7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

BBP'den asgari ücret önerisi

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, "2019-2020 arasındaki bütçe artış oranı yüzde 22.5. Bu hesaplamayla bu yıl asgari ücretin 2 bin 475 lira olmasını biz Büyük Birlik Partisi olarak teklif ediyoruz" dedi.

Gündem 04.12.2019, 14:02
BBP'den asgari ücret önerisi

BBP lideri Mustafa Destici, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun birinci toplantısını gerçekleştirdiğini hatırlatan Destici, geçen yıla göre bütçedeki artış oranını esas alarak asgari ücretin belirlenmesinin doğru olacağını söyledi.

Destici, "2019-2020 arasındaki bütçe artış oranı yüzde 22.5. Dolayısıyla da bu hesaplamayla bu yıl asgari ücretin 2 bin 475 lira olmasını biz Büyük Birlik Partisi olarak teklif ediyoruz. Doğru olanın, hakkaniyetli olanın bu olduğunu ifade ediyoruz ve özellikle gelir dağılımının adaletli bir şekilde dağıtılmasının da bir sonucu olduğunu ifade ediyoruz. Bütçe ne kadar artmışsa bütün kesimlerin aynı oranda istifade etmesi gerekir. Asgari ücretlilerin de bundan istifade etmesi gerekir" diye konuştu.

Termik santrallerle ilgili düzenleme
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, termik santrallere filtre takılmasının ertelenmesini de içeren kanun teklifini veto etmesini de haklı ve doğru bulduklarını söyleyen Destici, santrallere 2013'ten bu yana çevre ve halk sağlığının korunmasına yönelik önlemler için süre verildiğini ifade etti.

Destici, yeni süre uzatımlarına rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığını dile getirerek, "Buna artık bir yerde 'dur' demek gerekiyordu. Sayın Cumhurbaşkanı da buna 'dur' dedi. Biz BBP olarak bu veto kararından memnunuz. Hangi sebeple olursa olsun süre verilmesini doğru bulmuyoruz. Termik santrallerin de bu şekilde çalıştırılmasını doğru bulmuyoruz" dedi.

Gerekli tedbirler alınana kadar bu tesislerin çalışmasının durdurulması gerektiğine işaret eden Destici, tedbirler noktasında gerekirse devletin de destek verebileceğini söyledi.

'Kulun kula karşı işlediği suçlarda devletin af yetkisi olmamalı'
Kamuoyunda 'af' olarak gündeme gelen ceza indirimi konusunda da değerlendirmede bulunan Destici, şöyle konuştu:

"Kişinin kişiye, ferdin ferde, kulun kula karşı işlediği suçlarda devletin af yetkisi olmamalı. Devlet buralarda bir af yetkisi ya da ceza indirimi yetkisi kullanmamalı. Devlet, kendisine karşı işlenen suçlarda bunu yapabilir ama kişinin kişiye karşı işlediği suçlarda bu olmaz. Bunu doğru bulmuyoruz. Kul hakkıdır. Dolayısıyla biz buna asla onay vermiyoruz."


Yorumlar (3)
Yıldırım 3 yıl önce
Mu millete çok bile! Makarna kömür ver yeterli ne yapacak parayı köle misali çalışsın tayyip erdoğana dua etsinler.
Remzi-1461 3 yıl önce
Kılıcdaroğlu gelirde senin ceplerin para dolar.Bu kadar manasız ve anlamsız yorum olamaz.Asgari ücret az,evet hep eleştiriyoruz,fakat illa siyasi yorum yazıp çirkinleşmenin ne anlamı var?
6161 3 yıl önce
yazık üzülüyorum bu acıklama destıcıye yakısmadı aclık sınırı sız bır ay o paraylay gecınmeyı deneyın kıra yakacak tek bırey calısiyor

Gelişmelerden Haberdar Olun

@