banner526

banner513

Doğu Karadeniz'de yılan tehlikesi! KTÜ'lü profesör uyardı

Doğu Karadeniz'de son günlerde görülen yılanlar korku yaratıyor. KTÜ'lü profesör yılan sokmalarına karşı uyardı.

Gündem 03.06.2020, 09:02 03.06.2020, 09:24
Doğu Karadeniz'de yılan tehlikesi! KTÜ'lü profesör uyardı

Trabzon'da, 1 kişinin temizlik yaptığı çay bahçesinde yılan ısırması sonucu hayatını kaybetmesinin ardından Sinop ve Artvin'deki ormanlık alanlarda da yılanlar görülmesi vatandaşların korku yaşamasına neden oluyor. Prof. Dr. Ufuk Bülbül, vatandaşlara bahçelere kalın kıyafet ve bot giyerek girmeleri yönünde öneride bulunarak, yılan ısırmalarında yaranın bezle sıkılıp, zehrin enjektör aracılığıyla çekilmesi gerektiğni söyledi.

Karadeniz Bölgesi'nde son günlerde görülen yılanlar vatandaşları korkutuyor. Trabzon'un Dernekpazarı ilçesinde, Karadeniz Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Recep Ali Düzenli'nin temizlik yaptığı çay bahçesinde yılan ısırması sonucu yaşamını yitirmesi, Sinop ve Artvin'deki bahçe ve tarlalarda yılanların görülmesi vatandaşların endişelerini artırdı.   

Doğu Karadeniz'de yılan tehlikesi! KTÜ'lü profesör uyardı

PROF. DR. BÜLBÜL: ÇAY TOPLARKEN KALIN KIYAFET GİYİN

Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ufuk Bülbül, Doğu Karadeniz bölgesinde özellikle çay bahçelerinde zehirli yılan bulunabildiğine dikkat çekerek, vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Bölgede Kafkas Burunlu Engereği, diğeri de Baran Engereği olmak üzere 2 çeşit zehirli yılan bulunabileceğini kaydeden Bülbül, “Bunlar çay bahçelerinin olduğu yerlerde ve ormanlık alanlarda yaşayan hayvanlar. Özellikle akşam saatlerine veya sabahın ilk ışıklarına doğru gezinip, gece aktif olurlar. Gündüzleri taş altlarında veya oyuklarda saklanmayı tercih ederler. Alacakaranlık veya sabahın ilk saatlerinde çay bahçelerine çalışmaya giderken dikkatli olunması gerekir. Bahçeye gidecek kişilerin mümkün olduğu kadar kalın kıyafet ve bot giymeleri lazım. Ülkemizde yaşayan engerek türlerinin zehir dişleri, kot ve botları delecek kadar büyük ve güçlü değil” dedi.

Doğu Karadeniz'de yılan tehlikesi! KTÜ'lü profesör uyardı

'ZEHRİ EMEREK DEĞİL, PLASTİK ENJEKTÖRLE ÇEKİN'

Yılanların sesi duymadıklarını ve yerdeki titreşimleri hissederek tepki verdiklerini anlatan Bülbül, “Görmediğimiz bir yere çay dibine yaklaşırken hayvan orada olabileceğ için bir çubukla kontrol ederek yılanın kaçmasını sağlayabiliriz. Yılanların insanları sokma davranışı yoktur. Çünkü biz onların avı değiliz ama kendisi için endişe hisseder, biz ona bilmeden yaklaşır ve basacak gibi olursak savunma davranışı olarak sokacaktır. Yılanları rahatsız etmememiz gerekiyor. Rahatsız etmezsek o da bizi rahatsız etmeyecektir. Karşılaştığımızda yine soğukkanlılığımızı muhafaza etmeliyiz” diye konuştu.  

Olası yılan sokmasında zehrin ağız yoluyla emilip atılmasının da tehlikeli olduğunu söyleyen Bülbül, "Zehrin akış hızını azaltmak için ısırılan yerin üzerini bir bezle sıkmak gerekir. Oradaki zehiri dışarı almamız gerekir. Bunun için de asla ağızla emip, tükürmemek lazım. Plastik enjektörle çekip zehri çıkarıp alınabilirse zehir miktarı azaltılabilir" ifadelerini kullandı. 

