vardallar

Ayasofya'da mozaikler ve semboller ne olacak?

Ayasofya'nın ibadete açılması kararı sonrasında tarihi yapıda bulunan mozaiklere ne olacağı merak konusu oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ayasofya'da bulunan mozaikler için açılır-kapanır bir perde yapılacağını açıkladı. İnsan figürü olmayan mozaiklerin ise üzerinin örtülmesi söz konusu olmayacak.

Gündem 11.07.2020, 09:08
Ayasofya'da mozaikler ve semboller ne olacak?

Danıştay 10. Dairesi'nin kararı sonrası Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Ayasofya 86 yıl aradan sonra yeniden ibadete açıldı. Karar sonrası tarihi yapıda bulunan mozaik, ikona ve sembollerin ne olacağı merak konusu oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın paylaştığı bilgilere göre Ayasofya Cami'nde yapılacak olan düzenlemelerin detayları netleşti.

KÜLTÜR BAKANLIĞI DÜĞMEYE BASIYOR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ayasofya'nın ibadete açılması için çalışmaların önümüzdeki Cuma gününe kadar tamamlanacağını açıkladı. Bu hafta sonu Kültür Bakanlığı'ndan bir ekip Ayasoyfa Cami'ne gidip incelemelerde bulunacak. Bilindiği gibi Ayasoyfa'nın mevcut halinde 10'dan fazla ikona ve semboller var.

AÇILIR-KAPANIR TAHTA PERDELER KONULACAK

Kültür Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre ikon ve semboller için açılır-kapanır bir perde yapılacak. Kıble yönündeki ikonaların üzeri perde ile örtülecek. Meryem ve Cebrail ikonolarının üzerleri örtülecek. Aynı yetkililer ikona ve sembollerin kaldırılmasının veya bir başka yere nakledilmesinin doğru olmadığını kaydetti.

DİĞER SEMBOLLERE İSE DOKUNULMAYACAK

İnsan figürü olmayan başka sembollerin ise kaldırılması veya üzerinin örtülmesi söz konusu olmayacak. Yetkililer 86 yıl önce cami olarak ibadet edilirken de bu figürlerin üzerlerinin kapatılmadığına dikkat çekti.

ÖZEL TEKNİK VE MALZEMEYLE HALI DÖŞENECEK

Ayasofya Cami'nin zemininde nasıl bir değişiklik yapılacak? Yetkililer zeminde bazı çökmeler, yıpranmalar olduğunu, buna zarar vermeyecek bir teknikle ve malzemeyle halı döşeneceğini ve ibadete hazır hale getirileceğini belirtildi. Çalışmalar yarından itibaren başlayacak, önümüzdeki Cuma gününe hazır olmak üzere devam edilecek.

15 TEMMUZ'A YETİŞEMEYEBİLİR

Yapılması gereken değişiklikler 15 Temmuz'a yetişmesinin pek mümkün olmadığı ifade ediliyor. Açılır kapılır perde sistemi ve zeminde yapılan değişikliklerin 15 Temmuz tarihinden sonra tamamlanacağı belirtildi.

Habertürk


Yorumlar (9)
Hasan 1 yıl önce
Ayasofyanin acilmasi Iyi olmadi. Biz kendi penceremizden bakiyoruzz . Yabanci ulkeler kendi topraklarindaki camileri kapatma karari verirlerse veya jouster cevirirlerse her ulke kendi topragim diyerek karar verirse ne olacak?
davut 1 yıl önce
İsrail misilleme olarak Mescid-i Aksa'yı Sinagog yaparsa sorumlusu Eyy Cehape'dir.
SR KR 1 yıl önce
Dün Rusya dış işleri bakanlığı sözcüsü açıklama yaptı.Türkiye bize Hristiyanların Ayasofya’yı aynı şekilde ziyaret edebilecekleri ve kullanabilecekleri hususunda garanti verdi dedi. Yani hiçbir şey değişmeyecek, bildiğin ayakkabi ile girecekler eskisi gibi. Sadece müslümanlar için ibadet alanı biraz genişletilecek ki bu haliyle bile müslümanlar ibadet edebiliyordu. Ekonomi dibe vurunca haliyle gerilim ve düşmanlık yaratması gerekiyordu. Nasılsa kitlesi her yapılanı alkışlıyor. Sanki dersin bütün camiler ağzına kadar doldu da bir tek Ayasofya kaldı. Adamlar kendi dini için yapmış bu yapıyı , ne yani fethettik diye çökmemiz mi gerekiyor banka inançların tapınaklarına. Bugün bir camiyi kiliseye çevirseler ortalığı ayağa kaldırırız haklı olarak. Böyle saçma sapan ve yarın geri adım atacağımız ergen tavırlar ile ülke yönetilmez. Ayasofya ibadete açıldı denince yerler hali ile döşenecek, hristianlığa ait gravürler kapatılacak , kadınlar başını örterek girebilecek, ayakkabısız girilecek sananlara kötü bir haberim var. Hiçbiri olmayacak. Adamlar aynı eskiden nasılsa şimdi de o şekilde girecek gezecek Ayasofya’yı. Bu hamle iktidarın çaresizlik göstergesi. Kaşıyacak pek fazla birşey kalmadı, insanlar aç .
yasar 1 yıl önce
müze olarak kalmalıydı. sanki camiye ihtiyaç mı var
Sinan 1 yıl önce
Yorumlar sacma biraz cünkü biz ülkemizde ki kiliseleri kapatmiyoruz . Sadece daha önce camii olan ayasofya yi tekrar aciyoruz. Bizim ecdadimiz ne yaptiysa biz de onu yapariz. Kimsenin dini ibadet ve özgürlügüne karismadik ve karismayiz saygilar....
Sami Uzunarslan 1 yıl önce
Orası daha öncede kiliseydi yani orjinalı kilise o yapı kilise olarak yapılmıştı. Sonradan camiye çevrilmişti.
davut 1 yıl önce
Sinan Bey çok mantıklısınız. Adamların 800 yıllık klisesini camiye tekrar çevrildiğini söylemek için bayağı bir akıllı olmak lazım. Siz bir Trabzonlu olarak bayağı br akıllısınız. Çok teşekkürler zeka dolu yorumlarınız için.
Alp TÜRK 1 yıl önce
En iyisini reis bilir o ne derse o ! altınları eritip ülke ekonomisinde kullanırız artık..
Mehmet 1 yıl önce
Mozaikler hirisistiyan resimleri.zarar görmeden sökülüp kaldırılmalı.Ve bir müzede sergilenmeli.hem böylece turistlerde ziyaret eder ve onlarında gönlünü almış oluruz diye düşünüyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@