Çalışma izin belgesi nasıl alınır? E devlet çalışma izin belgesi ekranı

Bu akşam itibariyle başlayıp 17 Mayıs'a kadar sürecek kısıtlama döneminde çalışması gereken kişiler sokağa çıkmak için çalışma izin belgesi alması gerekiyor. Peki E-devlet'ten çalışma izin belgesi nasıl alınır? İşte detaylar

Gündem 29.04.2021, 08:32
Çalışma izin belgesi nasıl alınır? E devlet çalışma izin belgesi ekranı

17 Mayıs'a kadar sürecek olan tam kapanma süreci için en çok merak edilen konu dışarıya çıkıp çalışması gerekenlerin nasıl çıkacağıydı. Bu konuda gereken açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi. Dışarıya çıkmak zorunda olanlar çalışma izin belgesi almak zorunda olacak. Edevlet çalışma izin belgesi ekranı da hazırlanarak hizmete sokuldu.

Çalışma belgesi e devlet başvuru ekranı, tam kapanma süreci ile beraber vatandaşların yoğunlaştığı konulardan oldu. Kısıtlama süresince, muaf olanlar, cezai durumla karşılaşmamak adında çalışma izni alacaklar.

ÇALIŞMA İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Bakan Süleyman Soylu, tam kapanmada çalışmak zorunda olanları ilgilendiren bir açıklama yaptı. İçişleri Bakanı Soylu, kısıtlamadan muaf sektörlerde çalışanların işe gidip gelme sürecinde izin belgelerini nasıl alacaklarına ilişkin soru üzerine de markette, bakkalda, üretim, lojistik, tedarik gibi alanlarda çalışanlar için de süreci kolaylaştırdıklarını vurguladı.
 
Soylu, şunları kaydetti:

"Çalışma izin belgesiyle ilgili arkadaşlarımız yarın (bugün) akşam devreye koyacaklar. e-Devlet üzerinden SGK tuşuna basıp T.C. kimlik numaraları girilerek, çıktı alınacak. Bu kadar. Kurumların ayrıca bir yazı vermesine gerek kalmayacak.
 
İŞ YERİ ÇALIŞMA BELGESİ VEREBİLECEK

Diyelim ki alınamadı, onu da yarın tekrar yayınlıyoruz, bu sefer çalışılan kurumlar size bir görevli kağıdı verecek. Bu görevli kağıdında ad, soyad ve kurumun 'Bu benim şu SGK kaydıyla çalışanımdır. Bunun suistimalinden ben de sorumluyum' diye bir kağıt imzalayacak.

Yani hem e-Devlet üzerinden bunu çok rahat bir şekilde vereceğiz, kimseden yazı alınmasına gerek kalmayacak. Eğer alınamıyorsa da iş yerinden bir belge alınabilecek. Hem klasik hem modern metodumuz var."
 
Daha önce muafiyet belgesi olanların bunu bir "serbest dolaşım belgesi" gibi kullandığı, şehir içinde istediği gibi dolaştığının anımsatılması üzerine Soylu, asla böyle olamayacağının altını çizdi.

Bakan Soylu, "Dün iki ayrı toplantı yaptık. Tüm kuralları kolluk birimlerimizle, valilerimizle, kaymakamlarımızla ele aldık. Bu kuralları harfi harfine 17 gün uygulayacağız." dedi.
 
ÇALIŞMA BELGESİ ALMA EKRANI

E devlet sistemi www.turkiye.gov.tr adresine girdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulama ekranına tıklamanız gerekiyor. Daha sonra e devlet şifresi ve T.C kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekrandan SGK kaydınızı görüntüleyebilir ve çıktı olarak alabilirsiniz. SGK kaydı almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

E DEVLET SGK KAYIT BELGESİ SORGULAMA EKRANITrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
MUSTAFA 5 ay önce
satın bakana soruyorum şimdi yaptım hata veriyor sürekli ne pamak lazım kolaylaştıracaklarmış oldu oldu
borabay 5 ay önce
Süleymen efendi, SGK ekranında böyle bir link henüz açılmamış. Lütfen hizmeti başlatmadan milleti yönlendirmeyin. cek cak mış miş...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@