Doğu Karadeniz'de yılan tehlikesi! KTÜ'lü profesör uyardı

'ÖLEN AĞABEYİMİN 10 METRE YANINDAYDIM'

Yılan ısırması sonucu hayatını kaybeden Recep Ali Düzenli'nin kardeşi Nazım Yücel Düzenli, olay sırasında ağabeyinden 10 metre uzakta olduğunu söyledi.

Ağabeyinin ayağındaki ısırığa baktıktan sonra vakit kaybetmeden eve geçtiklerini anlatan Düzenli, “Daha önce arı sokması olduğu için alerjisi olduğunu biliyordum. Alerji hapı verip, acil şekilde sağlık ekiplerine yetiştirmeye çalıştım. O sırada ambulansa haber verdik. Köyün girişinde ambulansa teslim ettim. Of Devlet Hastanesi'ne haber verdiler. Orada acil şekilde bir helikopteri hazır hale getirdiler. Kalbi durmuştu, o yüzden hemen alıp diğer hastaneye geçemediler. 2 saat geçtikten sonra helikoptere geçildi ancak helikopterin içi küçük olduğu ve müdahale edilemeyeceği için ambulansla götürüleceği söylendi. Farabi Hastanesi'ne geçtik. Farabi Hastanesi'nde yılan panzehiri bulunmadığı için Ordu'da bulunan panzehir özel araçla 3 saat sonra hastaneye getirildi. Burada bu tür hayvanlar bulunuyor. Hastanede panzehirlerin bulunması gerekiyor" diye konuştu.

Doğu Karadeniz'de yılan tehlikesi! KTÜ'lü profesör uyardı

'BİZİM KÖYDE HİÇ GÖRÜLMEMİŞ BİR HADİSE'

Düzenli'nin dayısı Ahmet Ertürk de, yeğeninin yılanın üzerine basmış olabileceğini söyleyerek “Bildiğimiz kadarıyla otopsi raporunda yılan zehirlenmesi değil, alerjik rahatsızlık dolayısıyla kalp durması neticesinde vefat ediyor. Kardeşine söylediği kadarıyla kendisi bir ısırık hissetmiş ama hastanedeki muayene esnasında ayağında iki kez ısırıldığı görülüyor. Köyümüzde ilk kez yılan ısırması sonucu ölüm olayı yaşanıyor. Bizim köyde hiçbir zaman görülmemiş bir hadise. Yılan her zaman görülür ama kaçar, insanlara bir zararı olmamıştır” ifadelerini kullandı. 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (6)
Kenan 1 ay önce
Ne yılanı görünce soğukkanlı olmakmı dedin valla onu görürsem 100 mt koşuda dünya rekoru kırabilirim. Bu sene yılan haberi çok duydum. Akçaabattada çok var onun için köye gidenler çok dikkatli olun
Serko61 1 ay önce
Iyi güzelde sayın hocam Türkiyede sadece zehirli yılan olarak engerek var bizde biliyoruz, mesele nasıl olurda halen daha koskoca k,t,u de banzehir yok siz onu anlatın bence daha mantıklı olur,yoksa bedava akılı bende veririm anca riv riv..
Of... 1 ay önce
Geçen yıl benim babamıda Of'da yılan ısırmıştı.Of devlete götürmüştük malesef panzehir yoktu ,ölüyordu nerdeyse Yrabzona sevk edildide orda tedavi gördük.Eskiden de yılan vardı ama böyle zehirlenme olayını ilk defa yaşadık ,duyduk.Madem karadeniz de bu zehirlenme olayları oluyor ki ihtimalide var neden hastanelerin acillerinde panzehir bulundurulmuyor acaba?
OFLU TÜRK 1 ay önce
TRABZONDA PANZEHİR YOKMUŞ HAYRET BİR ŞEY NASIL OLUR NEDEN BÜTÜN İLLERDE YOK.ADAM PANZEHİR OLMADIĞI İÇİN ÖLDÜYSE YAZIK OLMUŞ
Akademisyen 1 ay önce
Ya bu hoca yılanı görse kaçar, onun bunun çalışmalarıyla prof oldu
ayhan61 1 ay önce
Durum net gösteriyor ki. Artık bırakın Trabzon KTÜ yü. Tüm ilçe devlet hastanelerinde panzehir hazır bulundurulmalıdır. Bu tarz vaka haberleri çok olacaktır. İnsanlarımız panzehir yüzünden ölmesinler. Devlet tedbirini almalı?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@