CIA'dan Kaşıkçı cinayeti değerlendirmesi

CIA Muhammed bin Selman’ın, Kaşıkçı’nın öldürüldüğü sıralarda gazeteciyi infaz eden ekibi denetleyen danışmanına gönderdiği belirtilen 11 mesajın içinde “öldürme emrini vermiş olabileceği” açıklamasında bulundu.

CIA'dan Kaşıkçı cinayeti değerlendirmesi

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), Suudi Arabistan  Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın  öldürüldüğü sıralarda gazeteciyi infaz eden ekibi denetleyen danışmanına  gönderdiği belirtilen 11 mesajın içinde “öldürme emrini vermiş olabileceği”  değerlendirmesinde bulundu. 

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman,  Kaşıkçı’nın ekim ayında ölümünden önceki ve sonraki saatlerde, cinayeti işleyen  ekibi denetleyen çok yakın bir danışmanına en az 11 mesaj gönderdiği ve bu  mesajlar arasında "muhtemelen öldürme emrini" vermiş olabileceği ileri sürüldü.

CIA'nın değerlendirmesinde, Suudi Prens'in ayrıca Ağustos 2017’de,  yakınındaki isimlere, Kaşıkçı’yı Suudi Arabistan’a dönmeye ikna etme çabalarının  başarılı olmaması halinde “Onu, Suudi Arabistan’ın dışında (yurt dışında)  yemleyip, bir şeyler ayarlayabiliriz.” dediği iddia edilerek, Veliaht Prens’in  Kaşıkçı planından önceden haberdar olduğu çıkarımı yapıldı.

CIA belgesine göre, Prens Muhammed tarafından elektronik mesajlar Suud  el-Kahtani’ye gönderildi.

Kahtani’nin, Kaşıkçı’yı öldüren 15 kişilik ekibi denetlediği ve aynı  zamanda da ekibin İstanbul'daki lideriyle doğrudan iletişim halinde olduğu öne  sürülen belgede, Muhammed bin Selman ile Kahtani arasındaki mesajların içeriğinin  bilinmediği belirtildi. Belgede, mesajların hangi biçimde gönderildiği bilgisi de  paylaşılmadı.

CIA tarafından yapılan bu son derece gizli değerlendirmede, Kaşıkçı’yı  öldürmek için gönderilen Suudi ekibin, Prens Muhammed'in Kraliyet  Muhafızlarındaki en üst güvenlik birimlerince ve Kahtani'nin başında olduğu,  Suudi Kraliyeti’nin basın işlerinin yürütüldüğü birim içinde toplandığı ifade  edildi. Belgede,  söz konusu ekibin, Muhammed bin Salman’ın izni olmadan  operasyonu yürütmesinin çok muhtemel olmadığı yorumunda bulunuldu.

"2015'te Veliaht  Prens’in iznini açıkça talep etti"

2015'ten bu yana Prens Muhammed bin Salman’ın, “Kahtani ve Basın  İşleri ve Araştırma Merkezine (CSMARC), muhaliflerini yurt içinde ve yurt  dışında, "bazen şiddete başvurarak hedef almalarını emrettiğinin” ileri sürüldüğü  belgede, Kahtani’nin, “2015'te diğer hassas operasyonları sürdürürken, Veliaht  Prens’in iznini açıkça talep ettiği” aktarıldı.

Suud el-Kahtani, özellikle Veliaht Prens'in göreve gelmesiyle oluşan  Suudi Arabistan'ın yeni politikalarını benimseyen önemli kişilerden biri olarak  biliniyor.

"Yorum yok"

Bir CIA sözcüsü rapor hakkında yorum yapmayı reddederken, bir Beyaz  Saray yetkilisi de Beyaz Saray'ın istihbarat konularında yorum yapmadığını  söyledi. Suudi Arabistan Büyükelçiliği ve Kahtani’den de konuya ilişkin yorum  yapılmadı.

ABD yönetimi, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle  bağlantılı oldukları gerekçesiyle Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın eski  başdanışmanı Suud el-Kahtani ve Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed  el-Katibi'nin de aralarında bulunduğu 17 Suudi hakkında yaptırım kararı almıştı.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE

banner421

banner426

banner432

banner443

banner441