banner556

Diyanet İşleri Başkanı Açıkladı! Ramazan'da camiler açık olacak mı?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Ramazan'da camiler açık olacak mı?" sorusuna cevap verdi.

Gündem 08.04.2020, 09:09 08.04.2020, 12:20
Diyanet İşleri Başkanı Açıkladı! Ramazan'da camiler açık olacak mı?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Erbaş, koronavirüs salgını sebebiyle kapatılan camilerin Ramazan'da açık olup olmayacağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"TERAVİH EVDE KILINACAK"

Erbaş, "Ramazan'da camiler açık olacak mı?" sorusuna "Şimdi burada önemli olan cemaatle namazın kılınmamasıdır. Biz 15 gün önce camilerimizi cemaatle namaza kapattı. Ferdi olarak gündüz camiler ziyaret edilebilir. Ancak cemaatle namaz söz konusu değil. Koronavirüs salgını sürdüğü sürece Ramazan'da da teravih namazları kılınmayacak. Teravih namazı evde kılınacak" şeklinde cevap verdi.

"EVLERDE CEMAAT YAPILABİLİR"

Evlerin mescit haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Erbaş, "Çocuğumuzla teravih namazı kılabiliriz. Namazlarımızı kılabiliriz. Fertlerde karantina yoksa 2-3 kişi cemaatte yapabiliriz" dedi.

KORONAVİRÜSTEN ÖLENLER ŞEHİT SAYILACAK MI?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yen tip koronavirüs (Kovid-19) dolayısıyla hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılıp sayılmayacağına dair bir soruyu, salgın hastalık nedeniyle ölenlerin 'hükmen şehit sayılacağını' söyleyerek ve "Umuyoruz ki salgın nedeniyle vefat eden kardeşlerimiz şehitlik mertebesine ererler" ifadeleriyle yanıtladı.

Yaşamını yitiren doktorların 'hükmi şehit' sayılabileceğini söyleyen Erbaş'ın ifadeleri şöyle:

"Şehitlik, peygamberlikten sonra en büyük mertebedir. Hakiki şehit; vatan uğruna, bayrak uğruna, namus uğruna canını feda eden askerlerdir, polistir. Hakiki şehit olarak bunları değerlendiriyoruz. Fıkıhta bir de 'hükmi (hükmen) şehitlik' vardır. Bunlar da depremde, yangında, selde, denizde boğulmuş olanlar ve salgın hastalıklara yakalanarak vefat etmiş olanlar hükmen şehit olarak kabul edilir. Hadis-i şerifte bunlar yer almaktadır. Umuyoruz ki bu salgın hastalık nedeniyle vefat eden kardeşlerimiz şehitlik mertebesine ererler."

Yorumlar (4)
ts li 10 ay önce
onlara açık ama halka kapalıdır onlar vip cuma namazı da kılarlar vip teravih namazı da kılarlar vip bayram namazı da kılarlar ama millete yasak olur
Alemdağ 10 ay önce
Senin kafanda olacanda yaşayacan
Ali KAYA 10 ay önce
Teravih namazı farz değildir.Önce farz olanları yapalım.
M. M 10 ay önce
Bu ülkenin bu kadar can kaybı vermesi senin yaptığın hatalardan kaynaklı bu günahın altından nasıl kalkacaksın. Ümreye yolladığın insanlardan alacağın para için bu ülkeye bu kadar hainlik bir insan nasıl yapar. Dönüşlerinde on beşbin insanı sokağa saldın işte yaptığın şey.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@