7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

O şehri temmuz ayında don vurdu!

Gümüşhane'de temmuz ayında bazı ürünler dondu.

Gümüşhane 05.07.2022, 14:50
O şehri temmuz ayında don vurdu!

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde önceki gece hava sıcaklığının belirli yerlerde aşırı şekilde düşmesiyle bazı ürünler dondu.

Son günlerde gece-gündüz sıcaklık farkının 20 dereceyi aştığı Gümüşhane’de nadir görülen bir doğa olayı yaşandı ve Şiran ilçesinde bazı ürünleri temmuz ayında don vurdu.

O şehri temmuz ayında don vurdu!

Bazı yüksek noktalarında hava sıcaklığının geceleri sıfır dereceye kadar yaklaştığı Gümüşhane’de temmuz ayında don hadisesi yaşandı. Şiran ilçesinin özellikle dere yatağına yakın yerlerine ekilen kabak, fasulye, mısır ve patates bitkilerinin fidanlarını don vurdu. Don etkisiyle yaprakların simsiyah kesildiği tarlalarda üreticiler yaşadıkları ilginç durumu şaşkınlıkla karşıladı.

O şehri temmuz ayında don vurdu!

Üreticiler temmuz ayında olunmasına rağmen özellikle geceleri ciddi bir soğuk havaya maruz kaldıklarını fakat ilk defa don nedeniyle ürünlerinin hasar gördüğünü ifade etti.

Yüksek yerlerden ziyade dere kenarındaki alanlarda lokal olarak gerçekleşen don olayının yaşanmasının ardından İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri hasar tespit çalışmalarına başladı.

O şehri temmuz ayında don vurdu!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre 3 Temmuz günü Şiran ilçesinde en yüksek sıcaklık 23,8 derece, gece en düşük sıcaklık ise 5,7 olarak kayıtlara geçti.


Yorumlar (1)
hakkı kılıç 2 ay önce
bayburt demirözüde aynı...sebze fide leri dondu...bahçe suyu bile dondu...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@