Barzani'nin partisi evet kampanyası başlattı!

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye'yi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile görüşen Mesud Barzani'nin Türkiye'deki uzantısı olan KDP Birlik İnisiyatifi, Türkiye'deki anayasa referandumu için evet kampanyası başlattı.

Gündem 13.03.2017, 13:56 13.03.2017, 14:15
Barzani'nin partisi evet kampanyası başlattı!

Türkiye ziyareti esnasında göndere Kürdistan bayrağının çekilmesiyle gündeme oturan Kuzey Irak sözde Kürt Bölge Yönetimi lideri Mesud Barzani'nin Türkiye'deki partisi Kürdistan Demokrasi Partisi (KDP) 16 Nisan referandumunda hükümeti destekleyeceklerini duyurdu. 


Barzani’nin Kuzey Irak’ta Liderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Türkiye uzantısı, Mardin-Midyat’ta düzenledikleri basın toplantısında, 16 Nisan referandumunda “evet” oyu kullanacaklarını açıkladı. Barzani’yi, Türkiye’de MHP Lideri Devlet Bahçeli ile 16 Nisan referandumu için “müttefik” haline getiren açıklamayı, KDP Birlik İnsiyatifi Sözcüsü Ahmet Acar okudu. Acar, PKK’nın birçok Kürt şehrini haritadan silmek istercesine viran hale getirdiğini ifade ettiği basın toplantısında şöyle dedi;


“Biz KDP Birlik İnsiyatifi olarak, terör ve şiddet olayları ile insanların canlarına ve mallarına kasteden kaos ve iç savaş ittifakının karşısında olduğumuzu bu nedenle ‘Başkanlık sistemini’ öneren anayasa değişiklik paketine referandumda ‘Evet’ oyu kullanarak destek vereceğimizi kamuoyu ile huzurunuzda paylaşıyoruz.”


DEVLET BAHÇELİ, KÜRDİSTAN BAYRAĞI'NA ÇOK KIZMIŞTI

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Kuzey Irak Kürt Bölgesi lideri Barzani’nin ziyaretinde göndere, Türk Bayrağı’nın yanına “Kürdistan bayrağı” çekilmesine çok sert tepki göstererek, “Barzani’nin bize tercih edilmesini iyi niyetle yorumlayamam” mesajı vermişti. Bahçeli şöyle demişti;

“Ne oldu da Barzani Türkiye’de, hem de şu nazik ve hassas dönemde ağırlandı? Barzani, bize tercih ediliyorsa, ki bu da bir tercihtir, asıl bunu iyi niyetle yorumlayamam, samimiyetle okuyamam. Sayın Başbakan’a millilik övgüleri yaparken, mahcup olacağımız, yüzümüzü kara çıkaracak misal ve eylemlerle karşılaşmaktan üzülüyoruz”

Barzani'nin partisi evet kampanyası başlattı!
 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@