vardallar

Bakan Soylu'nun paylaşımının sırrı ortaya çıktı

Bakan Soylu'nun "kırmızı çizgi" paylaşımının sırrı çözüldü! Yaya geçitlerindeki şeritler farkındalık için kırmızıya boyanacak.

Gündem 27.03.2021, 13:33 03.06.2021, 10:48
Bakan Soylu'nun paylaşımının sırrı ortaya çıktı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun sosyal medyadan yaptığı "30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz" paylaşımı merak uyandırdı. Paylaşımın, trafikte yayalara öncelik verilmesi için düzenlenen bir kampanyaya vurgu yaptığı öğrenildi. Valilikler konuyla ilgili, "Işıksız yaya geçitlerindeki orta beyaz şerit farkındalık için sembolik olarak kırmızıya boyanacak" açıklaması yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sosyal medya hesaplarından peş peşe "30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz" paylaşımları yapıldı. Yapılan paylaşım merak uyandırırken, mesajın nedeninin trafik önceliği olduğu öğrenildi.

"FARKINDALIK OLUŞTURMAK AMACIYLA YAPILACAK"

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen yazılarda 30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz denilerek şu ifadelere yer verildi:

"Kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeye dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla '30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz' uygulaması gerçekleştirilecektir."

"ÜLKE GENELİNDE EŞ ZAMANLI ETKİNLİKLER DÜZENLENMİŞTİR"

Bunun üzerine Valilikler de konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

"Bilindiği üzere ülkemiz karayollarında yayaların trafik güvenliğinin sağlanarak can kayıplarının azaltılması amacıyla, 26 Ekim 2018 tarihinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan düzenleme ile 'sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar' hükmü getirilmiştir. Bu düzenlemeden hareketle, İçişleri Bakanlığımızca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı 'Yaya Öncelikli Trafik Yılıı' olarak ilan edilmiş ve 'Trafikte Yaya Önceliği Kampanyası' hayata geçirilerek 6 Şubat 2019 tarihinde 'devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek' amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak etkinlikler düzenlenmiştir. Bu etkinliklerin devamı niteliğinde olan ve bu defa yaya güvenliğini sağlamak üzere "Devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek" için 02 Ekim 2019 tarihinde ülke genelinde 'Hepimiz Yaya Geçitlerindeyiz' sloganıyla 'Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz' kampanyası kapsamında farkındalık etkinlikleri eş zamanlı olarak gerçekleştirilmiştir."

YAYA ÖNCELİĞİNE VURGU YAPILACAK

2021 yılında faaliyetlerin etkisini artırmak amacıyla düzenlenecek etkinliklerden bahsedilerek "Yaya ve okul geçitleri öncesinde sürücülerin yer/zemin işaretlemeleriyle bir kez daha uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak, bu alanlarda yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla, tüm illerimizde eş zamanlı olarak Devletimizin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla etkinlikler düzenlenecektir. Bu kapsamda Yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla; 27-28-29 Mart 2021 tarihlerinde EK-1'de gönderilen görsel örnekleri kullanılacaktır. 2) 30 Mart 2021 Salı günü 12.00-15.00 saatleri arasında ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şerit ekte gönderilen görsel EK-2 sembolik olarak kırmızıya boyanacak ''Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir'' mottosu ile ''Yaya Önceliği'' vurgusu yapılacaktır." ifadelerine yer verildi.

süleyman soylu boy fotoğrafı


Yorumlar (7)
Gümüşhane 29 8 ay önce
akp yeni yetme zenginlerinin Esrar işlerine ne dersiniz Bakanım
yavuz 8 ay önce
Sayın bakanım az kaldı, sandıkta kırmızıyı göstereceğiz size :)
Gurbet Trabzon 8 ay önce
Cıldırmaya az kaldı Esrarım nerde akp"
can 8 ay önce
YÜCE MİLLETİMİZ ÇOK YAKINDA ÇOK GÜZEL KIRMIZI ÇİZGİ ÇEKECEK YÜCE YARADANIMIZIN İZNİ İLE İNŞALLAH.
Davut 8 ay önce
Koko işlerine akpli olunca müdahale edilmiyor mu? :)
Hamza bucak 8 ay önce
Akp li büro elemanınız kokain in kalitesini beğenmedi yaşdaşı ğençlere iş kurun önünde kuyruk oluştururken o yaşta trilyonluk araçlara nasıl biniyor ayrıca kokain i kalitesiz beğenmemiş yardımcı olmayı düşünüyormusunuz bu konuda çocuğa yazık yani akp li kokain man zor durumda yani
ERN 8 ay önce
Sürücüler için de tehlike sebebi olmayacaksa, karanlıkta gözükecekse mesela , iyi düşünülmüş bir uygulamaysa eğer..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@