banner556

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni Koronavirüs kararlarını açıkladı: Yurtdışı uçuşlar tamamen durduruldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı.

Gündem 27.03.2020, 22:20 27.03.2020, 22:26

Tüm dünyayı saran Koronavirüs salgınında Türkiye'de önlemler artırılmaya devam ediyor.

Bilim Kurulu'nun yaptığı toplantı sonrası alınan kararlar cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu akşam saat 22.00'da konuşma yapıyor ve ve kararları açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

Aziz milletim sizleri en kalbi duygularıma selamlıyorum. Dünyanın tamamını etkisi altına alan covid-19 hastalığı giderek yaygınlaşıyor ve giderek daha fazla can alıyor. Ülkemizde de maalesef 92 can kaybı vardır. Hiçbir musibetin bizim gücümüzden büyük olmadığı inancıyla mücadelemiz kararlılıkla sürdürüyoruz. daha çok fedakarlık yapmak gereken bir döneme girdik. Şu hususları asla aklımızdan çıkarmamalıyız. Rehavete kapılmayacağız çünkü karşımızdaki tehdit çok ciddidir. Paniğe asla kapılmayacağız. çünkü sağlam bir mücadele yürütüyoruz. Bir yandan devlet olarak tedbirleri alacağız vatandaşlarımzı da bireysel tedbirleri alacak.

Tüm tedbirleri titizlikle uyguladığımızda bu riskin üstesinden en kısa zamanda gelebileceğimizi görüyoruz. Türkiye bu salgına olabilecek en hazırlıklı şekilde yakalanmıştır. İlaç ve gıda konusunda hiçbir sıkıntımız yoktur. Üretim ve tedarik zincirleri aksaksız çalışıyor. Stokçuluk yapanlar, kara borsa yapanlar var. Sakın bunlara aldanmayın. Bütün güvenlik güçleriyle sırtlarındayız.

Dünyanın nüfusa göre en çok yoğun bakım yatağına sahip ülkeyiz. Hızlı tanı kitlerini devreye sokarak, test sayısını süratle arttırdık.
Testler kesinlikle ücretsizdir.

Dünyanın nüfusa göre en çok yoğun bakım yatağına sahip ülkeyiz. Hızlı tanı kitlerini devreye sokarak, test sayısını süratle arttırdık.
Testler kesinlikle ücretsizdir. Kabine toplantımızı her hafta tele konferansla bundan sonra gerçekleştireceğiz. Tüm çalışmalarımızı şeffaf şekilde yürütüyoruz. Bilim kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda tedbirler alıyoruz. Belirlenen kurallara ne kadar riayet edersek bu cendereden o kadar çabuk çıkarız. Tedbirlerin süresini halkımızın kararlılığı belirleyecektir. Aldığmız yeni, tedbir paketini hayata geçirmeye kararlaştırdık.

İşte O kararlar:

1- Şehirlerarası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmıştır

2- Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışama geçilecektir

3-Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni uygulanacaktır.

4-Piknik alanları hafta sonu kapalı olacak hafta içi de buralarda toplu olarak bulunulmayacaktır.

5-Askerlerimiz 14 gün kuralına uygun olarak celp uygulamasına tayin olacaktır.

6-Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir

7-  Tüm illerimizde valilerin başkanlığında pandemi kurulu oluşturularak gerektiğinde ilave tedbirler kararlaştrırılacaktır.

Şimdi asıl önemli yere geliyorum. Bu tedbirlerin 30 büyükşehrimizin tamamında titizlikle uygulnaması kararı uygulamaya geçmiştir.

Yorumlar (6)
BenDeniz 11 ay önce
Kısmı sokağa çıkma yasağı. Herkese 3 bin TL canlı para her eve gıda paketi kuzu eti ağırlıklı kredi kart borçları iptal edilecek elektrik doğalgaz su faturaları 3 ay alınmayacak kırada oturanların kırası devlet tarafından ödenecek işte sosyal devlet halk sıkıntıdayken sahip çıkmak eyvAllah daha niye sokağa çıksın ki vatandaş?
İbraam 11 ay önce
Cumhurbaşı yeni paket açıkladı :’ Herkes başının çaresine baksın’...
Serdar 11 ay önce
Seyahat yasağı özel araç dahil mi sadece otobüs mü?
fatih 11 ay önce
yurtdışı yasağını ,50.000 kişiyi yurt dışına göndermeden önce koyacaktınız
semih 11 ay önce
Cumhurbaşkanı sizin ne yaptığınızı bir anlayamadık ki vatandaş olarak.işverene açtınız her zaman ki gibi kesenin ağzını özel şirket çalışanları fermuarmı çeksin hayırdır.hak ve hukuk içinde olursanız seviniriz.Evde kal diyorsunuz çıkartın sokağa çıkma yasağını veya 4 saat çıkış olsun.Özel şirkette ki nasıl evde kalsın.
semih 11 ay önce
Cumhurbaşkanım Vali ve Belediye başkanlarını denetletiyormusunuz.Temizlikler yapılıyormu.Evdelermi nerdeler.biz işimizin başındayız da siz diyorsunuzya evde kalın ...tamam kalalım elektrik ve su faturaları diğer gida vs.nasıl olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@