7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Dini istismar edenlerin karakter özellikleri yayınladı! Diyanet madde madde sıraladı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Din istismarı yapanların karakteristik özelliklerini yayınladı.

Gündem 22.07.2021, 10:14
Dini istismar edenlerin karakter özellikleri yayınladı! Diyanet madde madde sıraladı

Diyanet İşleri Başkanlığı, 15 Temmuz darbe girişiminin 5. yılında “Din istismarı ile mücadelede sahih dinî bilginin önemi” başlıklı bir kitap yayımladı. Kitapta İslam’ın ana kaynaklarının Kuran ve sünnet olduğu belirtilerek, “Ne zaman ki insan dine hizmet etmeyi bırakıp onu kendi hizmetinde kullanmaya başlamışsa, orada din istismarı vardır. Din istismarının olduğu her zeminde bireysel anlamda yozlaşma ve cehaletin, toplumsal anlamda da bir din güvenliği krizinin yaşandığı söylenebilir” denildi. Kitapta, 11 başlıkta dini istismar edenlerin karakteristik özellikleri şöyle sıralandı.

1- Allah ve peygamberle görüştüğü algısı oluşturmak: Din istismarcısı yapıların liderleri, kendisini Allah tarafından seçilen yüce bir kişi olarak takdim eder; bağlılarından tam bir teslimiyet bekler.

2- Dini anlamda kendisini yegâne kaynak kabul etmek: Kendi akli çıkarımlarını kutsallaştırır ve vahyi dikkate almaz.

3- Grup mensubiyetini aile, millet ve ümmet bağlılığının önüne geçirmek: Yapıya dâhil olan kişilerin kimlikleri bastırılır, temel aidiyet duyguları yok edilir. Bağlıları, önce ailelerine ve akrabalarına, sonra kendi ülke ve toplumlarına ve nihayet İslam ümmetine ait olma bilincini kaybeder.

4- Mabetleri istismar etmek: Bir mekân; cami veya mescitlerin alternatifi olarak seçilir; toplanma ve topluca ibadet etme yeri hâline getirilir; böylece bağlılar tarafından ulvi bir mekân olarak görülür.

5- Hakikat tekelciliği yapmak: Liderleri, kendi düşüncelerinin her hâl ve şartta diğerlerinden üstün olduğunu ima eder. Daha alt derecede görülen dini gelenekler, mezhepler, gruplar ya da söylemler küçümsenir.

6- Tekfir etmek: Kendilerine itaat etmeyen, ideolojilerini paylaşmayan, radikal söylemlerini benimsemeyen veya ibadet hayatında bazı eksiklikleri olan kişileri Müslüman kabul etmezler.

7- Mehdi ve mesih gibi sıfatlara bürünmek: Olağanüstü özelliklerle donatılmış bir şahsiyetin ahir zamanda ortaya çıkıp yeryüzünü adaletle dolduracağını söylerler ve bu misyonu bir grup veya cemaate yüklerler.

8- Masumiyet/günahsızlık iddiasında bulunmak: Liderlerinin masum olduğu, hata ya da günah işlemekten uzak olduğu iddia edilir. Böylece müntesipler (bağlılar), sorgusuz sualsiz lidere bağlanır ve emirleri yerine getirir, liderin fikri, dinin görüşüdür. Liderin dokunulmaz ve eleştirilemez olduğuna inanılır.

9- Görünmez güçlerden destek aldığını iddia etmek: İnsan dışı varlıklarla görüşebilen, onlarla güç birliğine girebilen, insanların gizli hâllerine, kabirlerde olanlara, hatta cennet ve cehennemle ilgili bilgisi olabilen bir lider imajı oluşturulur.

10- Gençlerin dini duygularını istismar etmek: Gençlerin manevi coşkuları, macera arayışları, içine düştüğü bunalımlar ve yalnızlık istismar edilir. Yapılan telkinler sonucunda gençler, sırf örgüt liderinin isteklerini yerine getirmeye programlanmış emir kulları hâline getirilir.

