banner556

Cumhurbaşkanı Erdoğan ulusa seslendi! Milli Dayanışma Kampanyası başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası açıklama yaptı.

Gündem 30.03.2020, 20:42 30.03.2020, 21:18

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunarak, Milli Dayanışma Kampanyası başlatıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Kabinemizin 25. toplantısını az önce tamamladık. Covid-19 tedbirleri sebebiyle bu toplantımızı telefonferans yöntemiyle gerçekleştirdik.

Sağlık önlemleri, gıda güvenliğini ele aldık. Bilim Kurulunun tasviyeleri doğrultusunda sağlık tedbirlerini hayata geçiriyoruz.

Bu malzemelerin üretimini daha da arttırma imkanına sahibiz.  Yeni hastanelerimizi süratle hizmete açıyoruz. Şehir hastanelerimiz özellikle bu evsaftaki standartlarda 600 yataklı Okmeydanı Hastanemiz bugünlerde hizmet vermeye başladı. Daha önce eğitim hastanesi olarak planlamıştık, süratle şehir hastanesine dönüştürdük.

Şehir hastanesi statüsündeki 1150 yatak kapasiteli Kartal Hastanemizi bir süre önce hizmete sunduk. İkitelli Şehir Hastanemizi Mayıs ayında hizmete açmayı planlıyoruz.

1000 yataklı Göztepe Şehir Hastanemizin inşaasında sona yaklaştık. İnşallah Eylül ayında hizmete veriyoruz. Türkiye sağlık altyapısında güçlü olan yerini sağlamlaştırmıştır. Covid-19 tedbirlerini pekçok ülkeden önce aldık. Gıda konusunda herhangi sıkıntımız yok.

Ülkemiz tüm gıda maddelerini kendi ürettiği için stoklarımız ve tedarik işleyişi ihtiyacımızı karşılayacak güçtedir. Kamu güvenlğinde emniyetin kaydedeğer yönetimleriyle kaydadeğer bir sıkıntı yaşamıyoruz. Üretimi devam ettiren sanayicimize, işçilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Türkiye bu hastalığın üstesinden gelmeye dünyada en yakın ülkelerden biridir. Sağlık personelimizin imkanlarını ne kadar yüksek oranda Covid-19'da mücadeleye tahsis edersek salgınla o derecede baş edebiliriz. Bu tür durumlarda sağlık kuruluşları salgın merkezi haline dönüşebiliyor. Vatandaşlarımızın ciddi olmayan durumlarda hastaneye gitmemelerini hasseten rica ediyorum. Okullarımızda uzaktan öğretim, yaşlılarımıza özel ihtimam göstererek sokaktaki hareketliliği büyük ölçüde azalttık.

Kara, hava ve deniz yollarıyla yapılan şehirlerarası ulaşımı sınırlandırdık. Gerekirse şehir içi ulaşımda da benzer yöntemleri devreye sokabiliriz. Günlük test sayısında 10 bini aştık. Tespit yapılan kişi, hastalık vakası, vefat ve taburcu vakalarımızı şeffaf bir şekilde her gün açıklıyoruz. Ülke genelinde köy ve mahalle statüsünde 41 yerleşim birimimiz karantina altındadır. Her birimimizin kendi karantisanı kendi uygulaması önemlidir. En önemli hassasiyetimiz temel ihtiyaç maddelerinin arzında sürekliliği sağlamak, ihracatı desteklemek için üretimin kesintisiz sürmesini temin etmektir.

Türkiye üretimini devam ettirmek, çarkların dönmesini sağlamak durumunda olan bir ülkedir. Çalışanlar için gereken tedbirlerin alınmasını en kısa zamanda alacağız. İçinde bulundukları şu zor günlerde pekçok ülkeye sağlık ve temizlik malzemesi gönderdik. İspanya'ya bir uçak dolusu malzemeyi çarşamba günü inşallah naklediyoruz. Aynı şekilde sıkıntılı bir dönemden geçen İtalya'ya aynı şekilde ihtiyaçları karşılamak üzere Kızılay aracılığıyla bir gemi dolusu yardım malzemesini ulaştırıyoruz.

Türkiye ne kadar güçlü olursa dostlarına da o kadar fazla yardım eli uzatacaktır. Ülkemizdeki kalkınma ajanslarının yapacakları yeniliklere destek vereceğiz. Solunum cihazlarını üretme noktasında yoğun bir çalışmayı kurumlarımız devam ettiriyor. Hedefimiz yıl sonuna kadar ciddi sonuçlara ulaşabilmektir.

