Ekmeğe zam olacak mı ?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, un veya ekmek fiyatlarında artışın söz konusu olmadığını, bu tarz iddiaların spekülasyon olduğunu söyledi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Fırıncılar Odası Başkanı Halil İbrahim Balcı'yı kabul

Gündem 07.12.2015, 12:38
Ekmeğe zam olacak mı ?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, un veya ekmek fiyatlarında artışın söz konusu olmadığını, bu tarz iddiaların spekülasyon olduğunu söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Fırıncılar Odası Başkanı Halil İbrahim Balcı'yı kabul etti. Ekmek fiyatlarına ilişkin yapılan açıklamaların spekülatif değerlendirmeler olduğunu belirten Bakan Çelik, "Ekmek fiyatlarının belirlenmesi serbest piyasa koşullarında gerçekleştirilmektedir. Türkiye'de ekmeklik buğday dediğimiz Anadolu kırmızı sert buğdayın 2014 yılındaki fiyatı 868 TL ton olarak ortada, 2015'de ise aynı ekmeklik buğdayın fiyatı 845 TL ton yani yüzde 3'lük fiyatta gerileme olduğunu görmek mümkün. Stoklarımıza baktığımız zaman yaklaşık 4 milyon ton ekmeklik buğday stoğumuz söz konusu. Buğdayın tedarikinde herhangi bir sorun yok. Bu yıl ihtiyacımız olan 19 milyon ton buğdaya karşılık 22,6 milyon tonluk bir üretim söz konusu. Un fiyatları veya ekmeğin fiyat artışını gerektirecek herhangi bir durumun söz konusu olmadığını bu rakamlar çok net bir şekilde ortaya koymaktadır. Yapılan değerlendirmelerin spekülatif değerlendirmeler olduğunu bu vesile ile ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Bakanlığın bu konuda yapacağı çalışmaların sorulması üzerine Bakan Çelik, "Bakanlığımızı direk ilgilendiren ham madde buğday fiyatlarına baktığınız zaman buğday fiyatlarında bir artış söz konusu değil. Şuanda yakıt giderleri de düşüyor. O çerçevede bazı değerlendirmeler yapılabilir. Sayın Başbakanımız açıklama yaptı. Asgari ücretten oluşabilecek özellikle istihdama ve üretime yansıyacak hususların ele alındığını ve ilgili bakanlıkların çalıştıklarını biliyoruz" dedi.

"BİZ RUS ÇİFTÇİSİNİ MAĞDUR EDECEĞİZ DİYE BİR ÇALIŞMAMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL"

"Türkiye'nin Rusya'dan buğday alımını durdurması söz konusu mudur?" sorusuna Bakan Çelik, "Rusya'nın 1 Ocak'tan sonra uygulayacağı meyve ve sebzeyle ilgili bazı kararları henüz uygulamaya girmiş değil. 1 Ocak'tan itibaren girdiği an Türkiye'nin bu konularla ilgili alacağı önlemler gerekiyor ise alacak ama şuanda Türkiye'nin bu anlamda ne kamuoyuna ne kendi iç bünyesinde deklere ettiği herhangi bir konu söz konusu değil. "Biz Rus çiftçisini mağdur edeceğiz" diye bir çalışmamız söz konusu değil. Konunun kendi alanında çözülmesi gerekiyor" yanıtını verdi.

"1 OCAK SONRASI GELİŞMELER İLE TÜRKİYE ATMASI GEREKEN ADIMLAR OLURSA ATAR"

Rusya'nın 1 Ocak'ta yaptırım uygulaması halinde önlemler alındığına dikkat çeken Bakan Çelik, "İlgili bakan arkadaşlarla benim de katıldığım birkaç toplantı gerçekleştirildi. Gerek ihracatçılarımızın, gerek üreticilerimizin meydana gelebilecek muhtemel durumlar karşısında ne gibi önlemler alınacağı konusu bakanlıklar arasında değerlendirildi. Bugün Türkiye'nin önlemlerini açıklamasını doğru bulmuyorum. 1 Ocak sonrası gelişmeler ile Türkiye atması gereken adımlar olursa atar" diye konuştu.

"İKİ ÜLKE ARASINDAKİ DOSTLUĞA KAHVENİN VESİLE OLMASINI DİLİYORUM"

Bir gazetecinin "Türk kahvesi Rusya'da Rus kahvesi olarak değiştirilmiş. Bu konuda değerlendirmeniz nedir?" sorusuna Bakan Çelik, "Kahvenin özünü değiştiremezler, 40 yıl hatırı yine devam eder inşallah. İki ülke arasındaki dostluğa kahvenin vesile olmasını diliyorum" yanıtını verdi.

Fırıncılar Odası Başkanı Halil İbrahim Balcı da konu üzerine açıklamalarda bulunarak, "2,5 yıldır ekmek fiyatlarında bir değişiklik yok. Fakat son günlerde un fiyatlarında ki spekülatif artışlar neticesinde ve çalışanlarımız da ki fiyat artışı akaryakıt, elektrik ve diğer fiyat artışlarından dolayı esnafımızın rahat olamadığını söyleyebiliriz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yapacağı çalışma neticesinde oluşacak olan tabloya göre hareket edeceğiz" dedi.

"BİR FİYAT ARTIŞI OLSA DAHİ RAKAMIN BU OLMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR"

250 gram ekmeğin 1,50 TL olacağı ifadesinin kesinle gerçeği yansıtmadığını belirten Balcı, "Bir fiyat artışı olsa dahi rakamın bu olması mümkün değildir. Biz yetkili kurum olarak ve fırıncı esnafı olarak böyle bir oran artışı olarak halkımızın karşısına çıkmadık. Ülke genelinde bugün itibari ile 250 gram ekmek 1 TL ve 1 lira 25 kuruştan satılmakta. Totalde de biz hiçbir zaman gelecek bir fiyat artışında 1 lira 25 kuruşun üzerinde olmaması yönünde gerekli hassasiyeti fırıncı esnafı gösteriyor, göstermek zorunda" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@