11- Dini konulardaki bilgisizlikten yararlanmak: Dinin temel referanslarına aykırı olan birçok yanlış; art niyetle, çarpık çıkarımlarla ve illetli yorumlarla dine dayandırılır ve sonra bu yanlışlar insanlara doğruymuş gibi anlatılır. Grup içinde egemen olan kör taklit kültürü ise yalan-yanlış bilgilerle doldurulan zihinleri, lidere bağımlı hâle getirir.

‘Takiyyeye sığınanlar menfaatçi yalancılardır’

Kitapta, şunlar kaydedildi: “Takiyyeye sığınanlar, ya dürüst olmayan işlerle ve gizli planlarla toplumu ifsat eden ya da halkın sırtından menfaat sağlama düşüncesiyle hareket eden yalancılardır. Makam, güç, otorite, para gibi dünyevi kazanımlarla sınırlı bir hayatın Müslümanca olmadığını, İslam’ın hem dünya hem de ahiret kazancı için maneviyatın peşinde olduğunu zihinlerine yerleştirelim. Yavrularımızın kimlerle arkadaşlık ettiğine, vaktini nerede harcadığına, ne okuduğuna, internette ve sanal dünyada hangi ağlara dâhil olduğuna dikkat edelim. Sevgi, ilgi ve rehberliğimizden mahrum kalan gençlerin çarpık dinî bilgi sunanlara aldanma ve radikal örgütlerin çekim alanına girme riskinin yüksek olduğunu unutmayalım.”


Yorumlar (10)
agnostik 1 yıl önce
Büyük oranda tarikat ve tarikatvari yapıları hedef alarak oluşturulmuş bir liste. Diyanet işlerinin o yapılanmalardan farkı nedir? Diyanetin sorunu, pastadan pay meselesi…Diyanet işleri, sorgulamaya önce kendinden başlamalı. Güvenilirliğini ölçmek için objektif bir anketle, güvenirliğini test edebilir. Liste, Allah ile aldatmak, gücü kutsayıp, ahlaksız da olsa güce tapmak, mabetleri, ruhbanları aracılığıyla uyuşturucu mekanları olarak kullanmak şeklinde başlamalıydı.
OFLU61 1 yıl önce
diyanet 1. sirada
Hüseyin 1 yıl önce
Bugün sizler ve din üzerinden siyaset yapanlar silrrsiniz daha ne eiv riv ediyorsunuz
a.faruk 1 yıl önce
torpilin hiç olmaması gereken kurumda torpil gırla gidiyor.cami,mescid dışında toplanmanın ne zararı var.diyanet önce kendini düzeltsin.medresede toplanıp iman hakikatlerini okumanın,tefekkür etmenin ne zararı var.camilerdeki kuran kursu için basılan kitapta fıkhı ve ahlakı bilgiler var.hicbir iman hakikatine deginilmemis.oysaki zamanimizin en büyük problemi iman zaafiyeti ve imansızlık hastaligi
Serko61 1 yıl önce
Secim meydanlarında eline kürtçe kuran alıp siyâset yapmak bu guruba girer mi sayın hocam:))
Akcaabatlilar 1 yıl önce
kendinizi tarif etmisiniz,bu ülkede alinterini alamayan isci icin,ac cocuklar icin,bu dehset zamlar icin,cevre katliami icin,sokak hayvanlari katliami icin,soyulan bu ülke icin kac kelime KONUSTUNUZ,yaptiginiz 6 yildizli otellerde toplanti birde hurma,hirka edebiyati,.,.,.,.,..,.,
Vatan 1 yıl önce
Gerçek tarikat ve cemaatler dine ve millete hizmete milletle iç içe hizmete devam etmektedir.ne zaman dine hizmet eden cemaatleri kendi safına çekemeyen din istismarcisi siyasetçiler halkdan destek almayan ama siyasetçilerin yemledigi cemaatlerin olusturunca ip orda koptu.siyaseyi parayı makamı ihaleyi gören şeyh oldu derviş oldu,ne zaman finbostismarcisi siyaset biter siyasetin yemledigi sahtekarlar biter gerçek dindarlar hizmete devam eder
Ali Can 1 yıl önce
Cuk diye oturmuş AKP ve yöneticilerinden bahsetmiş Diyanet fazlası var eksiği yok.!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@