Biden görüşmesi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama: ABD, PKK'ya desteğini sonlandırmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD, YPG/PKK'ya desteğini sonlandırmalı. Biden ile görüşmemizde bunu açıkça ifade ettim" ifadelerini kullandı.

Gündem 14.06.2021, 21:19
Biden görüşmesi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama: ABD, PKK'ya desteğini sonlandırmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden ile ikili görüşmesinin ardından açıklama yaptı. Biden'la yaptıkları görüşmenin olumlu geçtiğini belirten Erdoğan, "ABD, YPG/PKK'ya desteğini sonlandırmalı. Biden ile görüşmemizde bunu açıkça ifade ettim" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile baş başa görüşmesinden sonra Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO karargahında kameraların karşısına geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

"DÖNEM ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMA DÖNEMİDİR"

"Yaptığımız görüşmelerin tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bölgesel aktörlerin karar alma süreçlerindeki etkisi ağırlığı günden güne artıyor. Son 1,5 yıldır insanlığın gündemini belirleyen korona salgını bu değişimi sağlamıştır. Salgın küresel sistemdeki açıkları ve yapısal sorunları bir kez daha gözler önüne sermiştir. Ekonomiden ticarete kadar çok geniş yelpazede salgının artçı sarsıntılara maruz kalıyoruz. Demokrasi ve demokratik değerler yara alırken, sorun çözme mekanizmaları içtenliklerini kaybediyor. Salgınla beraber ekonomileri iyice kötüleşen az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere olan yardımların şarta bağlanması hakkaniyete olan inancı aşındırıyor. Gelişmiş ülkelerin korumacı tedbirlere başvurması salgın kaynaklı ekonomilerin derinleşmesine sebep oluyor. Dünyanın içinde bulunduğu bu manzara bize ittifak ve dayanışma ruhunun önemini göstermiştir. NATO'nun hem belirleyici hem de üstlenmesi gereken sorumluluklar artmıştır. Dönem sorumluluktan kaçma dönemi değil elini taşın altına koyma dönemidir.

"HASSASİYETLERİMİZİ MÜTTEFİKLERİMİZİN DİKKATİNE SUNDUK"

Zirve vesilesiyle ABD Başkanı Biden'la az evvel bir araya geldim. NATO Brüksel Zirvesi'ni küresel ölçekte kritik hadiselerin yaşandığı böyle bir atmosferde gerçekleştirdik. 2030 sürecine ilişkin önemli kararların alındığı zirveyi tamamladık. Güvenliğin bölünmezliği, dayanışma başta olmak üzere ilkelerinden taviz vermemesi için vurguladık. Türkiye'nin önceliklerini, hassasiyetlerini müttefiklerimizin dikkatine sunduk.

"PKK'YA VERİLEN DESTEĞİN SONA ERDİRİLMESİNİ AÇIKÇA İFADE ETTİK"

Terör meselesinde örgütler arasında ayrım yapan çarpık anlayış mevcudiyeti ne yazık ki koruyor. Böyle bir anlayış terörü yok edemeyeceği açıktır. DEAŞ tehdidinin yeni isimler altında varlığını sürdürmesi, çifte standardının olmadığını göstermiştir. Türkiye DEAŞ'a karşı mücadele etmiş, Suriye sınırından atılmasını sağlamış tek NATO ülkesidir. Son günlerde İdlib'e yönelik hem rejim hem de PKK'ya yoğunluklu saldırıların artması bu bölgeyi kaosa sürüklemeyi amaçlamaktadır. YPG örgütü 14 masumu katletmiştir. Bu örgütün kanlı çirkin yüzünü göstermeye kafidir. Gerek Zirve hitabımızda gerek ikili görüşmelerimizde YPG/PKK'ya verilen hizmetin sona erdirilmesini açıkça ifade ettik.

SURİYE SORUNU

Suriye'nin terör kampı olmasının önüne de geçmeye çalıştık. Yakalayıp kaynak ülkelere teslim ettiğimiz teröristlerin ellerini kollarını sallayarak serbestçe dolaşabilmesi hatta kimi ülkelerde eylem yapabilmesi zaafiyettir. Türkiye yabancı savaşçıların engellemesine yönelik çabalarında tek başına bırakılmıştır. Yaklaşık 10 yıldır ,3.6 milyon Suriyeliye sahip çıkan Türkiye'ye verilen taahhütlerin çoğu yerine getirilmemiştir. Meşru hükümetin daveti üzerine sağladığımız eğitim ve danışmanlık hizmeti, Libya'nın iç savaşa yönelmesini engelledi. Dağlık Karabağ'da 30 yıllık gecikmiş de olsa adalet tecelli etti. Husumetin yerine barışın alabileceği yeni bir dönemin kapıları aralandı. Zirve vesilesiyle ABD Başkanı Biden'la az evvel bir araya geldik. Uzun yıllara dayalı dostluğumuzun bulunduğu Biden'la kapsamlı bir görüşmede bulunduk. Etkin işbirliğine ihtiyaç duyduğumuz bölgelerde sayın Biden ve ekibiyle görüştük. Doğrudan diyalog kanallarını koruma konusunda mutabık kaldık.

