alexa metrics

banner536

Elektrik faturalarında tepki çeken uygulama: Onlar gezecek vatandaş ödeyecek

Dağıtım ve tedarik şirketlerinin keyfi harcamaları elektrik faturalarına eklenecek.

Gündem 09.12.2020, 10:54 09.12.2020, 13:46
Elektrik faturalarında tepki çeken uygulama: Onlar gezecek vatandaş ödeyecek

Elektrik faturalarında vatandaşı çileden çıkartacak tebliğ yayımlandı. Buna göre elektrik dağıtım ve tedarik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi keyfi harcamaları 5 yıl elektrik faturalarına eklenecek. Böylece vatandaşın faturası kabaracak.

Pandemi ve ekonomik kriz yüzünden işsiz kalan, geliri düşen halk elektrik faturasını ödemekte zorluk yaşarken, elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama ve seyahat gibi keyfi giderlerinin faturalara eklenmesi yönünde karar alındı. Karara göre, elektrik dağıtım şirketlerinin yıl içinde yaptıkları temsil ve ağırlama giderleri, üye oldukları derneklere ödedikleri aidatlar, verdikleri ilanların giderleri gibi tüketiciyi ilgilendirmeyen birçok harcama vatandaşın ödediği elektrik faturalarına yansıtılacak. Sözcü'de yer alan habere göre, bu giderler arttıkça vatandaşın ödeyeceği fatura da kabaracak.

5 YIL SÜRECEK

Elektrik Dağıtım Tarifesinin Düzenlenmesi ile Perakende Satış Tarifesinin Düzenlenmesi hakkındaki iki ayrı tebliğ Resmi Gazetede yayımlandı. Her iki tebliğle, 2021 ila 2025 arasındaki 5 yıllık dönemde elektrik dağıtım şirketleriyle elektrik tedarik şirketlerinin yaptıkları masrafların vatandaşın faturasına ne şekilde yansıtılacağı belirlendi. Tarifelere ilişkin teknik hesaplama yöntemleri her 5 yılda bir yeniden açıklanıyor.

Tebliğe göre dağıtım ve tedarik şirketlerinin yıl içinde yapacağı dernek aidat giderleriyle temsil ve ağırlama giderleri ve ilan giderleri elektrik faturalarına yüklenecek. Bu giderlerin yanı sıra şirketlerin yapacağı denetim, danışmanlık ve müşavirlik giderleri, dava, mahkeme, avukatlık, icra ve arabuluculuk giderleri, noter harcamaları gibi işletme giderleri yüzde 7 artırılarak fatura hesabına dahil edilecek. Bu giderlerin dışında şirketlerin yapacağı haberleşme, seyahat ve konaklama harcamaları ile personel yollukları, odalara ödedikleri aidatlar ve büro harcamaları da vatandaşın elektrik faturasına eklenecek.

EMO 2015'TE DAVA AÇMIŞTI

Dağıtım ve tedarik şirketlerinin bu giderlerinin 2015-2020 döneminde de faturalara yansıtılması için düzenleme çıkarılmış, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) bu harcamaların elektrik dağıtım ve tedarik hizmetlerinin yürütülmesi için gerekli harcamalar olmadığı gerekçesiyle Danıştay'a dava açmıştı.

GİDER VATANDAŞA GELİR ŞİRKETE

Düzenlemeye göre, şirketlerin harcamaları elektrik faturasına dahil edilirken gelirlerinin büyük bölümü faturaya katılmıyor. Örneğin elektrik şirketleri tarafından açılan davalardan elde edilen gelirlerin yarısı şirkete bırakılıp kalan yarısı olumlu anlamda tarifeye yansıtılırken dava giderlerinin tamamı yüzde 7 artırımla faturaya ekleniyor.


Yorumlar (19)
şaadar 1 yıl önce
yandaş müteahitler ile BERABER Yürüyorlar bu yollarda. Öde vatandaşım öde. sen daha çook ödersin.
Kaan DOBRA 1 yıl önce
vay arkadaş ülkeye bak bir aklı başında insan yokmu bizi savunacak bu soyguna dur diyecek.demokrat ülkemde çalanın parasını üstelik yasa ile borcunu verenden alıyor ve buna adalet diyorsunuz sebep olan sessiz kalan hakkımı helal etmiyorum. haksız olduğumu düşünüyürsanız kormayın Allah tan. ama biliyorum ki Allah hak ve adaletten yanadır.
sıradan vatandaş 1 yıl önce
Tepkimi ne tepkisi.
davut 1 yıl önce
Helal olsun, akp nasıl da halk için icraat yapıyor. Bu milleti bölemeyeceksiniz, bayrağı indiremeeyceksiniz!! Gülüyorum
ahmet 1 yıl önce
ne bekliyorsunuz yıllardır böyle olmadı mı yazıklar olsun buna göz yumanlara
adnan 1 yıl önce
YA KORMUYDUNUZ OY VERIR KEN 40 HARAMILERE AKP MHP MAFYAYA OY VERDINIZ HIRSIZ OKCU GEMI FILOSUYLA ALTIN DOLAR HALKIN DONUNAKADAR ALIP ITALYAYA TASIDI HARAMILER YANE MAFYA ORDA PAYLASTI
Kaan DOBRA 1 yıl önce
Din muaviyeden sonra afyon olarak kullanılmaya başlanmış ve hala sürmektedir. Gerçek din ise hala keşfedilmeyi beklemekte ve siyasetçiler - cemaatler tarafından düzen bozulmasın diye saklı tutulmaktadır. Nokta...Sizi Allah bile affetmeyecek. Hani müslüman aynı delikten iki defa sokulmazdı. la sizde alışkanlık yapmış farkında değilsiniz..
Trabzonlu 1 yıl önce
Eyyy Cehape bu kadar milletini soyma.. Özelleşen elektrik dağıtıcı sülünler avrupaya gezmeye gidecek onun adı oradaki elektrik üretimine bakacağım diyecek oradan gelecek olanları yıldızlı otellerde ağırlayacak. Köylü memet öde sen sırtın kaldırır.. Eyyyyy cehape yetmedimi bu kadar zülüm
Cemal Zirh 1 yıl önce
Peki bunu engellemek kimin elinde Şam şeytanlığı yapmayın elektrik firmaları Rusya'ya mı bağlı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@