7m


7m

hyundai

Gümüşhane’den Trabzon'a Çakırgöl reddi

Gümüşhane İl Genel Meclisi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Çakırgöl ve Gırlavu derelerinden içme suyu talebini uygun görmedi.

Gümüşhane 29.11.2019, 17:37
Gümüşhane’den Trabzon'a Çakırgöl reddi

Gümüşhane İl Genel Meclisi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Çakırgöl ve Gırlavu derelerinden içme suyu talebini Gümüşhane il ve köylerinin içme suyu ihtiyacını düşünerek uygun görmedi.

İl Genel Meclisi'nin Kasım ayı toplantılarının son gününde geçtiğimiz ay gündeme gelen ve 3 komisyona gönderilen Çakırgöl ve Gırlavu derelerinden içme suyu talebi konusunu görüştü.

İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu ve Tarım Hizmetleri Komisyonuna havale edilen konuyla ilgili komisyon üyeleri yaptıkları çalışmayı İl Genel Meclisine sundu.

“Gırlavu deresinde halen aktif olarak kullanılan su alma yapısı var”
İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Mihdat Uçan, Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin bağlılarının su ihtiyacını gidermek üzer Gümüşhane'nin merkeze bağlı Yağlıdere ve Çorak köyleri sınırlarında bulunan Çakırgöl ve Gırlavu derelerinden içme suyu talebiyle ilgili çalışma yaptıklarını belirterek, "Merkez Yağlıdere köyü sınırları içerisinde bulunan Gırlavu deresinde halen aktif olarak kullanılan su alma yapısının bulunduğu görülmüş, Gırlavu deresinde saniyede 30 litre civarında su bulunduğu, bu suyun saniyede 20 litrelik kısmının Trabzon’a daha önceden alındığını, kalan kısmın ise dere yatağına aktığı görülmüştür" dedi.

"Gümüşhane’nin ciddi su ihtiyacı olması nedeniyle talep uygun görülmemiştir”
Uçan, Gırlavu deresinden talep edilen saniyede 60 litrelik suyun asgari debi mevsiminde karşılanmasının mümkün olmadığını belirterek, "Söz konusu derenin bulunduğu su havzası İl Genel Meclisi'nin 12 Haziran 2019 tarih ve 58 nolu kararı ile Gümüşhane merkez köylerinin ve Çakırgöl Turizm Merkezinin su ihtiyacını karşılamaık üzere su toplama havzası olarak ilan edilmiştir. Aynı zamanda bölge turizm merkezi olarak da tescillenmiştir. Mevcut konumu itibariyle Gümüşhane ilinde ciddi boyutta su ihtiyacı bulunması nedeniyle Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığınca talep edilen su kaynaklarının ilimiz ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda bu talebin uygun olmadığı kanaatine varılmıştır" diye konuştu.
Diğer komisyonlardan da aynı şekilde görüş bildirmesinin ardından yapılan oylamada teklif oy birliğiyle reddedildi.


Yorumlar (7)
Bülent 2 yıl önce
Gümüşhane nin su ihtiyacını varken neden başka illere verilecek ikincisi dipsiz göl olayı da izni veren bölge müdürlüğü ama nedense görevden alınan sadece Gümüşhanedeki ler görevden alındı
Doğa katilleri 2 yıl önce
Siz gölleri boşaltıyorsunuz. Altın bahanesiyle . En azından biz değrlendiririz
1 isi 2 yıl önce
İhtiyaç varsa verilmemesi doğal Trabzon başka kaynaklar arayacak
Başka kapıya 2 yıl önce
Başka kapıya, olanla idare edin . Ayrıca sığır sığır yorum yapmayın,o kazı iznini verende Trabzon bölge malum size bağlılar bölge müdürlük bazında
Demet 2 yıl önce
Trabzon'daki insanlarda su tasarrufu bilinci oluşturmak gerek. Trabzonun suyunun çok olduğu algısı var. Okulda, derste öğrencilere anlattığımızda bile, "Bizim suyumuz bol, İstanbuldakiler dikkat etsin." diyorlar. Su tasarrufu konusunda insanımız bilinclendirilmeli.
Ünal 2 yıl önce
Trabzon belediyesi Trabzona ait olmayan çevre illere bağlı ilçelere örneğin Eynesil ne kadar su verdiğini yıllık herhangi bir ücret alıp almadığını açıklasın.
Kamuran 2 yıl önce
Trabzon'da Gümüşhanenin nüfusu kadar Gümüşhaneli var siz kendi hemşrilrinize su verin. Yada Trabzon B.Bld. gümüşhanelilere Katmerli özel tarife uygulasın.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@