"SAMİMİ BİR GÖRÜŞME OLDU"

Neticede son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu. Her alanda saygı ve çıkara dayalı verimli bir işbirliğini başlamasına yönelik olduğunu görüyoruz. Türkiye-ABD meselelerinde çözülemeyecek bir meselenin olmadığını düşünüyoruz. Avrupa'nın barış ve güvenliğine büyük katkı yapmış Türkiye'nin ABD ile aynı hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz.

"AVRUPA BİRLİĞİ KONUSUNDA GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUK"

Salgın boyunca video konferans marifetiyle Merkel'le bu kez yüz yüze görüştük. Sayın Miçotakis'le görüşmemizde yeniden canlandırdığımız diyalog mekanizmasını kararlaştırdık. Pozitif gündemi destekleyecek adımların karşılıklı atılması konusunda fikir birliğine vardık. Biz görüşmelerimizi özel hattan yapmak suretiyle aramıza kimseyi sokmama kararını vardık. Bu görüşmelerde de ikili ve bölgesel konularla birlikte Avrupa'daki gelişmeleri ele aldık. Dün Litvanya ve Letonyalı mevkiidaşlarımla da görüşmeler oldu. Türkiye Avrupa Birliği konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Dün ayrıca Macaristan Başbakanıyla verimli bir görüşme yaptık. Belçika hükümetine, Stoltenberg'e teşekkürlerimi sunuyorum. Zirvenin hayırlara vesile olmasını diliyorumTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (10)
Şevket şevki kırık 2 ay önce
Hacı kim takar Yalova kaymakamın ı abd nin ğözün de Yalova kaykamı kadar hükmün yok bak işine abd dünyayı yönetiyor bizim durum ortada ğaz la çalışıyoruz biz sen ğaz bıl ğel bırak oraları mevzu derin
yakun 2 ay önce
Suriye' nin İdlib kentinde El Nusracı teröristleri beslemek bizim ne işimize yarayacak Allah aşkına. Birde: "ABD, YPG/PKK'ya desteğini sonlandırmalı. Biden ile görüşmemizde bunu açıkça ifade ettim" böyle demiş, peki Biden ne demiş? Emriniz olur efendim demiştir. Havuz medyası boş yere dünya lideri demiyor.
Trabzonlu 2 ay önce
Hamd olsun ülke de her şey düzeldi mafya, yoksulluk, işsizlik, bolluk bereket ortadan kalktı.. Hamd olsun ermeni olayları dünya gündeminden kalktı Amerika sustu özür diledi.. HAMD OLSUN..
Hamza 2 ay önce
Ben anlamadım bu abd dostum düşman mı bir karar veremediler sabah akşam batı şöyle düşmanımız batı böyle düşmanımız haçlılar yahudi ler zalimler dinsizler bizi kıskanıyorlar pkk yı destekliyorlar her olayın arkasında bu dış ğüçler var şöyle kötüler böyle kötüler eeeee sonra ğit ayaklarına yumruklu selamlaş sırıt sarıl ğülüş eee hani düşmandık bu ne iş hacı orda öyle burda böyle ha yanar döner rüzğar ğülleri
Ceyhun K. 2 ay önce
[13 Haziran: Biden'a 24 Nisan'ı ve F35'i soracağım! 14 Haziran: (Gazeteci)-Biden'ın 1915 olaylarının soykırım olarak tanıması gündeme geldi mi? (Erdogan)-Hamdolsun gelmedi.] Nasıl yani? Bizim anlayamadığımız dünya liderliği böyle bir şey olsa gerek(!)
H. M 2 ay önce
Ermeni soykırım yasası amerikan meclisinden AKP döneminde yıllar sonra geçti. Bugü ki toplantıda hamd olsun gündeme gelmedi.. Pkk ypg süriyenin doğusunda kurmaya çalıştığı kürt devletini asla kurdurmayacağız Bu toplantıda çok büyük kazanımlar elde ettik. Dünya liderimize sonsuz teşekkürler
Borabay 2 ay önce
İçerde, ne vereyim abime, dışarda meli malı, yersen Türkiye..
Bilenbiri 2 ay önce
Yazmayayım diyorum lakin ...!
Sizin gibi hasetinden kuduranlara diyecek bişi yok kudurun,.....!
Yakında yerli aşı da var....iyi gelir ...!
Ali Can 2 ay önce
Toplam 30 dakika görüşüldü.
10 Dakikasını hal hatır ve tercümeye çık kaldı sana 20 dakika
Ne görüşüldü 20 dakika da çok merak ediyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@