Fındık önergesi TBMM'den geçmedi

TBMM'ye sunulan Fındık önergesi reddedildi.

Fındık önergesi TBMM'den geçmedi

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, fındık üreticilerinin sorununun araştırılarak sorunların çözümüne yönelik alınabilecek tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırma önergesi verdi. Öneriye 3 muhalefet partisinden de destek geldi. AKP ise öneriye karşı çıktı. Muhalefet tam kadro TBMM’de olmayınca önerge AKP oylarıyla reddedildi.

OYLAMA KRİZİ

Önerinin oylamasında tartışma da çıktı. Oy sayısında divan üyeleri arasında anlaşmazlık yaşandı. Daha sonra oylama tekrarlandı ve 135 kabul, 155 ret çıkınca öneri kabul edilmedi.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, fındıkla ilgili kendilerinin de hazırlık yaptığını ve önümüzdeki günlerde araştırma önergesi vereceklerini söyledi.

Fındık önergesi TBMM'den geçmedi

Önerge sahibi MHP'li Erhan Usta ise, stratejik ürün olan fındıkla ilgili yapısal sorunlar bulunduğunu belirterek “Dünya üretiminin yüzde 70'ini yapıyoruz. Dünya ihracatının yüzde 75'i Türkiye’de. Ama yurt içerisindeki satış fiyatını dahi belirleyemiyoruz. Hala TMO’nun açıkladığı bir fındık fiyatı yok. Şu anda 12 liradan, 13 liradan, 12,5 liradan, 11,5 liradan fındık satılıyor” dedi.

CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Fındık üreticilerinin sorunları Meclis'te araştırılsın diye önerge verdik. Çabalarımız sonucu konu bugün görüşülmek üzere Genel Kurul'a getirildi. AKP'li vekiller verdikleri "RET" oylarıyla fındıktan geçimini sağlayan milyonlarca insanı bir kez daha yarı yolda bıraktı!" ifadelerine yer vedi.

Fındık önergesi TBMM'den geçmedi

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 19:19


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
zübük
zübük - 4 hafta Önce

olsun yarın seçim olsun yine fındık üreticileri akp'ye rekor oy çıkarttırır.

Ozgur ugurlu
Ozgur ugurlu - 4 hafta Önce

Daha akp ye oy verirsem Allah belami versin bir findik ureticisi olarak daha akp ile isim bitmistir duyrulur

halkin ta kendisi
halkin ta kendisi - 4 hafta Önce

bu da kapak olsun

En büyük ts
En büyük ts - 4 hafta Önce

Bunlar hain,dış güçler,fetö,faiz lobisi,vaiz lobisi,yerli ve milli olmayanlar.Durmak yok fındıkçılar Akp ye oy vermeye devam.Yoksa darılırız.

Üretici
Üretici - 4 hafta Önce

Yazıklar olsun şu karadeniz halkına yaptıklarınıza ey fındık üreticileri şu haberleri iyi okuyun da ona göre karalarınızı verin yarin öbür gün bu öneriye ret oyu verenler kapınıza gelir o zaman sessiz kalmayın cevaplarını verin

Trabzonlu
Trabzonlu - 4 hafta Önce

Bu iste fetonun parmagi vardir

Arsinli
Arsinli - 4 hafta Önce

Rte şunu unutmaki başkanlık sisteminde seni kurtaran Karadeniz bölge oldu Akp nin mükafatı bu olsa gerek utanmazlar

Suva
Suva - 4 hafta Önce

4 bakanımız var ama gorunuse gore sadece bakıyorlar icraat yook yazık trabzona boyle stratejik bir ürünü resmen gavura peşkeş çekiyorlar.....


banner426

banner443

banner441