Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD ve Suriye açıklaması

Ankara'dan ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye operasyona karşı ilk tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen açıklamada 'Bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz' diye belirtildi.

Gündem 14.04.2018, 09:36
Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD ve Suriye açıklaması

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Doğu Guta'da sivillere yönelik kimyasal silah kullanan Esad rejimi güçlerini hedef aldığı saldırıda Suriye'nin başkent Şam ile Hama, Humus, Dera ve Süveyda kentlerindeki askeri noktalar bombalaması üzerine Türkiye'den de ilk açıklama geldi. 

İşte Türkiye'den gelen o açıklama;

"Türkiye, 7 Nisan günü Duma’da çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısına mukabil ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu sabaha karşı Suriye rejimine karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz.

Kimyasal silahlar dahil kitle imha silahlarıyla ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef alan saldırılar insanlığa karşı suç teşkil etmektedir. Yedi yılı aşkın süredir gerek konvansiyonel, gerek kimyasal silahlarla kendi halkına zulmeden Suriye rejiminin insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları alanındaki sicili sabittir. Uluslararası toplumun vicdanında bu konuda şüphe yoktur.

Türkiye, bu tür suçların cezasız kalmamasının ve hesap verilebilirliğin tesis edilmesinin benzer hadiselerin tekrarının önlenmesi açısından kritik önemi haiz olduğuna inanmaktadır.

Bu tecrübe ışığında, başta BM Güvenlik Konseyi üyeleri olmak üzere tüm uluslararası toplumun kimyasal silah kullanımının cezasız bırakılmamasını sağlayacak ortak adımlar üzerinde uzlaşmaya varması elzemdir."
Yorumlar (3)
Osman Akkaya 3 yıl önce
ABD nin müdahalesi ordaki insanlar deyil Türkiyeye ve Rusya Iranı bir birinden ayırmak şimdi göreceksiniz
mg 3 yıl önce
abd kimyasal depolari vurdu.1 yasinda bebeler olurken iyi yaptiniz mi deselerdi.Rusyanin panslavizm, iranin pyd sempatizanligina mi guvenecegiz!!
siz siyasetle barisi karistiryorsunuz! devletler denge siyaseti izlerler. bugun senle yarin onunla.yarin tekrar senle.
hher sehadet olanda kapidan iceri girmez..rlona sadece kapi acilir.rabbine olan watanina milletine olan sorumluluklari yerine getirirsen musluman olursun.Sen liderinin arkadinda durmazsan liderinin arkasina baskalari gecer bilmem anlatabildim mi!
akp li degilim fakat cumhurbaskanimi bu konuda destekliyorum.
Tursun 3 yıl önce
Bosna’da anne karnından bebekler alınırken neredeydi bu Amerika Amerika çıkarları olmadan insanlıkmış yok kimyasalımı dinlemez abd dünyaya jandarmalık yapacağına soytarı başkanına sahip çıksın dikkat edin İsrail azdıkça kamu oyunu. Meşgul etmek için gündem değiştiriyorlar bizim merkeplerde yiyor müslümanlar birleşin. Yoksa sıra top yekün bize gelecek

Gelişmelerden Haberdar Olun

@