banner556

Bakanlık fahiş fiyat uygulayanları açıkladı: İşte Trabzon'dakiler

Ticaret Bakanlığı maskede fahiş fiyat uygulayan firmaların isimlerini açıkladı

Gündem 02.04.2020, 17:35 25.06.2020, 11:11
Bakanlık fahiş fiyat uygulayanları açıkladı: İşte Trabzon'dakiler

Ticaret Bakanlığı, Reklam Kurulunca ceza kesilen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle talebi artan ürünlerde haksız fiyat uygulayan 198 firmanın isimlerini açıkladı.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruda, son dönemde Kovid-19 salgını nedeniyle talebi artan ürünlerde haksız fiyat artışı yaptığı tespit edilen firmaların isimleri, satışın yapıldığı mecra, uygulanan ceza tutarı ve faaliyet gösterdikleri iller yer aldı.

Duyuruda, Ticaret Bakanlığı bünyesinde yer alan Reklam Kurulunun mart ayında gerçekleştirdiği iki toplantıda, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuata aykırı uygulamaları tespit edilen 198 firma hakkında 10 milyon 90 bin 60 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildiği hatırlatıldı. 

1 Nisan 2020 tarihi itibariyle gerek 81 Ticaret İl Müdürlüğü gerekse Reklam Kurulu tarafından denetim altına alınan 7 bin 386 firmayla ilgili yasal sürecin devam ettiği belirtilen duyuruda, kanuna aykırı bulunan uygulamaların internet üzerinden gerçekleştirilmesi halinde aykırılığı gerçekleştiren firma hakkında 104 bin 781 lira, diğer satış yerlerinde gerçekleştirilmesi halinde ise 10 bin 475 lira idari para cezası uygulandığı bildirildi. 

Reklam Kurulunun gerekçeli kararının da yer aldığı duyuruda, haksız fiyata konu olan ürünler arasında maske, dezenfektan, kolonya, ateş ölçer, ıslak mendil ve gıda dikkati çekti.  

Listede Trabzon'dan iki eczane ve iki medikal şirketi olduğu görüldü. Bu eczane ve medikal şirketlerine 10 bin 475'er lira cezai işlem uygulandı.

(BAKANLIĞIN RESMİ İLANI İÇİN TIKLAYIN)   

Yorumlar (11)
başkan 11 ay önce
cezalar çok az bunları ticarette men edeceksin bir hapis cezası vermeli
ts61 11 ay önce
Az kesmişler ceza ... cezalar caydırıcı olmalı ki kimse yapmaya cesaret edemesin..
Ali Papa 11 ay önce
Sokağa çıkma yasağım başlamadan önce, ilacımı aldığım eczanede(başka bir şehirde) 150ml dezenfaktanı 25 lira, 5 adet uyduruk ambalajlanmış cerrahi maskeyi 30 liraya satmaya çalıştılar. Eczacı yoktu. Kalfalar vardı. Bir arkadaşın kızına başka bir şehirdeki eczanede, internette 23 ila 30 liraya bulunabilen(maksimum 50 lira olan) 100 lü eldiveni tanıdık diye 75 liraya satmışlar. Tabiri caizse bu hainliği yapan eczacı ise onda bir oranında ceza değil internette yapana verilen cezanın on mislini vermek gerekir. İnternete canımızı emanet etmiyoruz ama eczacıya ediyoruz. hayati öneme sahip ilaçlarımızı aldığımız eczacı bunu yaparsa hem saygın bir mesleğe leke sürmüş olur hemde halkın eczacıya güvenini sarsar. Bütçesine uygun maske ve eldiven bulup alamadığı için korunamayıp virüs kapıp hayatını kaybeden (sokağa çıkmak zorunda olanlardan) bile vardır. Onun için bu alçaklığı yapan kim olursa olsun sadece mekan ismiyle değil fotoğraflarıyla teşhir edilmeli.
Ali KAYA 11 ay önce
Açıklasan ne olur, açıklamasan ne olur? Depolarındaki mallarına el koy,iyi bir ceza kes.satış yapmalarını yasakla. Gerisi lafı güzaf.
Fetih 11 ay önce
Bu firmalara boykot gerekli bence ben isimlerini benliğime kazıdım asla selam vermem artık.
Kenan 11 ay önce
Vay numune medikal de listede nedense şaşırmadım. 70 TL lik gazlı bezi bana 140 tan kitlemeye çalıştılar bende internetten almak zorunda kalmıştım
Serdar 11 ay önce
İşte böyle. Fırsatçılık hırsızlıktır!
Hasan ALTUNCU 11 ay önce
Eczanelere gidilerek içinde 50 adet maske olan kutunun fiyatı barkod üzerinden okutuldu ve çıkan fiyat 1 maske fiyatıymış gibi tutanak tutuldu.İnsanlara sorulmadı bile bu Fiyat kutu mu yoksa adet ücreti mi? Hakkaniyetli davranmak ve helalinden kazanmak için uğraşan insanların isimlerine,onurlarına hakaret edildi.Bu Yanlıştan en kısa zamanda dönülmesi gerekmektedir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@