7m


7m

hyundai

Bakanlık taklit ve tağşiş ürürün listesini açıkladı

Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş ürün listesini açıkladı.

Gündem 15.09.2020, 10:29
Bakanlık taklit ve tağşiş ürürün listesini açıkladı

Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş yapıldığı tespit edilen ürünlerin ve firmaların listesini kamuoyuyla paylaştı. Bakanlık 91 firmadan 113 parti ürünü listeye aldı. 2012'den bu yana toplamda 3 bin 605 parti ürün tağşiş ve taklit listesine alınmış oldu. İşte bakanlık tarafından açıklanan 113 ürün;

Firma ve ürünlerin listesi için tıklayın

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürünü "ifşa etti."

Bakan Pakdemirli konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; 

Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerini Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütüyoruz

Her zaman söylediğim gibi en etkin denetimci vatandaşımızdır. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır.

Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Bir usulsüzlük gördükleri anda vatandaşlarımızın Alo 174 Gıda İhbar Hattı ve 0501 174 0 174 numaralı WhatsApp Gıda İhbar Hattı aracılığı ile bize ulaşmalarını, şikayetlerini iletmelerini rica ediyorum.

2012 yılından itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş yapıldığı tespit edilen ürünleri ve firmaları kamuoyuna duyuruyor. 

Son 8 yılda ifşa edilen ürün sayısı 3 bin 605 parti olurken, firma sayısı da bin 609'a yükseldi.  


Yorumlar (2)
Mustafa 2 yıl önce
Önce donercileri gezin kullandiklari ic yağ ne yagı sonrada marka tatlicilari gezin glikoz surubuyla yaptiklari fais fiyatli tatlilara bakın bunlar neki lokma tatliya gidin butun tatlilar glikoz surubuyla yapiliyor yedikten sonra bogazinizdan gitmiyor serbet kanserin asil sebepleri bunlar
Recep 2 yıl önce
Sayın bakanlık,kaç ay öncesine ait analiz sonuçları var.bunları anında kamu oyuna açıklasanızda millet ona göre hareket etse olmazmı.satan satmış karını yapmış,yiyende yemiş kakasını yapmış ondan sonra açıklıyorsunuz.para cezası veryorsunuz ama caydırıcı olmuyor.onlara enbüyük ceza müşterilerin gelmemesidir.sinek avlasınlarda görelim bakalım diğerleri yapaniliyormu.bunlar şeref yoksunlarıdır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@