Dışişleri Bakanlığı'ndan flaş ABD açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal'ın ABD ziyaretiyle ilgili önemli detayları paylaştı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan flaş ABD açıklaması

Advertisement Advertisement

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, 1 Kasım Perşembe ve 2 Kasım Cuma günleri arasında ABD'yi ziyaret ederek  ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı David Hale ve Savunma Bakanlığı Müsteşarı John Rood'la bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı faaliyet raporunda görüşmelerin detaylarından da bahsedildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, 1-2 Kasım tarihleri arasında Vaşington’u ziyaret ederek ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı David Hale ve Savunma Bakanlığı Müsteşarı John Rood ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Görüşmelerde, iki müttefik ülke arasındaki ilişkilerin ve bölgesel konulara ilişkin eşgüdümün artırılması imkanları ele alınmış, bu bağlamda mevcut işbirliği mekanizmalarının işlevsel hale getirilmesi üzerinde durulmuştur.

Görüşmelerde, Dışişleri Bakanları arasında daha önce mutabık kalınan Münbiç Yol Haritası uyarınca ortak devriyelerin başlatılmasından duyulan memnuniyet dile getirilmiş,  tarafımızdan Yol Haritasının tüm unsurlarıyla uygulanmasının önemi vurgulanmıştır.

Bu bağlamda, ABD’nin PYD/YPG ile angajmanının sonlandırılmasının gerek Türkiye’nin milli güvenliği, gerek Suriye’de sürdürülebilir barış ve istikrarın tesis edilmesi bakımından temel bir gereklilik olduğunun altı çizilmiştir.

PYD/YPG’nin geçtiğimiz günlerde Suriye sınırımızda yürüttüğü provokatif faaliyetlere angajman kurallarımız çerçevesinde misliyle karşılık verildiği, sınırımızın ötesindeki terör faaliyetlerini kim olursa olsun tolere etmeyeceğimizi söylemiş olduğumuz ifade edilmiştir.

Ayrıca, başta elebaşıları olmak üzere,  ABD’deki FETÖ mevcudiyetine ilişkin hassasiyetlerimiz tekrar aktarılmış, yakın zamanda bu konuda somut adımlar atılması beklentimiz kayda geçirilmiştir."

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 16:58

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE

banner426

banner204