İşi olmayan, zorunluluğu bulunmayan vatandaşlarımız gönüllü karantinayla kendilerini ne kadar evde tutarlarsa hayatımızın normale dönme süresi o kadar kısalacaktır. Temizlik kurallarına riayet hastalığın kırılmasına çok önemli katkı yapacaktır. Milletimizle elele vererek Rabbimizin yardım ve inayetiyle inşallah bu müsibetin de üstesinden geleceğiz. Yeter ki kurallara uyalım, tedbiri elden bırakmayalım, panik yapmayalım. Hiçbir virüs bizim birliğimiz, beraberliğimizden, kardeşliğimizden daha güçlü değildir. Hiçbir hastalık aydınlık yarınların önüne geçemez. Çünkü biz Türkiye'yiz, Türk milletiyiz.

Medeniyetimiz ve kültürümüz yardımlaşma, dayanışma, paylaşma üzerine kurulmuştur. Devlet olarak açıkladığımız ekonomik ve sosyal destek paketleriyle her kesimden insanımızın yanında olduğunu gösterdik. Esnafımıza, sanatkarımıza, küçük, orta ölçekli üreticimize, ihracatçımıza pekçok konuda yardım yaptık. Nakit akışı bozulan KOBİ'ler ve diğer firmalara 6 aya kadar ödemesiz olmak üzere 12 aya kadar ödeme süresi sağladık. Tüm kurumsal ve ticari firmalara işletme sermayesi desteği için 6 ay ödemesiz, 36 vadeli yüzde 7,5 maliyetli kredi imkanı getirdik.

Esnaflarımızın ödemelerini faizsiz erteledik, 36 ay vadeli kredi paketi hayata geçirdik. Personel maaşını kamu bankalarından ödeyen firmalara ilave likit sağladık. Reeskont kredilerinin geri ödemelerini 90 gün daha uzatarak 50 milyar liralık kaynağı ihracatçılarımızın kullanımına sunduk. Kayıtlı 2 milyon haneye biner lira nakit yardımı yapıyoruz. En düşük emekli maaşını 1500 TL'ye yükselttik. Emeklilerimizin bayram ikramiyesini öne çektik. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarımızın ödeneklerini arttırdık.

Yüksek öğretimde kalan öğrencilerimizden Mart ayında yurtta kalmadıkları süre için kredilerini iade ediyor Nisan ve Mayıs aylarından ücret almıyoruz. Öğrencilerimizin kredi geri ödemeleri ilave maliyet yansıtılmayacak. Yurtdışından gelen vatandaşlarımızı 14 günlük karantina kuralına göre misafir ediyoruz.

İlk ve ortaöğretimde uzaktan öğretim gören öğrencilerimize 8 gb ücretsiz internet imkanı getirdik. Sağlıkçılarımıza 6 milyarlık ilave destekle performans ödemelerini en üst tavandan yapıyoruz. Sağlıkçılarımıza TÜRKSAT üzerinden 100 gb ücretsiz internet hizmeti veriyoruz. Hububat ve sebze başta olmak üzere kendi kendimize yeterlilik üretimimiz yüzde 100'ün üzerinderi. Bakliyat, temizlik malzemesi, yağ gibi üretiminde artış sağladık.

Aldığımız her tedbirle devletimizin vatandaşın yanında olduğunu gösterdik. STK'ların ihtiyaç sahiplerine destek olduklarını biliyoruz. Devletin öncülük ettiğini gördüğümüz için milli dayanışma kampanyası başlatıyoruz. Biz Bize Yeteriz Türkiyem Kampanyası'na bir yardım hesabı açıldı. Kısa mesaj numaraları üzerinden de bağış yapılabilecek. Amacımız yevmiye ile geçimini sürdüren kesimler başta olmak üzere, alınan tedbirlerden dolayı mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza yardım sağlamaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ulusa seslendi! Milli Dayanışma Kampanyası başladı

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızı belirleyip bu yardımları kendilerine süreceğiz. Muhtarlarımızı da devreye alarak kampanyada toplanan paraları en doğru şekilde yerine ulaşmasını temin edecek. Kampanyaya şahsım olarak 7 aylık maaşımı bağışlayarak açıyorum.

Bakan arkadaşlarımızdan kimi üçer kimi altışar maaşlarını bağışlama kararı aldılar. Bazı bakanlarımız çok daha yüksek bağışı ifade ettiler. Toplamda 5 milyon 200 bin liralık bir bağışta bulunmuş oldular. Meclisteki tüm milletvekillerimiz AK Parti başta olmak üzere tüm partilerimizin teşkilatlarını, belediye başkanlarımızı, bürokratlarımızı kampanyaya katılmaya davet ediyoruz.

