7m


7m

hyundai

Gümüşhaneli çiftçilerden yağmur duası

Gümüşhaneli çiftçiler yağmur duasına çıktı.

Gümüşhane 25.05.2021, 12:10
Gümüşhaneli çiftçilerden yağmur duası

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde su kaynaklarının kuruması nedeniyle ekinlerini sulayamayan çiftçiler, protokolün de katılımı ile yağmur duası yaptı.

Kelkit ilçesi Karaçayır Mahallesi’nde kuraklık nedeniyle ekinlerini sulamayan çiftçiler, yağmur duasına çıktı. Kaymakam Aziz Onur Aydın, Belediye Başkanı Aziz Nas ile çiftçiler, tarlada toplanarak dua etti. Karaçayır Mahalle Muhtarı Bilal Gündüz, kuraklık nedeniyle kaynak sularının bittiğini ve hayvanların içecek suyunun kalmadığını söyledi. Gündüz, “Yağmur yağmadığı için kuraklık oldu. Biz de yağmur duasına çıktık. Bu sene ne yağmur yağdı ne kar yağdı çiftçimiz çok mağdur. Şu anda kuraklık nedeniyle bütün ekinlerimiz bitme noktasına geldi, kaynak suları bitti, hayvanların içecek suyu kalmadı. Yağmur duasına çıktık, hocalarımız burada. Pancar bitmedi, mısır bitmedi hiçbir şey kalmadı, yağmuru bekliyoruz. Ben 64 yaşındayım bu zamana kadar hiç böyle bir kuraklık görmedim’’ dedi.

‘DAHA ÖNCE BÖYLE KURAKLIK GÖRMEDİM’

Uzun yıllardır tarımla ilgilendiğini söyleyen çiftçi Mustafa Kılıç, “Arpa buğday ve mısır ekiyorum. Bu sene kuraklık çok, ektiğimiz mahsuller hep kurudu. Verim alamıyoruz. Daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadık, ilk defa görüyorum, inşallah Allah bize yağmur verir. Yağmur duası ile birlikte temennimiz yağmurun yağması. Kelkit tarım açısından çok önemli bir bölgede yer alıyor, burada ekin olmayınca çevre iller de mağduriyet yaşıyor. Eğer yağmur yağmazsa tarım açısından sonuçları vahim olur’’ diye konuştu.

Mehmet Meral de Kelkit’te seferberlik döneminden bu yana böyle bir kuraklık görmediğini belirterek, “Ben daha önce böyle bir kuraklık görmedim, seferberlik zamanında en son böyle bir kuraklık gördük. Burada arpa mısır ekiliyor ama bu sene kıtlık çok, sıkıntı çok. Devlet eğer bir çaresini bulursa bu sorun çözülür, onun dışında yapabileceğimiz tek şey yağmur duası. Eğer yağmazsa da ekin biçilmez burada” ifadelerini kullandı.  


Yorumlar (4)
Kemal 1 yıl önce
Fotoğrafta da görüldüğü gibi ağaç sayısı çok az. Oraları ağaçlandıracaksın. Yağmur gelir. Tembellik yapmayacaksın
ERN 1 yıl önce
Sene 2021 Türkiye.
Arafilboylu 1 yıl önce
Dua ile olsa kutsal saydığınız Arap toprakları neden hala çöl diye düşünmeniz yeterli olurdu.Avrupa bol yağış alıyor her yer yemyeşil hiç de dua etmiyorlar gerekte duymuyorlar neden!?Arapın yakasından düşmedikten sonra o körelmiş beyniniz hiç bir zaman çalışmayacaktır.Ve ülke bu zihniyet sayesinde görüldüğü gibi gün geçtikçe çölleşmeye doğru hızla ilerlemektedir.Çaresi boş Arapça mırıldanmak değil .Bunu anlayın artık diyeceğim ama beyin yerine midesiyle düşünen (insanlara )anlatmak çok zor.Yazık ülkeme ve az sayıdaki güzel insanlara.
efsane61 1 yıl önce
Sana YAZIKLAR olsun. Nezamandan beri DUANIN türkce tercümesi Arapca mirildanmak oldu??? !!!. Yazik o omuzlari da tasidigin bos beyiyinsiz KOVAYA.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@