TÜRKİYE SINIRINDA

 
[PAGE]

 

 
IRAK'ın Musul kentini ele geçiren, Türkiye'nin Başkonsolosluğu'ndaki 49 kişiyi ve 31 Türk şoförü rehin alan El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), aylardır Türkiye sınırında yer alıyor. IŞİD militanlarının Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nin karşısındaki Telabyad ve Gaziantep'in Karkamış İlçesi'nin karşısındaki Carablus sınır kapılarını şiddetli çatışmaların ardından ele geçirmesinin ardından Türkiye, Karkamış ve Akçakale sınır kapılarını kapattı. Bu iki sınır kapısı aylardır kapalı tutulurken, son olayların ardından sınır hattındaki önlemler de iyice artırıldı. 
 
İç karışıklığın sürdüğü Suriye'de, Özgür Suriye Ordusu militanları 3 yıl önce rejim güçleriyle çatışmaya başladı. Muhalifler, savaşın ikinci yılında Türkiye sınırına yöneldi ve aylar süren çatışma sonrası Hatay'dan Mardin'e kadar uzanan sınır hattındaki kapıların kontrolü ele geçirdi. İç savaşın ikinci yılının sonunda kendi içinde bölünen muhalifler, İslami bir yönetim anlayışını benimseyen El Nusra ve PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan PYD arasında sınır kapılarının ve bulundukları bölgelerin kontrolünü ele geçirmek için çatışma başladı. Zaman içerisinde IŞİD adıyla El Kaide militanlarının Suriye'ye girmesinin ardından El Nusra yanlıları devre dışı bırakıldı. Kanlı eylemleri ile dikkat çeken ve rejimin de desteklediği iddiasıyla kısa sürede etkili olan IŞİD, Suriye topraklarında ÖSO ve PYD'ye karşı savaşmaya başladı.
 
2 SINIR KAPISINI ELE GEÇİRDİLER
 
Bazı küçük ilçe ve köylerin ardından Suriye'nin Türkiye sınırına 90 kilometre uzaklıktaki Rakka kentini ele geçiren ve burayı karargah gibi kullanan IŞİD mensupları, geçen yılın son aylarında sınırdaki yerleşim birimlerini ele geçirerek, gümrük kapılarını kontrol etme düşüncesiyle Türkiye sınırına yöneldi. Geçen yıl Kasım ayında başlayan çatışmaların ardından IŞİD mensupları, ÖSO'ya bağlı hareket eden grupların hakimiyetindeki Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nin karşısındaki Telabyad Sınır Kapısı'nı 5 Ocak, Gaziantep'in Karkamış İlçesi'nin karşısındaki Carablus Sınır Kapısı'nı ise 17 Ocak'ta ele geçirdi. IŞİD mensupları aynı dönemde ele geçirmek istediği PYD kontrolündeki Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin karşısındaki Rasulayn ile Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'nın karşısındaki ÖSO hakimiyeti altında bulunan Azez ilçesi ve Türkiye'ye açılan Es-Selame Sınır kapılarında ise başarılı olamayarak çekilmek zorunda kaldı.
 
SINIR KAPILARI KAPATILDI
 
IŞİD'in kontrolü ele geçirmesinin ardından 5 Ocak'ta Akçakale, 17 Ocak'ta ise Karkamış Sınır Kapısı, güvenlik gerekçesiyle kapatıldı. Aylardır kapalı tutulan IŞİD mensuplarının kontrolündeki 2 kapıdan da girişlere kesinlikle izin verilmezken, zaman zaman ülkelerine dönmek istediğini bildirenler, yapılan kontrolün ardından özel izinle bu kapıları kullanarak Suriye'ye gönderiliyor. Kapalı olan sınır kapılarının yanı sıra ÖSO denetimindeki diğer sınır kapıları ise zaman zaman Suriye tarafında yaşanan çatışmaların şiddetine göre geçici olarak kapatılıp, güvenlik riski ortadan kalktığında açılıyor.
 
IŞİD EN ÇOK BOMBA YÜKLÜ ARAÇLA EYLEM YAPIYOR
 
IŞİD'in kontrolü ele geçirmesinin ardından sınır hattında yaşayan çoğunluğu Türkmen binlerce Suriyeli doğduğu toprakları terk ederek Türkiye'ye geldi. Bazıları yalın ayak ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeliler, büyük korku yaşadıklarını IŞİD militanlarının acımasızca katliamlar yaptığını ileri sürdü. Türkiye'ye sığınanlar; radikal IŞİD militanlarının, sigara içtikleri veya namaz kılmadıkları için bile insanları infaz ettiği iddiasında bulundu. Suriye'deki varlığının tehdit oluşturmasının ardından; farklı grup, birlik veya tugay adı altında bağımsız hareket eden yapılar Özgür Suriye Ordusu çatısında birleşerek, IŞİD'e karşı ortak mücadele etmeyi benimsedi. Suriye'de rejim karşıtı olan ancak görüş farklılıkları nedeniyle ayrı hareket eden grupların ortak mücadele kararı aldığı IŞİD militanları ise sınır hattında kontrolü ele geçirmek için zaman zaman çatışmalarını sürdürüyor. Kimi zaman yüzlerce militanıyla; özellikle Kilis'in karşısındaki Azez ile Ceylanpınar'ın karşısındaki Rasulayn'a saldıran IŞİD, bunda başarılı olamadı. Ancak, son aylarda IŞİD militanları toplu halde saldırmak yerine ÖSO denetimindeki Azez ile PYD kontrolündeki Rasulayn'a bomba yüklü araçlarla saldırı düzenledi. IŞİD militanları saldırılarını; halkın bulunduğu pazar yerleri, sınır kapıları yakınındaki kontrol noktaları veya düşman olarak gördükleri ÖSO ya da PYD güçlerinin karargah olarak kullandıkları bölgelere gerçekleştirdi. Bomba yüklü araçların infilak ettirildiği saldırılarda onlarca kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı. IŞİD son saldırısını ise dün Ceylanpınar'ın karşısındaki Rasulayn'da PYD güçlerinin karargah olarak kullandığı Türkiye sınırına birkaç kilometre uzaklıktaki bölgede düzenledi.
 