Yorumlar (23)
İbraam 11 ay önce
Diğer ülkeler korona İle mücadelede millete para dağıtırken bu milletten istiyor.
Emrah 11 ay önce
Zenginden istiyor ne var bunda zor zamanda birlik olma zamanı.
Ali 11 ay önce
Millet devletten yardim beklerken devlet milletten yardım istiyor
Süleyman 11 ay önce
Pamuk eller cebe. ???? ???? ???? ????
Turgay 11 ay önce
Bizi kıskanan Almanya 800 milyar EURO yu vatandaşı için ayırırken, uçan kaçan uzaya çıkan çağ atlayan ekonomik mucizeler yaratan Türkiye vatandaşından bağış istiyor. Bu iş bağışla mağışla olmaz. Onu ancak belediyeler yapar işte erzak verir falan devletin işi değil bu. E tabi merkez bankasının ihtiyat akçesini bile harcarsan Suriyelilere 50 milyar doları gözünü kırpmadan harcarsan düşeceğin durum budur. Hiçbir şey yapamıyorsan ödeme garantili köprü geçişlerinin ödemesini ertele.Bağışlardan gelecek paranın 100 misli fazlasıdır.
İsimsiz 11 ay önce
Başkanım dukkanlarimiz kapalı cepte para kalmadi kredi kartına yuklenip duruyoruz. Memuru kadrolusu bilmem nesi haftada 1 2 gün çalışıyor maaş tıkır tıkır işliyor biz napacaz onu de. 10 lira yolladım tamam da bize nolacak. Yıllardır milyonlarca suriyeliye baktik ama kendi halkına 2 3 ay bakamiyorsunuz. Tamam herşeyin başı sağlıkta bu olay bitince bize nolacak işyerlerini mı kapatalım. Kira geldi bağkur geldi ödemeler geldi. Herşeyi oteleyip erteliyorsunuz demiyorsunuz ki 3 4 ay bagkurunuz bizden. Faturalarinizi biz karsilicaz. Dünyanın her yerinde devlet milletine yardım ediyor bizde devlete yardım ediyoruz sorun yok edelim de BİZE NE OLACAK??
Sinan 11 ay önce
Enteresan bi durum Allah sonumuzu hayırlı eyler insAllah
İbraam 11 ay önce
7 maaş dediğin Emine ablamın bir çantası, birkaç çantada o satıp versin. Anca makbule geçer..
ORHAN 11 ay önce
Sevgili İbraam ve Süleyman arkadaşlarımız gün dayanışma günüdür siz terbiyesizlik yapmanıza gerek yok sizden isteyen yok vicdanı ve ahlakı düzgün insanlar için geçerli kardeşim rahat olun sizden bahseden yok burda siz gidin para dağıtan ülkenin dinine baglanın arkadaşlar burası size göre değil zaten
Süleyman 11 ay önce
evet bu ülkede doğruları söylemek her daim terbiyesizlik olarak adledilmiştir. ÇALIYORLAR AMA YAPIYORLAR diyen arkadaşlar hadi bakalım eller cebe...
Lütfennn 11 ay önce
Lütfen dini alet edip konuşmayınız. Kendi fikrinizi söylerken buna neden ihtiyaç hissediyorsunuz.
BenDeniz 11 ay önce
Senin ahlakın ve vicdanın bu ülkede yaşamaya müsait değil..!İnsanları küçümseme. Kanal İstanbul projesine para var fedakar halkına yok öylemi? Suriyelilere var kendi halkına yok öylemi? Senin gibi yandaşa yalakaya var namuslu insanına yok. Esas bu ülkede yaşamayı siz haketmiyorsunuz gidin İran’da gidin Arabistan’da yaşayın! Senin namuslu dürüst ülkesi için canını veren insanlara konuşma yorum yapma hakın da yok haddin de. Sen işine bak.
İbraam 11 ay önce
Deprem vergimiz nerede, sağlık primleri nerede, işsizlik kesintisi nerede, şimdi millet din vicdan sömürüsü yapmasın, hazineyi üç beş yandaşa boşaltırken, kara gün akçesini asfalta betona gömerken uyardık, şimdi milletin duygularını sömürme, İsviçre bankakarındaki hesap sahipleri versin, kaynak akıttığın vakıflar versin. Hadi naş naaaşş..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@