banner441

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda tarihi sözler: Bu BM ne işe yarıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu'nda konuştu.

Gündem 24.09.2019, 19:20
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda tarihi sözler: Bu BM ne işe yarıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu'nda konuştu.

Erdoğan, "Şayet her birimiz güvende değilsek hiçbirimizin güvende olamayacağı gerçeğine sırtımızı dönemeyiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyanın bir yanı yüksek refah seviyesi, lüksle hayatını sürdürürken diğer tarafta açlığın, sefaletin, cehaletin kol gezmesi kabul edilemez." ifadesini kullandı.

"Huzurunuzda tekrar ediyorum, dünya 5'ten büyüktür." diyen Erdoğan, "Zihniyetimizi de kurumlarımızı da kurallarımızı da değiştirme zamanı çoktan gelmiştir." şeklinde konuştu.

Nükleer güce dayalı kitle imha silahları konusunda Erdoğan, "Ya herkese yasak ya herkes için serbest olmalı, bu sorunu adalet temelinde çözüme kavuşturalım." dedi.

'Köklü reformları derhal gerçekleştirmeliyiz'

"Tüm ülkeleri adalet, ahlak, vicdan esası üzerine bina ettiğimiz politikalarımıza ve girişimlerimize destek vermeye davet ediyorum." diyen Erdoğan, "BM Güvenlik Konseyinde adalete ve hakkaniyete uygun köklü reformları derhal gerçekleştirmeliyiz." ifadesini kullandı.

'Suriyeliler dışındaki 58 bin düzensiz göçmeni ülkesine gönderdik'

"Suriye'nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin tesisi için kritik gördüğümüz anayasa komitesi etkin ve verimli bir şekilde çalıştırılmalı." şeklinde konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

"Aylan bebeği dünya çok çabuk unuttu. Unutmayın ki bir gün ola aynı durum sizlerin de başına gelebilir.

Yılın ilk 8 ayında 32 bin düzensiz göçmeni denizlerde boğulmaktan kurtardık, Suriyeliler dışındaki 58 bin düzensiz göçmeni ülkesine gönderdik.

Küresel göç mutabakatı ve mültecilere ilişkin küresel mutabakatın etkin şekilde işletilmesine ihtiyaç var.

Tüm dünyayı, Suriye'deki insani krizi durdurmak için inisiyatif almaya, çabalarımızı desteklemeye davet ediyorum.

Erdoğan, "Tüm terör örgütlerine aynı mesafeden bakan bir anlayışı yerleştirmeden Suriye meselesine kalıcı çözüm bulamayız."

"Amerika, koalisyon güçleri, Rusya, İran el ele bu güvenli bölgede mültecileri, çadır kentlerden, konteyner çıkartıp buraya yerleştirebiliriz." diyen Erdoğan, "Bu bölgenin derinliğini Deyr Ez Zor, Rakka hattına indirebilirsek ülkemizden, Avrupa'dan ve dünyanın diğer bölgelerinden geri dönecek Suriyeli sayısını 3 milyona kadar çıkartabiliriz." ifadesini kullandı.

Erdoğan, "Güvenli bölgelere dönüşleri desteklemek için Birleşmiş Milletler öncülüğünde bir bağışçılar konferansı düzenlenebileceğini düşünüyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye olarak Kıbrıs Türk halkının güvenliğini ve haklarını teminat altına alan bir çözüm bulunana kadar çaba göstermeye devam edeceğiz." dedi.

Muhammed Mursi’nin vefatına ilişkin Erdoğan, "Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı'nın mahkeme salonunda çırpınarak ölmesi ve ailesinin defnine müsaade edilmemesi içimizde kanayan yaradır." şeklinde konuştu.

Erdoğan, "İran'ın faaliyetleriyle ilgili tartışmaların ve bu ülkeye yönelik tehditlerin bir an önce rasyonel bir zeminde çözülmesini temenni ediyoruz." dedi.

'Aldığımız kararlarla tesirli olamıyorsak adalet nerede temerküz edecek'

"Masum Filistinli kadının İsrail güvenlik güçlerince alçakça öldürüldüğü görüntüler de vicdanları harekete geçiremiyorsa sözün bittiği yerdeyiz." şeklinde konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

"Çözüm, 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve mütecanis topraklara sahip Filistin devletinin bir an önce kurulması.

Adalet, ahlak, vicdan temelinde yeniden yapılandırılacak bir Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi insanlığa yeniden umut verecektir.

Yüzyılın anlaşması olarak takdim edilen girişimin amacı Filistin Devletinin ve halkının mevcudiyetini tamamen ortadan kaldırmak mıdır?

BM'nin, Güvenlik Konseyinin, İsrail'e ilişkin kararları uygulamaya geçmiyor. O zaman BM ne işe yarıyor? Aldığımız kararlarla tesirli olamıyorsak adalet nerede temerküz edecek."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda tarihi sözler: Bu BM ne işe yarıyor?

Erdoğan, şöyle konuştu:

"(Irkçılık) Bu hastalığın adeta bir çılgınlık haline dönüşmesinin sorumluluların en başında bu tür eğilimleri tahrik ederek oy kazanmaya çalışan popülist siyasetçilerle ifade özgürlüğü bahanesiyle nefret söylemlerini normalleştiren çevreler geliyor." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "75. Genel Kurul Başkanlığı görevine talibiz, AB eski Bakanı, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı, Büyükelçi Volkan Bozkır'ı aday gösterdik." dedi.

