7m


7m

hyundai

Erdoğan: "Görmez'in görevden alınması..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan Körfez turu sonrasında basın toplantısı düzenliyor.

Gündem 24.07.2017, 21:43 24.07.2017, 22:36
Erdoğan: "Görmez'in görevden alınması..."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Körfez turu sonrasında basın toplantısı düzenledi. Erdoğan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'le ilgili bir soruya "Şu an görevden alma söz konusu değil." yanıtını verdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle: 

"Katar krizini ele aldık. Katar meselesinin çözümü noktasında neler yapabileceğimiz istişare ettik. Şu hususun altını çizmekte fayda var. Yıkmak kolay. Yıkılanı inşa etmek zor. Devler arasında bu da çok zahmet ister. Son görüşmemizde istikrarın yeniden inşası yolunda önemli bir adım olduğuna inanıyorum.Suudi arabistan'da ilişkilerimizin ivmesinin sürdürmesi konusunda hemfikir olduk. Kral Selman'a krizin çözümünde beklentimizin yüksek olduğunu söyledim.

Prens Muhammed Bin Selman ile de kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdik.

İkili ilişkilerimizin ekonomik boyutunu birlikte değerlendirdik. Suudi Arabistan'ın ardında Kuveyt emeri ile ikili ve bölgesel konuları ele aldık. Ticaret enerji ekonomik ve ticari işbirliği imkanlarını değerlendirdik.

Körfez krizinde çözümüne katkı sunma çabasında olduğumu belirttim. Emir Şeyh Temim'e kriz sürecinde sergiledikleri tutumu takdirle arzuladığımızı belirttik. Görüşmelerimizde ayrıca bölgesel meseleleri ele aldık.

Suriye, Irak, Yemen Filistin konularını ele aldık.

Mescid-Aksa ya yönelik kısıtlamaları kabul edilemez olduğunu belirttik. İbadetlerini yapamaya gelen Müslümanları teröristlerle eş tutmak büyük bir akıl tutulmasıdır. Mescid-i Aksa bütün Müslümanların göz bebeğidir. Bir kez daha İsrail'i hukuka insani değerlere uygun davranmaya davet ediyorum. İsrail tutumuyla tüm bölgeye zarar veriyor.

Bir kez daha İsrail'i hukuka insani değerlere uygun davranmaya davet ediyorum.

Şiddeti mazur görmediğimizi özellikle ifade ediyorum. Körfez ziyaretimin faydalı geçtiğini ifade etmek istiyorum."

TİLLERSON'UN KATAR AÇIKLAMASI

"Üs konusu gerek Suudi Arabistan gerek Kuveyt'te gündeme gelmedi. Katar'da görüştük. Katar'ın son dönemde takındığı tavır takdire şayan. Suudi Arabistan'da temennilerimizi çok kaçık ve net bir şekilde ifade ettik. En önemli beklentimiz İslam dünyasında birliğin kalıcı olması  

Netanyahu'nun açıklamalarının hukuka uygun bir yanı yok. Burada ibadetlerini yapmaya gidenlere orada yapılan özellikle gerek silahlı muamelelerde şehit olanların durumunu gördük. Acaba bu tür muamele farklı ülkelerdeki Yahudilere yapılsa ne olur? Biz bu tür olayların yapılmaması için her türlü önlemi alıyoruz. "

"Bizim için ibadethanelerin korunması önem arz ediyor. Son dönemlerde birbirini ateşleyen benzer olayların olduğunu görüyoruz. Harem-i Şerif çok farklı bütün Müslümanların ilk kıblesi. Eylül ayında gündeme gelecektir. İsrail yanlışa gidiyor. Yalnızlığa gidiyor"

GÖRMEZ'İN GÖREVDEN AYRILDIĞI İDDİASI

- "Henüz böyle bir adım yok. Geleceğe yönelik Sayın Başkan'ın farklı bir görevle devam etme talebi söz konusu. Bu da Sayın Başkan ile karar verilecektir. Ancak şu an görevden alma söz konusu değil."

S-400 FÜZELERİ ANLAŞMASI

(ABD'nin 'endişe verici olarak görüyoruz' açıklaması ) "Niye endişe verici olsun? Her ülke kendi güvenliği için belli tedbirleri almak durumunda. Bu güvenliği nerden sağlarsa oraya yönelik adım atacaktır. Bununla ilgili birimlerimiz görüşmeleri yaptı yapıyorlar. Bunun endişe verici hiçbir yanı yok.

Farklı silah kullanınca endişe vermiyor S400 kullanınca endişe veriyor. Bu tamamen karşılıklı olarak hele hele Türkiye olarak ortak üretime kimle girersek onu tercih ederiz. Türkiye güvenlik simülasyonun buna göre yapıyor. Görüşmeler büyük ölçüde bitti."

Yorumlar (4)
Süleyman Özmen 5 yıl önce
Mehmet Görmez acil görevden alınmalı 15 Temmuz Şehitleri anma etkinliklerinde sahne çıkıp 15 Temmuz Şehitleri için yaptığı duada Peygamber Efendimizin ismi Şerifini bir kere bile söylemedi dini celîli İslamı Ehli Sünneti az çok bilen Peygamber Efendimizin ismi Şerifi geçmeyen bir duanın kabul olunmayacağını bildiği gibi bu kişinin Vehabi yada Fetöcü olduğundan şüphe eder, çünkü Fethullah Gülen Peygambersiz bir İslam vücuta getirecekti, acil görevden alınmalı ve yerine Ehli Sünnete sımsıkıya bağlı bir Müderris getirilmeli
doğan yıldız 5 yıl önce
yorum yapan arkadaşlar.islamda para karşılığı hocalık,imamlık varmı? önce bu soruya yanıt verin. dini ticarete,mesleğe çevirdiniz.buna itiraz edin.
Ahmet Tosunoglu 5 yıl önce
Hani camiler 24 saat acik kalacakti projesi ne oldu sayin gormez efendi .Bence siz cakma muslumansiniz.Yalan soyleyen bir diyanet isleri baskani ilk sizi gordum.Camii hocalarida sizi taklid ediyor.Hususuz namaz kildirmalar namazda subhaneke okumadan namaza baslamalar bircok camide rastladigim olaylar.En kotu hirsiz namazindan calandir hadisi de mi uydurma diyeceksiniz.piyasa namazindan calan imamlarla doldu sizin doneminizde.isi ehline veriniz hadisine gorede siz bu isin ehli degilsiniz.Alin 2-3 tane kucukbas gidin koyde cobanlik yapin.Peygamberin makamina hic mi hic yakismiyorsunuz.
Süleyman Özmen 5 yıl önce
Para karşılığı sadece namaz kıldırılmaz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@