Bakan Soylu Türkiye'de doğan Suriyeli sayısını açıkladı

Bakan Soylu "Türkiye'de 450 binin üzerinde Suriyeli çocuk doğdu" dedi.

Gündem 03.09.2019, 22:15
Bakan Soylu Türkiye'de doğan Suriyeli sayısını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'de 450 binin üzerinde Suriyeli çocuk doğduğunu belirterek, "Müslümanız, 'bir insan bir alem' biz öyle inanıyoruz. Belki biz olmasaydık bu çocuklar doğmayacaktı. ya sakat kalacaklardı ya da varil bombalarının altında perişan olacaklardı ama Türkiye, tüm dünyaya ekonomik gücüne rağmen insanlığın nasıl bir şey olduğunu bir kere daha gösterdi." dedi.

Soylu, Hak-İş'e bağlı Özçelik-İş Sendikası'nın Afyonkarahisar'da termal otelde düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, 3 milyon 600 binin üzerinde Suriyelinin Türkiye'de misafir olduğunu söyledi.

TÜRKİYE'DE 450 BİN SURİYELİ DÜNYAYA GELDİ

Bu durumun belli zorluklara yol açtığını ifade eden Soylu, "Türkiye'de 450 binin üzerinde Suriyeli çocuk doğdu. Müslümanız, 'bir insan bir alem' biz öyle inanıyoruz. Belki biz olmasaydık bu çocuklar doğmayacaktı. ya sakat kalacaklardı ya da varil bombalarının altında perişan olacaklardı ama Türkiye, tüm dünyaya ekonomik gücüne rağmen insanlığın nasıl bir şey olduğunu bir kere daha gösterdi. Avrupa burada kaçak güreşti. Hala kaçak güreşiyor." şeklinde konuştu. 

Türkiye'nin sınırlarının ciddi coğrafi zorluklar barındırdığına dikkati çeken Soylu, doğu ve güney sınırlarından sürekli kaçak göçmenler geldiğini kaydetti.

Geçen yıl Türkiye'de yakalanan kaçak Afgan sayısının 100 bin 200 olduğu bilgisini veren Soylu, "Ancak bu yıl ağustos sonu itibarıyla bu sayı 102 bine, yani geçen senenin üzerine çıktı. Anlaşılıyor ki yıl sonuna kadar sadece 150 bin Afgan kardeşimiz gelecek." diye konuştu.

"BU ZOR KUŞULLARIN SEBEBİ BİZ DEĞİLİZ"

Suriyeliler için ellerinden geleni yaptıklarını aktaran Soylu, şöyle konuştu: "Bunlar bizim kardeşlerimiz. Şu ana kadar biz bunların 36 binini geri gönderdik. Bu sadece bu yıl içerisinde. Geçen yıl 28 binini geri gönderdik. Bunlar biz zordayken bize elini uzatan insanlar. Pakistan, Afganistan bize milli mücadelemizde destek olanlar. Kollarındaki altınları satarak bizim cephane almamızı sağladılar. Oraya her gönderdiğimiz insanın, 'acaba şu Anadolu coğrafyasına kalbi eğriliyor mu?' diye düşünerek üzülüyorum. Bu zor koşulların sebebi biz değiliz. Bu coğrafya içerisinde herkese insani davranmak ve bütün dünyaya bu meselenin nasıl, ne şekilde yönetilmesi gerektiğini de anlatıyoruz. ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bir kere bu işten farklı bir adım atmadı."


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (17)
Hakan 5 ay önce
Durduk yere 4 milyon azinlik yarattiniz. Tarih sizi lanetle anacak.
Murat 5 ay önce
Yolla bu insanları ülkelerine
Abdullah 5 ay önce
Murat kardeşim ne demek yolla? Bu insanlar isteyerek mi geliyor, bu devlet isteyerek mi alıyor, Allah CC için kendimizi hem devletin hemde Suriyeli kardeşlerin yerine koyalım, kim evini ülkesini terk etmek ister.
Kenan 5 ay önce
İçten içe fethediliyoruz yani. Kamplar kurun bari oralarda bakın. Neden gözümüze sokar gibi içimize sokuyorsunuz
ntl 5 ay önce
yuh ya yuh.. övünür gibi anlatmayın bari. tamam bak bakmasına da onların yükünü kendi vatandaşına yükledikten sonra neyinle övünüosun.. yap vergilere zam yap benzine zam yap doğalgaza zam. ver memura yüzde 3. sonra öyle böyle. keşke çok iyi bi ekonomin olsa da herkese baksak. ama deil işte.
Mantıklı 5 ay önce
Siz nasıl insanlarsınız? Ülkeyi arab çöplüğüne döndürdünüz. 10 srne içinde bunlar en az 10 milyon olurlar. Bit gibi ürüyorlar.
Agah 5 ay önce
Sayın bakanım geleceğimiz için kötü klan şeyleri lütfen iyi olarak insalara lans etmeyin dürüst olun önce kendi vatandaşlarınızı düşünün koltuk sevdası vatan sevdasının önüne geçmiştir çocuklarımızın geleceğini çalmayın el vicdan
Murat 5 ay önce
O ralara biz asker soktuğumuz için mecbur Türkiye kucakladı o imkanı verdi. Avrupa ilerde başına gelecek sorunu biliyor niye alsın. Aldıkları da var seçmece. Türkiye den Afgan Suriyeli pakistanlı VS artık gidecekleri yok devede kulak olur bu saatten sonra.. Önemli olan kaza yapmamaktır yaptıktan sonra ah vah para etmiyor.
bu insanlık değil başka birşey 5 ay önce
o çocuklar en başta sizin sonra bu ülkenin sonu olacak. ama en başta sizin sonunuz olacak.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@