7m


7m

hyundai

Zigana Tüneli'nin yüzde 74'ü tamamlandı

Avrupa'nın en uzunu olacak Zigana Tüneli'nde çalışmalar sürüyor.

Gümüşhane 25.09.2020, 08:32 25.09.2020, 08:41
Zigana Tüneli'nin yüzde 74'ü tamamlandı

Doğu Karadeniz Bölgesi'ni Orta Doğu, Kafkaslar ve İran'a bağlayan tarihi İpek Yolu'nun geçtiği güzergahta, tamamlandığında dünyanın ikinci, Avrupa'nın ise en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacak Zigana Tüneli'nin inşaatı sürüyor.  Tünel inşaatının yüzde 74’ü tamamlanırken, ışığın görünmesine 7,6 kilometre kaldı.

Trabzon- Gümüşhane karayolu üzerinde yapılan ve dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından 17 Mart 2017'de temeli atılan Zigana Tüneli'nde delme çalışmaları, çift yönlü sürdürülüyor. Projeyle Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyü mevkisiyle Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Başarköy köyü arasında, her biri 14,5 kilometre ve toplam 29 kilometre uzunluğunda çift tünel inşa ediliyor. 21,4 kilometresi tamamlanan Yeni Zigana Tüneli ile Başarköy Vadisi'nden 1015 metre kotundan girilip, 1264 metre kotuna yüzde 3,30 eğimle tırmanılacak. Yüzde 0,85 eğimle de inilerek, Köstere Vadisi'nden 1212 metre kotundan çıkacak tünelle Zigana Dağı geçilecek. Yüzde 74’ü tamamlanan Zigana Tüneli yurt içi karayolu ulaşımı ile uluslararası ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasına katkıda bulunacak. Tünelde ışığın görünmesine ise 7,6 kilometre kaldı.

Zigana Tüneli'nin yüzde 74'ü tamamlandı

40 DAKİKA KISALACAK

Mevcut Zigana Tüneli, yaklaşık 1800 metre kotlarından geçerken, Yeni Zigana Tüneli'ne ise yaklaşık 800 metre daha düşük kottan girilerek, Zigana Dağı geçilmiş olacak. Tünel, Gümüşhane ile Trabzon arasındaki ulaşımı 40 dakika kısaltacak. Doğu Karadeniz'i Orta Doğu, Kafkaslar ve İran'a bağlayan tarihi İpek Yolu'nun geçtiği güzergahta Zigana, tamamlandığında dünyanın ikinci, Avrupa'nın ise en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacak. Dünyanın en büyük karayolu tüneli ise 18,2 kilometre uzunluğuyla Çin'de bulunan 'Zhongnanshar' adlı, çift tüplü tünel.

Zigana Tüneli'nin yüzde 74'ü tamamlandı

'ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR'

Yeni Zigana Geçidi’nde çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirten Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, "Çalışmalar 24 saat devam etmekte. Bölge ve Gümüşhane için çok önemli bir proje olan Zigana Geçidi projesinin yüzde 74’ü tamamlanmış durumda. Bu projeyi ilimize kazandıran başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Ulaştırma Bakanlığımıza, Karayolları Genel Müdürlüğümüze ve yüklenici firma yetkililerine teşekkürlerimi sunuyorum" şeklinde konuştu.

Zigana Tüneli'nin yüzde 74'ü tamamlandı

'BİZE ÇOK FAYDASI OLACAK'

Yeni Zigana Geçidi’nin açılmasını Gümüşhaneli vatandaşlar da heyecanla bekliyor. Mevcut yolun tehlikelerle dolu olduğunu ve yeni yapılacak tünel ile birlikte daha güvenli seyahat yapılacağını söyleyen Vural Öz, "İnşallah bir an önce biter. Daha güvenli bir yol olacak, Gümüşhane’den Trabzon’a alışveriş yapmaya gidiyoruz. Bu vesile ile yol daha da kısalacak ve bize çok faydası olacak" ifadelerini kullandı.

Yolun kısalması ile birlikte yakıt ve zaman tasarrufu sağlanacağını belirten Bedirhan Yağlıdere de tünelin yakın zamanda açılmasını temenni ettiğini ifade etti. Yağlıdere, "Yeni yapılan Zigana Tüneli projesi çok iyi düşünülmüş. İşimiz gereği sürekli Trabzon’a gidip geldiğimiz için yeni yapılan tünelle birlikte hem yakıttan hem de zamandan tasarruf edeceğiz. Yakın zamanda açılmasını temenni ediyoruz" dedi.

Gümüşhane ve Trabzon arasındaki mesafenin 45 dakikaya ineceğini söyleyen Şerafettin Alemdar ise "Tünelin yapılması çok iyi olacak, 1 buçuk saatte gittiğimiz Trabzon’a 45 dakikada gidebileceğiz. Canımız istediği zaman gidip gelebiliriz, çok iyi olur. 4 gözle açılmasını bekliyoruz. Kış aylarında Zigana yolunda çok zorlanıyoruz, tünel açıldığı zaman hiçbir zorluk çekmeyeceğiz” diye konuştu.

Zigana Tüneli'nin yüzde 74'ü tamamlandı

Zigana Tüneli'nin yüzde 74'ü tamamlandı

Zigana Tüneli'nin yüzde 74'ü tamamlandı

Zigana Tüneli'nin yüzde 74'ü tamamlandı


Yorumlar (10)
Maksut 2 yıl önce
tünellerin içine demiryolu için de yer ayirsaydınız!! 2 metre daha geniş olsa kâfi!!
Halil ibrahim 2 yıl önce
Tarih verin tarih. Haber başlığında ne kadar kaldı diyor ama içerikte hikaye anlatılmış. Planı proğramı olan bir idare zaman verir?
s 2 yıl önce
Tarih için sözleşme bilgilerine bakmak lazım
Sersali 2 yıl önce
Allah yapanlardan vesile olanlardan razi olsun. Yapilan hizmete karsi olanlarida gecmeyi nasib etmesin.
Akın 2 yıl önce
Trabzon - Gümüşhane 1.15 saat nasıl 40 dakika kısaltıyor. Ne salladınız be
gereksiz 2 yıl önce
Normal hiz sinirlarina uyarsan
s 2 yıl önce
1,15 lik dağ yolunu kullanmaya devam edebilirsin. tünel için mecburiyet yok
Hasan 2 yıl önce
2019 yılında bitmesi gereken projeydi
Cemil 2 yıl önce
Köse dağına tünel lazım... Kışın yolculuk çok tehlikeli...
venara 2 yıl önce
nihayetinde gideceği yer gümüşhane.. erzurum..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@