7m

Çapkınoğlu

Diyanet'ten artan fiyatlar sonrası dikkat çeken alışveriş fetvası!

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın danışma organı Din İşleri Yüksek Kurulu, "Ticarette kar haddi var mı?" sorusuna son dönemde vatandaşların belini büken fiyat artışlarına değinerek hadisle cevap verdi.

Gündem 27.07.2022, 12:15 27.07.2022, 12:34
Diyanet'ten artan fiyatlar sonrası dikkat çeken alışveriş fetvası!

Din İşleri Yüksek Kurulu, "Ticarette kâr haddi var mı?" sorusuna son dönemde fiyatlarda yaşanan artışlara değinerek hadisle cevap verdi.

"İSLAM DİNİ, ALIM SATIM AKİTLERİNDE KESİN BİR KAR HADDİ KOYMAMIŞTIR"
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dini konulardaki en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu, hayat pahalılığına ilişkin dikkat çeken bir hadis paylaştı. "Ticarette kâr haddi var mı?" sorusu üzerine verilen fetvada, "İslam dininin, alım satım akitlerinde kesin bir kâr haddi koymadığı, bunu piyasa şartlarına bıraktığı" belirtildi.

KAMU OTORİTESİNİN FİYATLARA MÜDAHALE ETME YETKİSİNİN OLDUĞU DA VURGULANDI
Öte yandan fetvada, piyasada suistimaller olduğu, karaborsacıların devreye girerek halkı mağdur ettikleri, özellikle halkın zaruri ihtiyaçları sayılabilecek mallarda aşırı fiyat artışları yaşandığı durumlarda, kamu otoritesinin fiyatlara müdahale etme yetkisinin olduğu da vurgulandı.

"RIZIKLANDIRAN ANCAK ALLAH'TIR"
Paylaşılan fetvada yer alan Hadis-i Şerif şu şekilde; "Konuyla ilgili olarak Allah Resulü, fiyatlar artmaya başladığında kendisinden bu duruma müdahale etmesi istendiğinde şöyle buyurmuştur, 'Şüphe yok ki fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren, rızıklandıran ancak Allah'tır. Ben sizden herhangi birinin malına ve canına yapmış olduğum bir haksızlık sebebiyle o kimsenin hakkını benden ister olduğu halde, Rabbime kavuşmak istemem."


Yorumlar (5)
Hasan Usta 3 hafta önce
KONUŞTUKCA BATIYORSUNUZ ARTIK DİP DE KALMADI SAPLANDINIZ ÇIKAMIYORSUNUZ ALLAH cc BİZLERİ SİZDEN KORUSUN NASIL İŞİNİZE GELDİĞİ GİBİ DEĞERLENDİRİYORSUNUZ . HEE UNUTMAYIN ARABA ALACAKTINIZ VE VATANDAŞLARDAN KORKUYORDUNUZ SÖZDE AMA ALLAH cc KORKMUYORSUNUZ KORKSANIZ BU ÜLKE BU HALDE OLMAZDI 5. 500 TL Yİ ALIN VE BİR AY GEÇİNİN O ZAMAN ANLARSINIZ HAKKI HUKUKU AMA ANLAMAZSINIZ HALIDAN HALIYA ZIPLAYANLAR HALININ ALTINDAKİNİ GÖRMEZLER
adnan 3 hafta önce
satan herkez verdigi emegin ve malinin degerini ne oldugunu iy bilir lakin firsat bu firsat hayde yuksel fiyati soy milleti buna goz yuman devlet de hirsiza sayip cikar islamda yok mus balgibi vardir Allah hakki nedir taktir etmistir serefli birisen hakkini bilirsin
taraftar 3 hafta önce
her şey uçup gitmişken ev kirasına bakan ev sahipleri hakkı olan ev kira bedellerini bir sınıra bağlayan o sınırı belirleyenlerin de insan olduğu , piyasa şartlarına bırakmayan hükümet ve devlet kanun koyucuları Allahın yanına giderken borçlu gidecekler. Devlet vatandaşına ev vermesi , ev sahibi olması için kolaylık sağlaması gerekir iken.( doğu bloku ülkeleri düne kadar vatandaşlarına çalışmaları karşılığında belli kesintiler ile 15-20 yılda ev verildi ) Bizim devlet bırak ev vermeyi vatandaşın birikimleri ile aldığı evden kira gelir vergisi adı altında ( kapitalizim ) iki kira bedelini alıyor. 6-7 yıl önce usd karşılıkğı 450 usd olan bir daire kirası şimdi 140 usd. bu tamamen hükümet ve kanun koyucuların marifeti.
doğan yıldız 3 hafta önce
fiyatları tayin eden Allah ta, usd kurunun artışına sebep olan,kasayı boşaltan kim?
6161 3 hafta önce
dinle soydular,dinle öldürdüler,dinle caldilar,dinle zengin oldular ,halkida dinle avutuyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@