Akşener ve Kılıçdaroğlu'ndan ortak açıklama

CHP ve İYİ Parti liderleri bir araya geldi.

Gündem 10.04.2019, 11:26
Akşener ve Kılıçdaroğlu'ndan ortak açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçim sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İki liderin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

AKŞENER: ŞENTOP İSTİFA ETSİN YILDIRIM TEKRAR ADAY OLSUN

İYi Parti Genel Başkanı Akşener, konuşmasında "10 gün boyunca bir kaos yaşanmaktadır. İnsanların umutları, heyecanı, neşesi ortadan kalkmıştır. 12 Eylül'de biz bunu yaşamadık. Bir darbe liderinin yönettiği Türkiye'de bunu yaşamadık. Milletimiz son derece olgun bir şekilde, demokrasiye olan inancıyla milli irade gaspına kalkışanlara cevabını verecektir. Bir çağrıda bulunuyorum, Sayın Mustafa Şentop istifa ederek, Binali Yıldırım tekrar aday olsun. İYİ Parti olarak destek vereceğiz." ifadelerini kullandı. 

KILIÇDAROĞLU: YSK'YI 7 MADDEDE GÖREVE ÇAĞIRACAĞIM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'daki seçim itirazı sürecine ilişkin Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) 7 maddeyle çağrıda bulundu. Kılıçdaroğlu, "YSK, alacağı bir kararla ya Türkiye'yi aydınlığa çıkaracaktır veya Türkiye'yi kaosa sürükleyecektir. Biz aydınlıktan yanayız" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Merkezi'nde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. Görüşme sonrası Kılıçdaroğlu ve Akşener, basın mensuplarına ortak açıklama yaptı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin çok yoğun ve ağır gündeminin bulunduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, iç politikada, dış politikada, ekonomide, eğitimde bütün sorunların durduğunu, Türkiye'nin İstanbul seçimlerine kilitlendiğini kaydederek, şöyle konuştu:

"Çok acı bir olay. Seçim yapıldı, insanlar oylarını kullandı, itirazlar yapıldı, itirazların gereği yapıldı. Şimdi geriye dönüp, 'Biz bu seçimi nasıl iptal ettirebiliriz?' bunun arayışı içindeler. Demokrasiden uzaklaşıyoruz, demokrasi kültürünü katlediyoruz. Bir kişinin talebine göre devleti şekillendirmeye, seçimi sonuçlandırmaya ve sonuçlandırırken de onun beklentilerine uygun kararlar çıkarmaya çalışıyoruz. Vahim bir tablo, bütün dünyanın izlediği vahim bir tablo."

"'YSK, BENZER OLAYLARDAKİ KARARLARINA UYMAK ZORUNDA"

Kılıçdaroğlu, 7 maddeyle YSK'ya çağrıda bulunarak, şunları söyledi:

"YSK, yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır. YSK, seçimde kaybedenlerin, devletin gücünü kullanarak, ürettikleri yasa dışı gerekçeleri reddetmek zorundadır. YSK, iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır. YSK, demokrasi değil, seçimsiz bir Türkiye isteyen iktidar sahiplerine, 'Dur' demek zorundadır. YSK, 'Hukukun üstünlüğü mü, yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu?' buna açık ve net cevap vermek zorundadır. 'YSK'da hakimler mi var, yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var?' bunu demokrasiden yana kararlarıyla göstermek zorundadır. Özetle iktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak, demokrasiye karşı kurulan kumpası, YSK bozmak zorundadır. Bu, YSK'nın tarihsel sorumluluğudur."

CHP lideri Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"YSK, alacağı bir kararla ya Türkiye'yi aydınlığa çıkaracaktır veya Türkiye'yi kaosa sürükleyecektir. Biz aydınlıktan yanayız; beraberlikten, huzurdan, birlikte yaşamaktan, demokrasiden, hukukun üstünlüğünden yanayız. Üstünlerin hukukundan yana değiliz. YSK'nın şu aşamada alacağı karar, Türkiye'de demokrasinin önünü açacaktır ve tarihsel bir sorumluluğu vardır. Bunu hatırlatmak da bizim görevimizdir."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
cemal 2 yıl önce
hiçbir belediye alamamış sadece chpnin değirmenine su taşıyan meral akşener de çıkıp açıklama yapmış kendi istedikleri karar çıkmazsa sokağa çıkmakla tehdit etmiş...şimdi meral akşenere oy verenler kendisine ülkücü diyor öyle mi? hadi oradan
yusuf 2 yıl önce
geçersiz oyların yeniden sayımı ile 15.000oy akpartiye geçti,bu bile seçimin yenilenmesi için yeterlidir.ortada aleni bir oy hırsızlığı ve yolsuzluk vardır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@