7m

7m

hyundai

tamfinans

Erdoğan'dan Mescid-i Aksa tepkisi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mescid-i Aksa gerilimi ile ilgili olarak İsrail'e tepki gösterdi.

Gündem 22.07.2017, 15:34 22.07.2017, 15:51
Erdoğan'dan Mescid-i Aksa tepkisi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs'te yaşanan Mescid-i Aksa gerilimi ile ilgili olarak "İsrail'in kısıtlamalar getirmesi kabul edilemez." dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mescid-i Aksa’da yeni kısıtlamalar getirilmeye çalışılmasının kabul edilemez olduğunu söyleyerek, "Uluslararası toplumu Harem-i Şerif’te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mescid-i Aksa’da İsrail tarafından Filistinlilere yapılanlar kısıtlamalar ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İsrail’in 1967’den bu yana işgal altında tutmakta olduğu Doğu Kudüs’te 14 Temmuz günü yaşanan ve tarafımızdan da tasvip edilmeyip üzüntü duyulan bir olayı gerekçe göstererek Harem-i Şerif’i üç gün süreyle kapatması ve ardından Müslümanların Harem-i Şerif’e girişlerine, metal dedektörler konulması dahil, yeni kısıtlamalar getirmeye çalışması kabul edilemez" dedi.

"İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI ZİRVE DÖNEM BAŞKANI SIFATIYLA KINIYORUM"

Yaşananları kınadığını ifade eden Erdoğan, "İsrail’in tüm uyarılara rağmen bu tutumunda ısrar etmesini, dün bir kez daha Harem-i Şerif’te cuma namazı kılınamamasını ve İsrail güçlerinin cuma namazı için toplanan kardeşlerimize karşı aşırı güç kullanımını İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı sıfatıyla kınıyorum. Olaylarda hayatını kaybeden 3 kardeşimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum. Şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu da ifade etmek istiyorum" ifadelerini kaydetti.

"METAL DEDEKTÖRLER KALDIRILMALI"

Harem-i Şerif’in mukaddes olduğunu da bir kez daha ifade eden Erdoğan, "İslam’ın ilk kıblesi ve en mukaddes üç mescidinden biri olan Harem-i Şerif İslam’a ait bir mabettir. İslam İşbirliği Teşkilatı 1969 yılında Harem-i Şerif’e yönelik bir saldırı sonrasında kurulmuştur; bugün aynı birlik ve dayanışma ruhuyla tüm İslam Âlemi Filistinli kardeşlerimizin yanındadır. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Ürdün Haşimi Kralı II. Abdullah başta olmak üzere Kudüs İslam Vakfı ile eşgüdüm halinde bu bağlamda yürütülmekte olan çabalara destek olunmaya devam edilecektir. Kudüs’ün ve Harem-i Şerif’in kutsiyetine ve tarihi statüsüne saygı gösterilmesi hukuki bir yükümlülüktür. Metal dedektörler ve diğer kısıtlamalar derhal kaldırılarak statükoya dönülmelidir. Bu hassas süreçte herkesin provokasyonlara karşı dikkatli olması gerekmektedir.İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, uluslararası toplumu Harem-i Şerif’te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum" dedi.


Yorumlar (2)
marjinall7 5 yıl önce
1- İsrailiyatı din edinenler, israiliyatla mücadele etmeden israil'le mücadele edemeyeceklerini ne zaman anlayacaklar?
2- Kendi ülkesinde her türlü hukuksuz kısıtlamayı yapıp, İsrail'in hukuksuz kısıtlamalarını eleştirme ilkesizliğinden ne zaman vazgeçecekler?
Hüseyin Akyüz, almanya 5 yıl önce
Abiler,bu Adam 2002 -2005 kadar Benin gurur duydugum gercek lider idi,simdi maalesef birilerin figürani AMA kimin tam olarak cözemedim,yalan yerine parmak kaldirma,senin israele yapabilecegin hicbirseyin yoook,Kimi kandiriyorsun,bos bos konusmalar,sana bu feto davasindan sonra zaten hicbir konuda daha güvenmiyorum,inanmiyorum,sen ancak türkiyemin yarisi saf olan halki kandirisin,saygilar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@