Diyanet'ten Koronavirüs genelgesi!

Cuma günü ve kandil gecesi camiler kapalı tutulacak

Gündem 19.03.2020, 15:34 19.03.2020, 15:38
Diyanet'ten Koronavirüs genelgesi!

Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle camilerde alınan önlemlerin tam olarak alınamadığından ötürü, il müftülüklerine cuma günü ve kandil gecesi camilerin kapalı tutulması ve cuma namazı için sala okunmaması talimatını verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın imzasıyla 81 il müftülüğüne gönderilen genelgede, "İnsanın can güvenliğini sağlamak İslam'ın ana gayelerinden biridir. Nitekim, 'Def‘-i mefâsid, celb-i menâfi‘den evlâdır' (Zararı önlemek, fayda sağlamaktan daha önemlidir) şeklindeki genel kural, İslam hukukunun temel ilkelerindendir. Devletimizin yeni tip korona virüsle mücadele amacıyla almış olduğu tedbirler kapsamında Başkanlığımız tarafından din hizmetlerinin icrası ile ilgili ilgi (a) ve (b) yazılar ile bir dizi tedbir alındığı bilinmektedir. Vatandaşlarımızın sağlığını korumayı, bilhassa yaşlılarımızın can güvenliğini sağlamayı hedefleyen ve muhtemel zararları önlemeye yönelik olan bu kararların uygulanması insani ve vicdani bir sorumluluktur" denildi.


"Cuma namazı salası okunmayacaktır"
Ancak niyeti ne olursa olsun farklı görüşe sahip bazı kişilerin vatandaşların dini hassasiyetlerini istismar ettiği ve camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin tespit edildiği kaydedilen genelgede, "Bu minvalde ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz (kamu kurum ve kuruluşları, Kur'an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere) kapalı tutulacak ve cuma namazı için sala okunmayacaktır" ifadelerine yer verildi

Yorumlar (3)
Ali KAYA 11 ay önce
Tamamen kapatılmalı.Tıpkı okullar gibi.İçeri giren çıkan sağlıklı mı belli değil.Camiye girmeyen dinden çıkmıyor ki.
Hüseyin 11 ay önce
Devletimizin aldığı önlemler milletimizin lehine vegüzel kararlar. Yanlız bu diyanet işleri başkanı netenyahudan esinlenmiş olacakki camiler kapalı tutulacak ey mübarek adam atm lerde kapalı tutulsun bütün diyanet mensupları virüs kırizi geçene kadar maaş almasın, millete dua edelim Allahtan af dileyelim ülkemizi milletimizi ümmeti muhammeti her türlü kazadan beladan salgın hastalıkllardan koru diye dua etmek varken milleti dinden soğutmak istercesine bu celal niye
yorumcu 11 ay önce
Diyanet isleri devletten habersiz bir is yapamaz.Devletin sagladigi m.ercedese biner, devletin maasini alir, devletin istedigi hutbeyi okur , devletin istedigi fetvayi verir.Faiz yenmesi gerekiyorsa ona gore konusur, camilerin kapanmasi gerekiyorsa ona gore konusur.Diyaneti din dogrultusunda uygulamalar ve fetvalar veren bir kurum olarak dusunmeyin diyanet ozellikle de son 20 yildir tam anlamiyla SIYASI bir kurumdur.O sebeple , diyaneti insanlari dinden sogutmakla suclarken biraz dusunmenizi rica ederim.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@