7m


7m

hyundai

CHP'li Ahmet Kaya: İktidarımızda Kota-Kontenjan sorunu kalkacak

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Çay üreticilerinin sorunlarına değindi.

Gündem 27.05.2021, 12:02
CHP'li Ahmet Kaya: İktidarımızda Kota-Kontenjan sorunu kalkacak

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP iktidarında, çay üreticileri ile istişare edilerek bir Çay Kanunu yapılacağını söyledi.

 Kaya, “İktidarımızda, üreticilerimizle birlikte çay kanunu çıkaracağız, kota ve kontenjan uygulamalarını kaldıracağız, taban fiyatın altında çay alınmamasını sağlayacağız, çay ithalatına son vereceğiz, üreticilerimiz alın terinin karşılığını alacak ve emek sömürüsü son bulacak” dedi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, çay üreticilerinin en büyük sıkıntılarından biri olan çayda kota ve kontenjan uygulamalarına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir konuşma gerçekleştirdi. Çay sezonunun başlamasının ardından daha 1 hafta geçmesine rağmen 4 lira olan yaş çay taban fiyatının, 2,7 liraya düştüğüne dikkat çeken Kaya, çay üreticilerinin çaresiz bırakıldığını ve özel sektörün insafına terk edildiğini söyledi. Kaya, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

YAŞ ÇAY TABAN FİYATI 2,7 LİRAYA DÜŞTÜ

“Geçtiğimiz hafta yaş çay taban fiyatı desteklemeyle beraber 4 lira olarak açıklanmıştı. Daha bir hafta oldu, bu fiyat şu anda 2,7 liraya düştü. Neden mi düştü? ÇAYKUR'un kota ve kontenjan uygulamaları yüzünden. Üreticilerimiz bir dönüm çaylıktan ortalama 1.000-1.200 kilogram çay kesiyor. ÇAYKUR kota koyarak bu çayın sadece 600 kilogramını alıyor ve üreticiye âdeta "Geri kalanı ne yaparsan yap." diyor.”

İKTİDARIMIZDA EMEK SÖMÜRÜSÜ SON BULACAK

“Yetmiyormuş gibi, günlük kontenjanı da 10 kilograma düşürüyor. Bu bir zulümdür; çay üreticilerimizin emeğini, alın terini özel sektörün insafına terk etmektir. Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu dünkü grup toplantısında sözünü verdi. İktidarımızda üreticilerimizle birlikte çay kanunu çıkaracağız, kota ve kontenjan uygulamalarını kaldıracağız, taban fiyatın altında çay alınmamasını sağlayacağız, çay ithalatına son vereceğiz, üreticilerimiz alın terinin karşılığını alacak ve emek sömürüsü son bulacaktır.”

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, salı günü gerçekleştirdiği CHP grup toplantısında şunları söylemişti: “Çay üretimi başladı, üreticiler şikayetçi, her dönem şikayetçiler. Bir; çay kanununu niye çıkarmıyorsunuz? Rizeliye sormak isterim: Ya arkadaş, sevgili Rizeli kardeşim, ya bu AK Parti milletvekilleri geldiği zaman, "ya 19 yıldır iktidardasınız kardeşim ya, çay kanununu niye çıkarmıyorsunuz?" diye bir soru sormuyor musunuz? Ha derlerse ki, "ya biz bunu beceremiyoruz, çıkaramıyoruz" söz ben çıkaracağım, ben hazırlayacağım, Cumhuriyet Halk Partisi Grubu hazırlayacak. Altına basacak imzayı, verecek ama çay kanunu hazırlarken çay üreticileriyle bir araya geleceğiz, konuşacağız. Bu kanun senin işini görüyor mu, görmüyor mu? Kota ve kontenjanın kaldırılması lazım. Ne kotası, ne kontenjanı kardeşim? Ekmiş, emek harcamış, gübrelemiş; şimdi kesiyor, satacak. "Efendim, kontenjan var." Ne yapsın şimdi? Tarlayı mı imha etsin bu adam? Çayda taban fiyat uygulaması olması lazım. Bir rakam açıklıyorlar ama bu taban değil, tavan olarak anlaşılıyor, herkes onun altında satıyor. Değerli arkadaşlarım; ayrıca çay ithalatı uygulamasına da son verilmesi lazım. Ne çay ithalatı ya? Çay Türkiye'de kardeşim.”
 


Yorumlar (5)
Erdinç 1 yıl önce
Tabi canim ne guzel ufur ufurebldiginnkadar cayin tamamini alacagim findigin hepsini alacagim yuksek fiyat verecegim pamugu alacagim tutunu alacagim her ilde vekikleriniz bol keseden atip tutuyor yecavuzculeriniz icin ne yaptiniz onu soyle kaya
SALİH 1 yıl önce
ESKİ SİYASİLER GİBİ KONUŞMUŞ. BOL KESEDEN ATMİŞ YİNE.
veysel 1 yıl önce
Nasıl olacak bu iş fabrıkaların işleme kapasıtesı var bana pek mantıklı gelmıyor
Ercan Güneş 1 yıl önce
Kota kalkacak demek Üretici 2-3 günde 10-15 ton çayını kırıp fabrikaya dayatacak demektir. fabrika işleyemeyecek ve bekleyen çay yanıp çöpe gidecek demektir. Tribünlere oynamak işte tam da budur. Kulağa hoş geliyor ancak kazın ayağı öyle değil. Asgari ücreti de 10 bin TL ilan edin. veren kaç kişi olabilir ? herkese iş vaadedin, olabilir mi? yerse.. Oylar gelsin de..Sonra bakarız..
Kaptan 1 yıl önce
İktidar da değil ya bol keseden atıyor, keşke yapabilecekleri şeyleri söyleseler. Ekrem de aynı sallıyordu. Yine de isteğim ülkenin menfaatine iş yapmaları...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@