MUSUL'DA ELE GEÇİRİLEN MÜHİMMAT SURİYE'YE GETİRİLİYOR
 
Öte yandan IŞİD'in, saldırarak ele geçirdiği Irak'ın Musul kentinde el koyduğu askeri mühimmat ve araçların bir bölümünü Suriye'ye gönderdiği iddia edildi. Suriyeli kaynaklar, IŞİD mensuplarının Musul'da ele geçirdiği çok sayıda silah, mühimmat ve aracı Suriye'nin Haseki kenti kırsalında kontrolü elinde bulundurdukları bir bölgeye getirerek yığınak oluşturduklarını öne sürdü.
 
SINIRDA ENDİŞE ARTTI
 
Aylardır IŞİD'e komşu olan Gaziantep'in Karkamış ve Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde yaşayan vatandaşlar ise son gelişmelerle birlikte endişelerinin arttığını ifade ediyor. Şiddetli çatışmaların yaşandığı dönemde sınırı aşan mermilerin ölümlere ve yaralanmalara yol açtığı her iki ilçenin sakinleri, IŞİD'in varlığı nedeniyle var olan tedirginliğin Musul'da yaşananlarla birlikte daha da arttığını vurguladı.
 
SINIRDA ÖNLEMLER ARTTIRILDI
 
Suriye ve Irak'ta faaliyet gösteren IŞİD güçlerinin, Musul'da kontrolü ele geçirmesinin ardından Türkiye- Suriye sınırında önlemler arttırıldı. Gaziantep'in Karkamış ve Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nin karşısındaki ilçelerin kontrolünü elinde bulunduran IŞİD güçlerinin olası saldırı ihtimaline karşı, bu bölgedeki birimlerin uyarıldığı öğrenildi. Önlemlerini en üst seviyeye çıkaran güvenlik güçleri, sınır hattındaki devriye görevlerini de sıklaştırdı. Sınır hattındaki önlemlere ek olarak Gaziantep ve Şanlıurfa'da hakim noktalara konuşlandırılan radar üslerinden de 24 saat alan taraması yapılıyor ve gelişmeler anlık takip ediliyor.
 

IŞİD'DEN ÇOCUKLARA ÖZEL EĞİTİM

 
[PAGE]
 
Irak’ta Musul’u ele geçirerek bir anda dünya kamuoyunun dikkatini üzerinde toplayan IŞİD, Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede Şeriat’a dayalı bir devlet kurmayı hedeflerken özellikle çocukların dini eğitimine ayrı önem verdiğini öne çıkarmaya çalışıyor.
İnternet üzerinden propaganda çalışmalarına yoğun olarak devam eden, Avrupa’nın birçok ülkesinden katılımların yoğun görüldüğü IŞİD üyeleri çocukları anne ve babalarının yanından alarak dini eğitime tutuyor. Bu doğrultuda örgütün kontrolündeki bölgede çocuklara okullar yerine dini mekanlarda Kuran-ı Kerim öğretilirken, Allah’ın düzeninin uygulanması için nasıl yetişmeleri gerektiği anlatılıyor.Çocuklara yetenek ve becerilerine göre eğitim verilirken, Allah yolunda ölümün kutsallığı her fırsatta vurgulanıyor.
 

NATO'DAN IŞİD AÇIKLAMASI

 
[PAGE]
 
NATO Genel Sekreteri Rassmussen Irak'ta yaşanan olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu.
 
"Irak'ta NATO'ya düşen bir rol görmüyoruz ancak gelişmeleri yakından takip ediyoruz" diyen Rasmussen rehinelerin koşulsuz bir şekilde hemen serbest bırakılmasını istedi. 

 

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ercan Aslan - 3 yıl önce
teslim al ve işid midir pekeke midir nedir hepsine bomba yağdır.. saygı duysunlar, hadlerini bilsinler..
Avatar
semih uzun - 3 yıl önce
Ülkenin nereye gittiği belli değilmi içerden dışardan paramparça edilmeye Cumhuriyet yıkılmaya topraklar bölüşülmeye kısacası korkunç bir uçuruma doğru gidiyor yada götürülüyor. Bu amaçla iktidara getirilmiş olan AKP iktidarı görevini en iyi şekilde yerine getiriyor. Durmak yok yola devam.
Avatar
MURAT BAŞKAN - 3 yıl önce
buralar bizim arkadaşlar musul kerkük suriye. o yüzden uçurum dediğiniz bizim doğrularımız. türk ulusunun doğruları.. bunu asla unutmayın.