Kaçak avcılara büyük ceza

Gümüşhane’de 2017 yılında kaçak avcılara 58 bin 468 lira ceza kesildi .

Gümüşhane 27.11.2017, 09:05
Kaçak avcılara büyük ceza

Gümüşhane Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İlbeyi Aydın, 2017 yılı içinde 575 avcının kontrol edildiğini ve kaçak av yapanlara toplam 58 bin 468 TL idari para cezası kesildiğini söyledi. 


Yaptığı açıklamada Av Koruma ve Kontrol Ekiplerince kaçak avcılıkla mücadele çalışmalarının 7 gün 24 saat esasıyla devam ettiğini belirten Aydın, 2017 yılında 10 kişiye gece avından, 1 kişiye Biyokaçakçılıktan, 2 kişiye balık avından ve 1 kişiye de horoz dövüştürmekten olmak üzere toplamda 14 kişiye 58 bin 468 TL idari para cezası kesildiğini kaydetti.

“YABAN HAYATI VE BUNLARIN OLUŞTURDUĞU BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK, ÜLKEMİZİN SAHİP OLDUĞU TABİİ KAYNAK DEĞERLERİNİN EN HASSAS VE İHTİMAM İSTEYEN ALANLARINDAN BİRİDİR”

Doğanın atalardan miras değil emanet olduğunu kaydeden, Aydın, “Yalnızca ülkemiz için değil, bütün dünya için bir ortak emanet olan yaban hayatı kaynaklarımız ve bunların oluşturduğu biyolojik çeşitlilik, ülkemizin sahip olduğu tabii kaynak değerlerinin en hassas ve ihtimam isteyen alanlarından biridir. Yaban hayatının korunması, geliştirilmesi, bu alanlardan şuurlu, planlı faydalanılması ve bu mirasın sürdürülebilir bir yönetim anlayışı ile gelecek nesillere intikalinin sağlanması Bakanlığımızın hassasiyetle üzerinde durduğu çalışmaların başında gelmektedir. Bu ihtimam ve özveri isteyen çalışmayı yürütmek de Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’müzün ana hedefleri arasında yer almaktadır” diye konuştu.

Kaçak avcılara büyük ceza

Yaban hayatının korunması konusunda asıl olanın türleri yaşadıkları tabii ortamlarında koruyabilmek olduğuna değinen Aydın, bu maksatla 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’na göre yapılan koruma kontrol çalışmalarının da usulsüz avlanmayı önlemeye yönelik faaliyetleri içerdiğini kaydetti.

“VATANDAŞLARIMIZ KAÇAK AVCILARI İHBAR ETSİNLER”

Kaçak avcılığın önlenmesi ve vatandaşların yaban hayatı konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla avcılarla, yaban hayatı konusunda aktif olarak çalışan sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve üyeleriyle, kolluk kuvvetleri ve gittikleri köylerdeki vatandaşlar ile toplantılar yaptıklarını belirten Aydın, şunları söyledi: “Sürdürülebilir ve bilinçli avcılık yapılması için Şube Müdürlüğümüzce, Av Koruma ve Kontrol ve bilinçlendirme faaliyetleri yoğun bir şekilde devam edecektir. Vatandaşlarımızın yasa dışı avcılık yapanları özellikle gece far avı yapanların görmeleri halinde en hızlı şekilde Şube Müdürlüğümüze ya da kolluk kuvvetlerimize bildirmeleri gerekiyor. Gelen ihbarlara karşın 7/24 hazırda bulunan ekiplerimiz ile ihbarlara anında karşılık veriliyor. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için kanunlara ve kurallara göre av yapmaları gerekmektedir.”

Kaçak avcılara büyük ceza

“AVCILARDAN AV YASAKLARI HUSUSUNDA DAHA HASSAS DAVRANMALARINI BEKLİYORUZ”

Yaban hayatının korunmasında ve bu emanetin gelecek nesillere taşınmasında Şube Müdürlüğünün yürüttüğü denetim faaliyetlerinin yanı sıra avcılara da büyük mesuliyetler düştüğünün altını çizen Aydın, “Avcılarımızın yaban hayatı sürdürülebilirliği adına avlanırken kanunlara, vicdana ve avcılık etiğine uygun davranması gerektiğine, yaban hayvanlarının yaşam ortamıyla beraber en iyi korumasının yine avcılar tarafından yapılabileceğine inanarak, av yasakları hususunda daha hassas davranmalarını bekliyoruz” dedi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@