Cumhurbaşkanlığı'ndan ABD'ye yanıt

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan ABD'ye yanıt.

Gündem 03.04.2019, 10:53
Cumhurbaşkanlığı'ndan ABD'ye yanıt

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün yerel seçimlere ilişkin değerlendirmesine yanıt verdi. Altun yaptığı açıklamada, "Pazar günü yapılan seçim, düzen ve huzur içinde tamamlanmıştır. Seçimler demokrasimizin belkemiğidir" dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün yerel seçimlere ilişkin değerlendirmesine Twitter'dan yaptığı açıklama ile yanıt verdi.

Altun açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Pazar günü yapılan seçim, düzen ve huzur içinde tamamlanmıştır. Seçimler demokrasimizin belkemiğidir. Milletimiz 70 yıldır iradesini sandık vasıtasıyla ortaya koymuştur. Seçimlerin hür ve adil olması, tüm makamların sorumluluğudur.

Oyların kanunlarımıza uygun olarak sayılması aynı ölçüde önemlidir. Birçok siyasi partinin usul hataları ve başka usulsüzlükleri gerekçe göstererek yaptıkları itirazları yakından takip ediyoruz.

Seçimlerden sorumlu makamların tüm uzlaşmazlıkları hızlı, şeffaf ve kesin olarak çözüme kavuşturacağına inancımız tamdır. Yabancı devletler dahil olmak üzere tüm tarafları yasal sürece saygı göstermeye ve Türkiye’nin iç işlerine karışma olarak anlaşılabilecek her türlü adımdan kaçınmaya çağırıyoruz.”

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Robert Palladino, yerel seçimlerle ilgili yaptığı açıklamada “Haberleri gördük. Özgür ve adil seçimler her demokrasi için önemli. Buna meşru sonuçların kabul edilmesi de dahil. Bu bağlamda uzun ve gururlu bir geleneği olan Türkiye’den de daha azını beklemiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (1)
ercan 2 yıl önce
Abd gitsin demokrasiyi Suudilerde de arasın. Venezuella da seçilen liderle uğraşıp oraya da bir kukla yerleştirmeye çalışmasın.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@