Çocuğunuza bunu yapmayın !

Antalya’da anne baba çocuk enstitüsü Yansıma’nın kurucusu ve Türkiye Üstün Zekalılar Vakfı (TÜZYEKSAV) Antalya Temsilcisi Uzman Psikolojik Danışman ve Pedagog Seçil Özcan, TEOG sınavı sonrası anne babalara büyük bir sorumluluk düştüğünü belirterek, çocukl

Gündem 25.12.2014, 16:30
Çocuğunuza bunu yapmayın !

Antalya’da anne baba çocuk enstitüsü Yansıma’nın kurucusu ve Türkiye Üstün Zekalılar Vakfı (TÜZYEKSAV) Antalya Temsilcisi Uzman Psikolojik Danışman ve Pedagog Seçil Özcan, TEOG sınavı sonrası anne babalara büyük bir sorumluluk düştüğünü belirterek, çocuklarını asla başka çocuklarla kıyaslamamaları gerektiğini söyledi.

Stres düzeyi yüksek bir sınav sonrası, çocuğun kaygı durumunu azaltmak ve yakın zamandaki diğer sınava motive etmek için ebeveynlerin öncelikle sınav sonucu ne olursa olsun çocuklarına destek vermesi gerektiğinin altını çizen Özcan, “Ebeveynler olarak çocuklarınızı sevdiğinizi ve hayatınızın en değerli varlıkları olduklarını hissettirin. Ayrıca çocuğunuzun çabasını takdir edin, motivasyonunu yükseltecek aktiviteler hazırlayın” dedi.


Sınav sonrası çocuklarda sınav kaygısı oluşmasının son derece olağan olduğuna da dikkat çeken Özcan, bu süreçte çocuğa yapılması en tehlikeli şeyin diğer çocuklarla kıyas olduğuna vurgu yaptı. Seçil Özcan, “Fatma’nın sınavı iyi geçmiş, sorular kolaymış’, ‘Mehmet’in de iyi geçmiş ama o zaten çok fazla ders çalışıyordu’ tarzında cümleler anne ve babaların yaptığı en büyük hata. Bu tür kıyaslarla çocuklarını motive ettiklerini zanneden ebeveynler aksine çocuklarının moral ve motivasyonlarına ciddi darbe indiriyorlar. Unutulmamalıdır ki, her çocuk tekdir ve özeldir. Çocuğunuzun sınav sonuçlarını ve çalışma davranışlarını başkalarıyla karşılaştırmak gerekir” diye konuştu.

Çocukların başarılı bir sınav süreci geçirmeleri için evde sakin, dingin ve mutlu bir aile ortamının varlığının da başarıyı doğrudan etkilediğini belirten Uzman Psikolojik Danışman ve Pedagog Özcan, çocuklarının ikinci sınavda başarılı ve verimli olmaları için anne babalara, “Çocuklarının geleceği için büyük fedakarlık yapan ebeveynler yıkıcı değil yapıcı olmalılar ve her zaman çocuklarının yanında olduklarını onlara hissettirmeliler” tavsiyesinde bulundu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@