Biden soykırım dedi Türkiye'den jet yanıt

 ABD Başkanı Biden, 1915 olayları için "Soykırım" dedi.

Gündem 24.04.2021, 19:56
Biden soykırım dedi Türkiye'den jet yanıt

ABD Başkanı Biden, skandal bir karara imza atarak sözde "Ermeni soykırımını" resmi olarak tanıyan bir bildiri yayınladı. Açıklamada "soykırım" ifadesi kullanılırken Biden, "Suçlamak için değil bir daha yaşanmasın diye söylüyorum" dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, 1915'in yıldönümüyle ilgili açıklamasında 'soykırım' sözcüğünü kullandı. Biden'ın yazılı olarak yaptığı açıklamada ilk ve son paragraflarda olmak üzere iki defa 'soykırım' ifadesi yer alırken, "Bunu suçlamak için değil, yaşananların tekrarlanmamasını garanti etmek için yapıyoruz" denildi.

SKANDAL TANIMLAMAYI 2 KEZ KULLANDI

Biden, "Ermenilerin hikâyesini onurlandırıyoruz. Acılarını görüyoruz. Tarihi teyit ediyoruz. Bunu suçlamak için değil, yaşananların tekrarlanmamasını garanti etmek için yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

İLK REAGEN TANIMIŞTI SONRASINDA GERİ ADIM ATMIŞTI

Biden'dan önce 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendiren son ABD Başkanı Ronald Reagan'dı. 1981 yılında bu yönde açıklama yapan Reagan, Türkiye'nin baskıları sonucunda geri adım atmıştı

TÜRKİYE'DEN JET YANIT

Skandal kararın ardından Türkiye'den ilk tepkiyi Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu gösterdi. Çavuşoğlu açıklamasında, "Sözcükler tarihi değiştiremez, yeniden yazamaz. Tarihimiz hakkında kimseden ders alacak değiliz. Siyasi fırsatçılık barış ve adalete karşı en büyük ihanettir. Tek dayanağı popülizm olan buaçıklamayı tümüyle reddediyoruz." ifadelerini kullandı.

DAHA ÖNCE "BÜYÜK FELAKET, TEHCİR VE KATLİCAM" İFADELERİ KULLANILMIŞTI

Biden'dan önceki iki ABD başkanı olan Donald Trump ve Barack Obama, göreve geldikten sonra konuya ilişkin yaptıkları tüm açıklamada Ermenice "Büyük Felaket" anlamına gelen, "Meds Yeghern" ifadesini kullanmıştı.

ABD başkanları, 1993 yılında Bill Clinton döneminden bu yana 1915 olaylarıyla ilgili düzenli olarak her yıl yazılı açıklama yapıyor. 1915 olayları genellikle "büyük felaket, tehcir ve katliam" gibi ifadelerle betimleniyordu.

SEÇİM SÜRECİNDE NİYETİNİ BELLİ ETMİŞTİ

ABD Başkanı Joe Biden, başkanlık seçimi sürecinde, 1915 olaylarına sözde 'soykırım' diyeceğini ifade etmişti. ABD'deki 50 eyaletin 49'u 1915 olaylarını sözde 'soykırım' olarak tanırken, yalnızca Mississippi eyaleti olayları tarihçilerin değerlendirmesine bırakmıştı.

BEYAZ SARAY'DAN İLK SİNYAL DÜN GELMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Jalina Porter, dün Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenledi. Düzenlediği basın toplantısında sözde 1915 olaylarına ilişkin açıklama yapan Porter, Washington'un 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıdığını açıklayacağını söylemişti. Toplantıda fazla detay vermeden açıklama yapan Sözcü Jalina Porter, "Sözde Ermeni soykırımı ile ilgili olarak, yarın bir açıklama bekleyebilirsiniz" ifadelerini kullanmıştı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
dördüncücemre 5 ay önce
Amerika önce Kızılderili soykırımının hesabını versin daha sonra Japonya soykırımı ve sonrakiler. Aydan post Amerikalıdan dost olmaz uyan ey Türk titre ve kendine gel.
OSMANLI 5 ay önce
hristiyan ermeninin hristiyan yalancıları bozacının şahidi şıracı fetö sevici o zamanki ermeni çeteleri hainleri nasıl kullandıysanız şimdiki fetöcüleride öyle kullandınız biz emellerinizi soykırım yalanına intikamına alet eden şarlatanlarsizlerin ne olduğunuzu çok iyi biliyoruz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@