Erdoğan, Christchurch saldırısının olduğu 15 Mart'ın, BM'ce İslam Düşmanlığına Karşı Uluslararası Dayanışma Günü ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkes için özgürlük, herkes için barış, herkes için refah, herkes için adalet, herkes için huzurlu ve güvenli bir gelecek çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM Genel Kurulu'nda tarihi sözler: Bu BM ne işe yarıyor?


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (23)
Uğur yalçın 4 ay önce
ABD jewish conğrais asc propilen in courağe ödülü nü kim aldı niye aldı niye verdiler yahudi cesaret madalyası semboli davut boynuzudur tevratta davut ve boynuzu ayrı işlenmiştir yahudi kutsal tapınağının vazgeçilmez bir parçasıdır Sina dağında tanrı tarafından musaya verilen emirde ğeçer ki sunağı akasya ağacından kare biçiminde yap e boyu beşer, arşın yüksekliği üç arşın olsun dört üst köşesine boynuzlar yap hepsini tunçla kapla Tevrat çıkış 27.1/2.tabi İsrail in sınırları neresi acaba diye sordunmu ya Allah bismillah ver rüzğarı yiyen çok nasılsa ülkede İsrail malı olmayan ürün tohum kalmadı ğit ortadoğunun en büyük Cola fabrikasını aç carğile dünya yer ver sonrada İsrail nerde imiş bence burada hacı heryerde
tanrı kimi korusun? 4 ay önce
Allahu akbar
No name 4 ay önce
Sen olmaliydin Cumhurbaskani
Recep Ayar 4 ay önce
Uğur yalcın boş konuşuyorsun, yok öyleymiş böyleymiş bunlar boş sözler sen adamın içraatlarına bak gerçeği görürsün.
Gariban 4 ay önce
gerçekleri haykırmakta yürek ister uğur bey.. ben erdoğanı sevmem..ama lider birazda dik duracak..biz ne pısırık liderler gördük..iki kelime edemeyen.kim var arkasında Erdoğanın..hiç kimse...israilin arkasında kim var...Abd ve diğer siyonistler..bide bu taraftan bakın..
Hasan 4 ay önce
Yaser Arafat demişti ki "Türkiyenin Kıbrısı işgal ettiği gibi İsrail de Filistini işgal etti". Bana ne Filistinden. Parayla topraklarını yahudilere satarken düşüneceklerdi. Bugün de parayla topraklarımız araplarlara satanlar yarından sorumludur
Vatandaş 4 ay önce
Keşke herkes senin gibi gerçeği gören muhalif olsa gariban kardeşim.
Aristo 4 ay önce
ABD ticaret bakanı kim Louis ross Jr peki kim bu adam ünlü yahudi alman kökenli roskshildlerin bir numaralı adamı arkasında durup yükseittikleri bir bakan eee sen ikide bir nereye ğidip kiminle konuşuyorsun amerikasa ve bu adamla adam yahudi ve Avrupa'daki çoğu bankanın finans kuruluşunun arkasında senin ülkende askeri üssü olan müttefikim diye suriyede devriye attığın abd nin bir etkin bakanı ki tümüne yakını yahudi kontrolünde kime ne anlatırsan boş madem o kadar İsraile kızıyorsun abd ile ki İsrail demek abd demek ilişkiyi tamamen keseceksin bir öyle bir böyle yemezler mavi marmarayı da unutmadık nasıl kıvırdınız
No name 4 ay önce
Politika demek ayni anda 4 dügünde oynamak demek senin politikanlan Devlet 3günde batar
Ismail 4 ay önce
Samimiyet yok.
Uğur yalçın 4 ay önce
Evet ğerçekler üzücü olur bende sizin ğibi bakabilirim ama uzun yılların tecrübesi ve dünya yı kimim yönettiği ni kimin piyon kimin asıl oyun kurucu olduğunu çok acı tecrübelerle öğrenen eski bir asker olarak maalesef üzülerek durumu izah etmeye çalıştım askeri rütbelerimiz ki özellikle çavış onbaşı işaretleri dahi abd ordusu kopyasıdır İsraile her türlü ticari desteği verip onun hamisi olan abd yi müttefik kabul edip onun projesi olan büyük ortadoğu projesinin eş başkanıyım dersen kusura bakma abd eşittir İsrail ayıramazsın o zaman kim boş konuşuyor sizde anlarsınız iyi uykular size
DuRsUnTeMeL 4 ay önce
Size %100 katılıyorum. Bu millete iyi uykular dilemekle çok iyi yaptınız. Ben de uyumaya devam diyeceğim başka ne diyeyim.
Haktan Şaşmaz 4 ay önce
Evet bencede iyi geceler. Sen git yat. Istersende hep yat hiç kalkma. Gereksiz bilgilerinle insanların aklını karıştırma
Vatandaş 4 ay önce
İslamın masum ve mabedi mescidi aksa müminler namusu Kudüs esaret altında kaldın sana sahip çıkan yok. Müslümanlar başsız Ümmet paramparça ( hilafeti kaldıranların canı dinlenmesin ) sahipsiz kaldın ey Kudüs. Bize yazıklar olsunki biz senin savunmaktan aciz ve bihaberiz üstelik seni savunan koca yürekli reisimizede dil uzatma cesaretini gösteriyoruz. ( onlar kendini bilirler )
Trabzonlu 4 ay önce
Gurur duyuyoruz, Adam Dünya mazlumlarının sesi. Bu yaptığı konuşmaları diyebilecek başka lider yok, bu yüzden yanındayız
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@