7m

7m

hyundai

tamfinans

Trabzon-Gümüşhane arasındaki sınırı kim çizdi? Yanlış bilgilendirme mi var?

Trabzon ile Gümüşhane arasındaki sınır gerginliğinde yanlış bilgilendirme mi var?

Gümüşhane 15.12.2021, 15:32
Trabzon-Gümüşhane arasındaki sınırı kim çizdi? Yanlış bilgilendirme mi var?

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesine bağlı Kırgeriş, Bağlama ve Damlı köylerine ait arazilerin Trabzon'un Şalpazarı ilçesine bağlanmasının altında yatan gerçek ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı, mülkiye müfettişleri aracılığıyla sınırları çizdiği belirlendi, Trabzon Belediyesi'nin ise dahli olmadığı sadece çizilen sınırlara hizmet getirdiği belirlendi.

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesine bağlı Kırgeriş, Bağlama ve Damlı köylerine ait arazilerin Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Trabzon'un Şalpazarı ilçesine bağlanması ilçede düzenlenen basın açıklamasıyla kınandı. Basın açıklamasında ilgimizi bir konu çekti. Basın açıklamasını yapan Salim Koca, “Sınırların kesinleşmesine rağmen Trabzon Büyükşehir Belediyesi kesinleşmiş sınır dışında yeni bir sınır ihdas etmesi, yetkisi olmadığı halde bu sınırlar içerisinde hak sahibi olduğunu beyan etmesinden dolayı İçişleri Bakanlığı tarafından 2005, 2009 ve 2015 yıllarında merkez Valilerince inceleme yapılmış olup, yapılan çalışmaların hiç birisinin sonucu taraflara tebliğ edilmemiştir. Yapılan bu üç çalışmanın sonunda 2021 yılı Mayıs ayında dördüncü defa merkez Valileri görevlendirilmiş, görevlendirilen merkez Valileri tarafından olay mahallinde yapılan inceleme ve dinlenen bilirkişiler sınırların 1939 ve 1951’de kesinleşen sınırlar olduğu ve 2006 yılında bu sınırlara uyularak yapılan tapu kadastro çalışmalarına yapılan itirazların mahkemece reddedilmesine rağmen bahse konu sınır ile ilgili hiçbir kayıt ve belgenin dikkate alınmadan Trabzon Büyükşehir Belediyesinin tek taraflı olarak çizdiği sınırlar kanunsuz olmasına rağmen dikkate alınmış ve kararname bu doğrultuda yayınlanmıştır.” ifadelerini kullandı.


 Ancak Koca ya yanlış bilgilendirildi ya da bilgi sahibi olmadan açıklama yaptı. Çünkü sınırları Büyükşehir Belediyesi belirlemediği, açılan dava sonucunda 
İçişleri Bakanlığı'nın görevlendirdiği mülkiye müfettişlerinin yaptığı araştırma soncunda bakanlık uygun gördüğü ve onay verdiği ortaya çıktı.


Yorumlar (5)
Birisi 5 ay önce
Herkes canı istediği yerden sınır çizemez. O kadar zaman araştırılmış, gidip görülmüş ve karar verilmiş. Bahsi geçen yerlerde kürtüne ait bir tane yayla evi yok, hepsi Şalpazarı köylerine ait yaylalar. Yıllar öncesine emlak vergisi kayıtları da mevcut. Burada algı yapılmaya çalışılmış .
uzun 5 ay önce
bu tepkinizi katarlılar yer alırken araplara yer satarken yapsaydınızya sanki katar araplar türkiyenin bil ili trabzon ise başka ülke :)
ali 5 ay önce
Yaylalar devletin malıdır devlet yaylalarda sınırı kaldırsın
29 5 ay önce
Çepniler iş başında
Ahmetullah 5 ay önce
Toprak verilmez, vatan bölünmez...!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@