Erdoğan: Afrika'da yarası sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık devlet bırakmıyoruz

3. Afrika Ülkeleri Dini Liderler Zirvesinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Afrika'da kapısı çalınmadık dost, yarası sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık devlet bırakmıyoruz." dedi.

Gündem 19.10.2019, 12:03
Erdoğan: Afrika'da yarası sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık devlet bırakmıyoruz

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Afrika Ülkeleri Dini Liderler Zirvesinde katılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çabalarımız neticesinde, Türkiye-Afrika ilişkilerini 15 yıl önce hayal dahi edilemeyecek bir seviyeye getirdik." dedi.

"Kıtada göreve geldiğimizde 12 olan büyükelçilik sayımızı 42'ye çıkardık." diyen Erdoğan, "Mezun ettiğimiz 10 bin 480 öğrenci, Türkiye'nin gönül elçileri olarak Afrikalı kardeşlerimize hizmet ediyor." dedi.

 "Tamamının geçmişinde ya katliam ya işgal ya da sömürgecilikle lekesi var"

Batılı ülkelerle ilgili Erdoğan, "Afrika'nın ayağa kalkmasını, muazzam potansiyelini hayata geçirmesini, kıtanın tamanında barışın hakim olmasını arzu etmiyorlar." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ruanda Soykırımı'nda hangi sömürgeci devletin parmağı olduğunu herhalde sizler benden daha iyi biliyorsunuz." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Bugün bize hak, hukuk ve özgürlük dersi verenlerin neredeyse tamamının geçmişinde ya katliam ya işgal ya da sömürgecilikle lekesi vardır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Batı dünyası ve BM, Ruanda'da tam üç ay boyunca 800 bin insanın vahşice öldürülmesini sadece seyretmiştir." diye konuştu.

"Afrika'da iş birliği yapılmadık devlet bırakmıyoruz" 

Afrika ilgili Erdoğan,"Kıta'daki birçok karışıklığın arkasında Batılı silah ve petrol şirketleri çıkıyor." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülke ve millet olarak, hiçbir toplumun doğal kaynağı, alın teri, emeği ve kanı üzerinden refah devşirme peşinde koşmadık." diye konuştu.

Erdoğan, "Afrika'da kapısı çalınmadık dost, yarası sarılmadık gönül, iş birliği yapılmadık devlet bırakmıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Özellikle Kıta ülkelerine (Afrika) yönelik, Batılı devletlerin sergilediği o mütekebbir, müdahaleci, nobran tavırlarını asla kabul etmedik, etmiyoruz." Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@